Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velmoci exportují kouče do ´rozvojových´ zemí

22 2006
Praha - Pěti účastmi na mistrovství světa pod pěti vlajkami se nemůže pochlubit žádný hráč. Trenér však ano. Srbský kouč Velibor Milutinovič vedl na šampionátech pět různých zemí po sobě, Mexiko, Kostariku, USA, Nigérii a Čínu. A čtyřikrát s nimi postoupil dál!

Bývalá Jugoslávie proslula trenérským exportem už dříve. Sebevědomým opáleným světoběžníkům, vládnoucím mnoha jazyky, málokdo odolal.

Nyní najdete u třech týmů turnaje Srby, k nim si připočtěte Chorvata Kranjčara. Kudy vedou další trenérské tahy?

Po trenérském světě se teď roztahuje mocně také bývalá koloniální velmoc Nizozemsko. Guus Hiddink po čtvrtém místě s "tulipány" na MS ve Francii 1998 přivedl minule k historickému čtvrtému místu Koreu.

Dobrého jména teď využívá i jeho nizozemský nástupce Dick Advocaat. A Hiddink dovedl na turnaj po 32 letech Austrálii. Přitom stihl získat titul s Eindhovenem. "Necítím žádný tlak, jen takový, co mi dává energii," říkal při nástupu.

Do Karibiku, kde Nizozemci ovládali část Antil, zamířil veterán Leo Beenhakker. Jeho Trinidad a Tobago je však už vyřazen.

Francouzští fotbaloví profesoři působili nejčastěji v Africe, kde se mluví francouzsky. Ale vyrážejí i dál. Phillipe Trousier vedl v roce 1998 Jižní Afriku, v roce 2002 Japonsko.

Brazilci bývají velebeni v arabském a latinskoamerickém světě. Současný trenér Carlos Alberto Parreira už byl na šampionátu i se Saúdy.

Kouč posledních šampionů Luiz Scolari dotáhl před dvěma lety Portugalce ke stříbru na Euru. Letos zatím do osmifinále.

Infografiku s mapkou trenérských velmocí najdete ZDE

"Nikomu bych nepřál moje pocity, když slyším brazilskou hymnu," prohlásil Zico, trenér Japonska, před zápasem s Brazílií. Když nevyhraje o dva góly, přijde o angažmá.

A Češi? Především jazyková bariéra brání průniku do zahraničí. Jen "arabský šejk" Milan Máčala dobývá úspěchy v písečných říších, Kuvajtu, Saúdské Arábii a Ománu.

Zástupci střední generace působí v Polsku, Zdeněk Ščasný vedl v Lize mistrů řecký Panathinaikos. Teď se prosazuje Ivan Hašek ve Francii.

A František Fadrhonc trénoval začátkem 70. let Nizozemce těsně před legendárním Michelsem.Najdete na iDNES.czmobilní verze