Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velký stadion pro fotbal by fanoušci chtěli

29 2006
Praha - Fotbalu v Česku fandí na čtyři miliony lidí. Vyplývá to z výsledků agentury STEM, u které si fotbalový svaz objednal průzkum. Osloveno bylo 1699 občanů České republiky starších osmnácti let, z nichž se za fanoušky považuje sedmašedesát procent mužů. A polovina z dotázaných soudí, že by země měla mít národní stadion s padesátitisícovou kapacitou.

Pětapadesát procent veřejnosti si myslí, že Česko nemá žádný fotbalový stadion mezinárodní úrovně.

Pro výstavbu moderní arény, jíž by využívala především reprezentace, se vyslovilo padesát procent dotázaných.

Druhá polovina nesdílí názor, že země stadion s kapacitou 50 tisíc míst k sezení potřebuje.

Výrazně jsou názory rozděleny mezi muži a ženami, z nichž si jen pětatřicet procent myslí, že Česko takový stadion potřebuje. U mužů je to 65 procent.

Na otázku, jestli by souhlasili s výstavbou, odpovědělo kladně jedenasedmdesát procent dotazovaných mužů, mezi ženami jen 38 procent.

Pro některé občany je pravděpodobným důvodem nesouhlasu výstavby Národního fotbalového stadionu obava ze zátěže státního rozpočtu a tím i daňových poplatníků.

Proto byla respondentům, kteří se stavbou nesouhlasí, položena doplňující otázka, zda by souhlasili s vybudováním stadionu, který by financovali pouze soukromí investoři.
Výsledky ukazují, že tři čtvrtiny z nich by s výstavbou za těchto podmínek souhlasili.

Nesouhlas s výstavbou v případě financování soukromými investory vyjádřilo 13 procent.

Většina, 73 procent, soudí, že Národní fotbalový stadion by měl stát v Praze, byť na na Moravě a na severu Čech nebyl souhlas tak výrazný.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze