Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věřím, že místo reprezentačního manažera vezme Šmicer, říká Hašek

Ivan Hašek | foto: Michal Šula, MF DNES

7 2009
Proč nový předseda fotbalového svazu Ivan Hašek usedá vedle funkcionářské i na trenérskou žili? "Mimořádná situace vyžaduje mimořádné a rychlé řešení. A výkonný výbor se přiklonil k variantě, abych hlavním koučem národního mužstva byl já," říká Hašek.

Pětačtyřicetiletý internacionál předložil výkonnému výboru dvě varianty: aby byl hlavním trenérem českých fotbalistů buď Michal Bílek, nebo právě Hašek.

"A všichni členové výkonného výboru byli pro mě," uvedl na úterní tiskové konferenci Hašek, jemuž exekutiva schválila Bílka a Luďka Klusáčka jako asistenty, Jana Stejskala coby trenéra brankářů a Karla Brücknera přiklepla do role poradce.

Kdy jste se začal vážně zabývat myšlenkou, že národní mužstvo vezmete vy?
Úplně vážně, když mou nabídku minulý týden odmítl Karel Jarolím.

Co vám na to říkali přátelé, známí, lidé od fotbalu a další?
Že bych na sebe v případě nouze tuhle odpovědnost vzal, to jsem předeslal už dřív. Hodně lidí mi říkalo, abych do toho šel, ale samozřejmě byli i takoví, co mě od toho zrazovali. A když to pak odmítl Jarolím, jednoznačně převládly hlasy, abych národní mužstvo vzal. Probíral jsem to i s některými hráči a ti mě taky podpořili.

Jak jste přišel na asistenta Bílka?
Znám jeho práci dobře, vyhrál se Spartou double, fotbalu rozumí a kde působil, odtamtud na něj jdou jen ty nejlepší reference. A taky byl volný.

Co další asistent Klusáček?
Studovali jsme spolu před lety trenérskou profesionální licenci a on byl tehdy premiantem. Jakýmsi Mirkem Dušínem v tom nejlepším slova smyslu. Pak jsme spolu pracovali, když jsem trénoval v Al Ahlí. Ani při téhle volbě jsem nepochyboval.

A trenér brankářů Stejskal?
U národního mužstva už v této roli byl a já na tomto místě musím poděkovat Spartě, která ho pro národní mužstvo bude uvolňovat. Protože Honza Stejskal se stará o gólmany právě na Letné.

Dostáváme se k poradci Brücknerovi. Jaká vlastně bude jeho role?
Naposled jsme spolu mluvili čtyři hodiny z očí do očí. On ale od prvního kontaktu říkal, že hlavním trenérem už být nechce, ale že radou pomůže kdykoli a ve všem.

A ta pomoc bude konkrétně vypadat jak?
U národního mužstva se bude zúčastňovat tréninků, bude chodit i na taktické porady, prostě jeho zkušeností se budeme snažit využít v co největší možné míře.

Bude Brückner při zápasech i sedět na lavičce?
Ano, vedle mě.

Jak to vypadá s trenérskými platy?
Já budu u národního mužstva dělat zadarmo a můj bonus za případný postup dám na mládežnický fotbal. Asistenti a poradce budou placeni podle smluv. Ty budou platit do konce kvalifikace a samozřejmě v nich bude zakotven nemalý bonus za postup.

A až kvalifikace skončí?
To je ještě dlouhá doba. A taky bude záležet na tom, jestli postoupíme, nebo ne. Ale v tuhle chvíli se prostě nedá říct, kdo pak u mužstva bude pokračovat. Každopádně bych chtěl pro trenéry zavést čtyřletý cyklus, od mistrovství světa zase až do mistrovství světa. Evropský šampionát nepodceňuju, ale největší renomé reprezentační mužstva získávají účastí a výsledky na mistrovstvích světa.

Jaké nejbližší plány národní mužstvo pod vaším vedením má?
Tohle všechno musíme upřesnit příští týden na úterní schůzce realizačního týmu. A výstup z tohoto jednání veřejnosti samozřejmě poskytneme.

Uvažoval jste už o tom, kdo by měl být manažerem reprezentace?
Věřím, že to bude Vladimír Šmicer. Probírali jsme to a on má čas na rozmyšlenou. Kdyby to vzal, musel by skončit ve Slavii. V tom smyslu jsme se o tom manažerském postu bavili.

Sám připouštíte, že jde o trenérské provizorium, Přesto se vnucuje otázka, jak v následujících měsících funkce svazového předsedy a reprezentačního trenéra zvládnete.
Budu mít mnohem víc práce, ubere mi to můj vlastní čas. Ale věřím, že naplno se mohu věnovat obojímu. Navíc mám ve výkonném výboru lidi, na které se opravdu mohu ve všem spolehnout.

Skončilo by provizorium, kdyby Česko prohrálo hned první podzimní kvalifikační zápas na Slovensku?
Nepředbíhejme. My musíme udělat všechno, abychom na Slovensku vyhráli.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze