Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velký den ghanského kapitána

Česko - Ghana: Grygera a Appiah - Český reprezentační obránce Zděnek Grygera (vlevo) se snaží uhlídat ghanského záložníka Stephena Appiaha. | foto: Albert GeaReuters

19 2006
Kolín nad Rýnem - Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stáli proti sobě uprostřed hřiště. Česká jedenáctka a ghanská desítka. Když se zdravili před zápasem, políbili se na tváře pro štěstí. Pavel Nedvěd versus Stephen Appiah. Bývali konkurenty v Juventusu Turín, rivalové na místo levého záložníka.

Svalnatý bijec Appiah příliš nehrál a raději přestoupil do Fenerbahce Istanbul.
V sobotu se chlapík s kozí bradkou pomstil.

Předvedl mimořádný výkon a Nedvěda zastínil. "Ať celá Afrika tančí. Prožili jsme fantastický den,“ jásal kapitán Ghany.

V první vteřině si jako vždy shrnul stulpny až pod chrániče a pustil se do boje. Za minutu už přihrával na gól. Po rohu si uprostřed české poloviny zpracoval odražený míč, šikovně si přehodil Rosického, podíval se a pravačkou zatočil míč na Gyana.

Nedvěd dřel do úmoru, naběhal kilometry, bojoval, přihrál do dvou gólových šancí, jenže ve srovnání s Appiahem byl ve všem o krok zpět.

Prudký centr mu zblokovali obránci, pak střílel doprostřed, podruhé mu střela nesedla vůbec. Ve 30. minutě vysunul do šance Poborského, ve 43. minutě rozjel nejkrásnější akci, kterou zakončil nepovedený Rosického volej.

Nazlobeně si rozcuchal vlasy, a to ještě netušil, že bude hůř. Hned po pauze, kdy po Galáskovi převzal kapitánskou pásku, mu rozhodčí neuznali gól kvůli ofsajdu. A v 58. minutě vztekle nakopl reklamní panel, protože ho ghanští obránci zdvojili a snadno zastavili.

Zato Appiah zářil. Lehkostí a přehledem se vymykal, to on s kolegou Essienem řídili českou "popravu“.

Běhal s rozvahou, přitom ladně. Když bylo potřeba, zasprintoval.

Třikrát nepřesně vystřelil, ale zařídil dva góly a připravil další tři jasné šance. Za první poločas dal 19 dobrých přihrávek a po přestávce se jeho role ještě zvýraznila.

Nedvěd uvadal. V 74. minutě se potřetí chytil do ofsajdové pasti a padl únavou na záda. Těžce vydechoval, začaly ho trápit křeče. V těch chvílích 25letý Appiah lítal po hřišti jako utržený ze řetězu. Byl to den ghanského kapitána.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze