Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velber: Kollerova léčba byla špatná

Jan Koller - Jan Koller trénuje v Hamburku. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

24 2006
Kolín nad Rýnem, Praha - Českému útočníkovi Janu Kollerovi zabránila chyba v léčbě, aby mohl nastoupit proti Itálii v klíčovém zápase o postup do osmifinále fotbalového mistrovství světa. V rozhovoru pro deník Sport to tvrdí specializovaný sportovní lékař Tomas Velber. Podle německého odborníka českého původu není lékařská péče fotbalové reprezentace dostatečně kvalitní.

Velber se v uplynulých dnech snažil v dějišti šampionátu Kollerovi pomoci s nataženým stehenním svalem a podílel se také na léčení Milana Baroše.

Koller dostal po zranění v úvodním utkání se Spojenými státy injekci kortizonu, což byla podle Velbera zásadní chyba. "To prakticky zruší hojení rány, respektive tento proces zabrzdí. Kdybych to věděl, tak bych ho jen ve středu, kdy jsem byl za Kollerem a Barošem poprvé na hotelu, vyrovnal a nic víc s ním nedělal," řekl deníku Sport Velber.

Dosud o průběhu léčby mlčel, protože prý nechtěl jitřit atmosféru, a uškodit tak hráčům. O injekci ho prý navíc lékaři českého týmu nejprve vůbec neinformovali. "Dozvěděl jsem se to, až když mi bylo podivné, že se stav nelepší tak, jak by měl. Ptal jsem se, co dělali s Kollerem na úterním a čtvrtečním vyšetření, a oni mi řekli, že mu píchli tuto injekci a ještě nějaká homeopatika. Jako kdybyste odjistili granát, který vám nabourá celý biologický běh," uvedl Velber.

Nebýt tohoto zásahu, Koller by prý zápas s Itálií zřejmě stihl. "Kortizon mu prostě uškodil. Byla to hloupost, kterou by odborník nedopustil. Nebýt této injekce, tak mohl za deset dní hrát. Jeho zranění nebylo tak velké," tvrdí Velber.

Naopak nasazení Baroše, který ve čtvrtek nastoupil v základní sestavě, by nedoporučil. "Srdce i plíce měl v pořádku, takže to mohl udýchat. Ale dlouho neběhal, natož aby trénoval s míčem, proto nemohl mít pro něj takový cit. Obstřik všechno ještě více znecitlivuje. A fotbalista přece nejvíce potřebuje cítit míč," uvedl Velber.

Tvrdí, že problémům obou klíčových útočníků se dalo předejít. "Minulou středu jsem poprosil pana Baroše, aby na hotelu udělal pár kroků, a hned jsem viděl, že šmajdá. Jenže on už takhle šmajdá od zlomeniny nohy. Ptám se, jak je možné, že to nikdo nezaregistroval a neřešil to? Jak to, že u týmu není profík znalý moderní sportovní medicíny, který by okamžitě našel chybu, ale uměl ji i speciálními cvičeními odstranit?," prohlásil.

Lékařský servis české reprezentace by podle Velbera potřeboval zmodernizovat. Za příklad dal německý národní tým a přístup jeho trenéra Jürgena Klinsmanna. "K reprezentaci si najal specialisty z oblasti sportovní medicíny z Ameriky," uvedl.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze