Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věřím, že se z toho vyhrabeme, říká Polák

ČERVENÁ KARTA. Rozhodčí Benito Archundia právě vyloučil českého reprezentačního záložníka Jana Poláka. | foto: Pawel KopczynskiReuters

19 2006
Westerburg - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Možná, že právě on bude tou čerstvou krví, která by měla oživit Brücknerovo mužstvo, jež tak skomíralo v zápase s Ghanou. Fotbalový reprezentant Jan Polák je připraven bít se společně se spoluhráči ve čtvrtečním utkání s Itálií. V duelu, v němž půjde o všechno.

"Když budu hrát, o postup se v tom zápase poperu ze všech sil, stejně jako ostatní," říká Polák, který v sobotním prohraném zápase s Ghanou v poločase střídal nevýrazného Galáska. "Ale vůbec to neberu tak, že proti Itálii nastoupím automaticky, teď to prostě neřeším."

Ve čtvrtek hraje Česko rozhodující utkání základní skupiny E proti Itálii. Pokud zvítězí, nemusí se ohlížet na výsledek souběžného utkání USA - Ghana. Postoupit do osmifinále Brücknerovi muži mohou i při remíze, porážka znamená cestu domů...

"Jak se tak s klukama o tom čtvrtečním zápase bavíme, navzájem se ubezpečujeme, že na postup máme. Na tu nešťastnou Ghanu už myslet nemůžeme," říká pětadvacetiletý Polák, který má na kontě dvacet startů za národní mužstvo.

Majitel zlaté medaile z mistrovství Evropy jedenadvacítek z roku 2002 zdůrazňuje, že mužstvo si ve čtvrtek musí ohlídat, aby ho Italové nezaskočili rychlým vedoucím gólem.

"Právě to se nám stalo s Ghanou a potom se hraje moc špatně," připomíná Polák ghanskou branku už ve druhé minutě. "A o to jsme to měli horší, že hráči Ghany byli výborní jak herně, tak kondičně. Když na takovémhle turnaji jedno mužstvo vede, tak se na něj pak člověk strašně těžko dostává."

Přesto se v sobotu podle Poláka čeští fotbalisté snažili, aby vývoj zápasu zvrátili. "I když v podstatě měli navrch Ghaňané, my se o vyrovnání pokoušeli, jak to šlo. Jenže potom se to špatně vyvinulo, Tomáš Ujfaluši dostal červenou kartu a to už pak bylo ztracené," popsal Polák.

Na otázku, zda porážka s Ghanou byla pro Poláka zatím nejhorším reprezentačním zážitkem, středopolař reagoval:

"Bylo to ještě horší než ta loňská prohra v Rumunsku, tím spíš, že tohle nás potkalo na mistrovství světa. Ale tenkrát jsme to ještě stačili napravit, tak věřím, že teď se z toho vyhrabeme taky."

Polák dále připomíná, že nikdo samozřejmě nechtěl, aby se v posledním utkání základní skupiny s Itálií muselo hrát všechno.

"Ale když už se to tak seběhlo, musíme to teď vzít za jiný konec než zápas s Ghanou," dodává.

Ve čtvrtek zřejmě nebude moci nastoupit ani jeden z vysokých českých útočníků. Lokvenc určitě, protože má dvě žluté karty, Koller si stále léčí svalové zranění ze zápasu s USA a prognózy v jeho případě příznivé nejsou.

Co by tedy na Italy mělo platit? Například střelba z dálky, k níž trenér Brückner neustále nabádá.

"To jsme samozřejmě chtěli praktikovat i s Ghanou, jenže jsme se k té střelbě jaksi nedostali. Snad to teď proti Itálii napravíme. Každopádně to zkoušet musíme."

Jak čeští fotbalisté, tak Italové budou v rozhodujícím utkání pod velkým psychickým tlakem. Co o tom Polák soudí?

"Řekl bych, že pod větším tlakem budou Italové. Vždyť právě oni patří ke spolufavoritům mistrovství. Kdyby ti vypadli už ve skupině, tak by se snad ani nemohli vrátit domů. V tom by mohla být naše psychická výhoda. Pochopitelně, že pro nás by bylo vypadnutí taky tragédií, ale ne takovou, jako pro ně."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze