Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Večeřa: Do dvou let hrajeme o poháry

26 2002
Brno - První fotbalová liga teď téměř na tři měsíce usíná. Až se znovu rozhoří boje, bude mít každý z týmů s sebou vklad z podzimních patnácti kol. Brno si nese osmnáct bodů. „S tím nejsem spokojen, na jaře máme co dohánět,“ říká brněnský trenér Karel Večeřa. Hra a výsledky mužstva jsou prý záležitostí jeho osobní cti. V létě lamentoval, že pokrok udělala jen obrana. Teď je spokojen i s útokem, ovšem nehraje podle něj záloha. Přesto má Večeřa vizi: vylepšíme i to a do dvou let hrajeme o poháry.

Po podzimu jste desátí, možná ještě klesnete o místo dolů. Můžete s tím být spokojen?
Ono to umístění je trošku zavádějící, dívám se spíš na body. Jak sám říkáte, umístění se může změnit. A s bodovým ziskem určitě spokojenost není. Minimálně o dva až pět bodů jsme chtěli mít víc.

Kde jste je ztratili?
Jednak doma s Teplicemi a Libercem, kde jsme o bod přišli až v závěru. Zvlášť s Libercem to mrzí, hráli jsme krásný fotbal. I nedělní remíza s Budějovicemi je ztrátou, to se určitě dalo vyhrát. A samozřejmě mě strašně mrzí utkání ve Zlíně, mužstvo se tam tolik neporvalo.

Jakou vidíte perspektivu pro jarní část?
Určitě je naším cílem pořád se zlepšovat, chceme zopakovat loňské osmé místo. Co bude lepší, to je nad plán.

Nebojíte se boje o záchranu? Odstup není velký.
Bát se? To určitě ne. Hodně bude záležet na vstupu, loni se nám to podařilo a pak jsme málem bojovali o poháry. Rozdíly před námi jsou opravdu malé. Pokud bychom se měli bát my, tak to potom klidně i Teplice s Libercem.

Loni jste byli osmí se čtyřiceti body. Kolik bude potřeba letos?
To já vůbec nepočítám. Snažíme se jít zápas od zápasu.

Zpočátku jste vozili body jen zvenku, pak se to otočilo. Kde nastala změna?
Na začátku jsme měli doma těžké zápasy, Liberec, Spartu a Teplice. Ale se hrou spokojenost byla. Zápas se Spartou taky ovlivnilo vyloučení. Zklamaný jsem z toho, že jsme s Teplicemi nedokázali uhrát aspoň bod, byl to naprosto vyrovnaný zápas. Pak jsem měli doma papírově slabší soupeře, už jsme to chtěli zlomit. Netvrdím, že jsme se snažili víc než předtím, ale prostě nám to lépe vyšlo.

Hodně prý pomohl návrat Pacandy.
To je pravda. Byla obrovská smůla, že se zranil těsně před ligou, a pak měl ještě salmonelu. Doma je velmi nebezpečný, i diváci ho mají rádi. A Milan se tady proto cítí dobře. Venku jsme měli úspěšnou sérii, ale potom se na nás soupeři už lépe připravili, když věděli, že dokážeme bodovat venku.

Začátek jara budě asi náročný. Hrajete opět s těžkými soupeři, navíc venku.
Ale zase doma máme Bohemku, Olomouc a Příbram. A hrát se dá s každým. Na Slavii jsme podali vynikající výkon. Víc než poločas jsme byli lepší. To ukazuje, že máme mužstvo, které se dokáže vyrovnat nejlepším.

Statistika je možná zavádějící, ale přece jen: doma jste dali v osmi zápasech jen osm branek, venku v sedmi devět. Znamená to, že neumíte hrát nátlakově?
Měli jsme těžké soupeře, Spartu a Liberec.

Ale co třeba zápasy s Hradcem Králové nebo s Českými Budějovicemi.
Je pro nás těžké hrát do obrany. Lepší je, když můžeme pečlivě bránit a útočit do otevřené obrany. To se potvrdilo. Když nedáme bránícímu týmu branku, trápíme se a oni u toho vydrží dál. Je to trošku způsobené i tím, že třináct našich branek dali útočníci. Záloha a obránci se na produkci skoro nepodílí. Tam vidím velké rezervy.

Špatná je v Brně i střelba z dálky, že?
Ano. I proto jsem třeba v neděli poslal na hřiště Jiříkovského, který má jediný lepší střelu z dálky, možná ještě Návrat.

Paradoxně jste však Jiříkovskému nedal letos téměř šanci...
Žádnou, to je pravda. Bohužel ne. Ze začátku hrál ve středu Polák se Zúbkem, pak naskakoval Návrat nebo Svoboda, který si řekl o místo v základu. Nemůžeme hrát s Jiříkovským a Svobodou, protože jsou to stejné typy. Když je na kraji Mezlík s Abrahámem, byl by na bránění jen Zúbek, což by nezvládl.

Kde vidíte největší sílu a slabinu mužstva?
Spoléháme příliš na útočníky, do ofenzivy by se měla více zapojit záloha nebo krajní obránci. No a pak mě strašně mrzí, že kromě utkání se Žižkovem jsme se nedokázali prosadit ze standardek. Protože v současném fotbale standardní situace rozhodují. Pokud nepřekvapíte brejkem, je to v podstatě jediná možnost. Nezahrávali jsme je dobře, až příchodem Pacandy se to zlepšilo. Ale rezervy tam pořád jsou. Na druhou stranu musím pochválit kluky, že jsme krom Zlína ze standardek vůbec neinkasovali. Dřív jsme kvůli nim prohrávali, to je velký úspěch, že jsme to zlepšili. Obranu zvládáme na velmi slušné úrovni. Pozitivní je i to, že máme tři hráče v reprezentaci do jednadvaceti let, a samozřejmě výkony Libora Doška.

Nejslabším článkem je tedy záloha. Čím to je? Chybí hráčům zkušenosti?
To jednak, navíc se nám nepodařilo středovou řadu stabilizovat, dost jsme tam experimentovali. Hodně mě taky zklamal Petr Musil. Výborně začal, ale pak to šlo dolů. Říkám mu: kdyby to byla gymnastika, dostaneš známky od devíti výš, ale ne ve fotbale. Hraje v podstatě třetího útočníka, a tam je potřeba větší efektivita. Musí být nebezpečný pro branku soupeře.

Funguje podle vás dobře součinnost jednotlivých řad?
Trochu nám vázne, už od loňska. Chybí souhra směrem dopředu. Víc by se do finální fáze měli dostávat záložníci i krajní obránci. Tam od nich chci víc.

V průběhu podzimu jste si několikrát chválil šíři kádru. Budete přesto v zimě požadovat nějaké posílení?
Máme na to teď čtrnáct dní prostor. Určitě se nad tím zamyslíme, tenhle kádr by měl doznat jednu až tři změny.

Můžete být konkrétnější?
Měl přijít určitě levonohý hráč, ať už znovu Belej z juniorky, nebo se možná podaří sehnat někoho odjinud. Nejsem totiž pořád přesvědčen, kde je správné místo pro Drgu, jestli v obraně, nebo v záloze.

Byl by tým schopen vyrovnat se s odchodem některého z klíčových hráčů? Zájem třeba o Doška s Pacandou tady je.
Musíme se pořád vyrovnávat s odchodem klíčových hráčů, to je pravidelná věc.

Jsou nahraditelní i z vlastních zdrojů?
Máme kvalitní hráče do útoku. Třeba Šustr, Mezlík, v béčku Simr, na hostování v Mladé Boleslavi je mladý Karel Kroupa, to je hráč typově podobný Doškovi. Ale samozřejmě věřím, že tady Pacanda i Došek vydrží. Kdybychom je museli nahrazovat, záleží, za kolik by odcházeli a za jakou cenu by bylo možné posílení.

Koho byste byl ochoten oželet?
To se dá těžko říct.

Nejsou v Brně hráči, kteří už nemají motivaci? Třeba takový Zúbek.
Je pravda, že občas hráč potřebuje nový impuls. Zrovna u Marka Zúbka je to hodně viditelné, je tady už od žáčků. Ale odchod pryč je také otázkou zájmu a adekvátní nabídky.

Nevíte o tom, že by někdo chtěl vyloženě odejít?
Každý chce výhledově odejít. Já klukům v kabině říkám, že hrají o svou budoucnost a za své jméno, že každý z nich chce přece dál, třeba do Sparty, Slavie, nebo někam do zahraničí.

Takže něco ve smyslu soudržnosti s klubem v nich nepěstujete.
Když jsou v Brně, tak ať hrají co nejlépe za Brno. Ale je jasné, že podmínky někde v zahraničí jsou s těmi brněnskými zcela nesrovnatelné.

Je pro vás otázkou osobní cti, jak mužstvo hraje a jaké má výsledky?
Samozřejmě, jsem v tom hluboce zainteresován. Každá ztráta mě velice mrzí.

Zdá se vám styl hry Brna dost atraktivní?
Tady máme rezervy, to vím. Ale je to otázka stabilizace základní sestavy, jak už jsme o tom mluvili. Když vypadnou dva tři hráči, musí se jedenáctka hodně překopat a trvá to, než si hráči na sebe a na své posty zvyknou.

Jak jste ale řekl, odchody jsou v Brně běžným jevem.
To se nedá nic dělat. Ale jak už bylo naznačeno v úvodu: kdyby nám tým vydržel, věřím, že za rok nebo za dva můžeme hrát o poháry, hráčský potenciál tu je.

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Jak slavila Francie: euforie, ale i bitky, rabování a smrtelné úrazy

Francouzi divoce oslavují úspěch fotbalistů, kteří stali mistry světa.

VIDEO Francie se po triumfu fotbalistů na světovém šampionátu ponořila do bouřlivých oslav. Převládaly...

Favorit, nebo zázrak? Francii čeká ve finále nadšené Chorvatsko

JSME VE FINÁLE! Chorvatský fotbalista Josip Pivarič slaví na mistrovství světa...

VIDEO Před dvaceti lety se potkali v semifinále. Teď si to Francouzi a Chorvati rozdají v zápase o zlato:...Chorvatsko teď prožívá svoje Nagano, říká český velvyslanec

Chorvatští fanoušci prožívají úspěch fotbalistů na světovém šampionátu.

VIDEO Když v roce 2006 nastupoval na ambasádu v Itálii, místní se zrovna pyšnili titulem fotbalových...

Belgie - Anglie 2:0, v boji o bronz rozhodli Meunier s Hazardem

Fotbalisté Belgie obsadili na mistrovství světa třetí místo.

VIDEO Belgičtí fotbalisté získali první cenný kov z mistrovství světa – Anglii na turnaji porazili i...

PROGRAM MS ve fotbale v Rusku (14. června - 15. července 2018)

LOS MISTROVSTVÍ SVĚTA. V pátek 1. prosince se účastníci šampionátu dozví...

Fotbalové mistrovství světa vyhrála Francie. Druhý triumf v historii si zajistila finálovým skalpem...

Další z rubriky

Trézéguet stále přijít může, živí naději slávistický kouč Trpišovský

Jindřich Trpišovský udílí pokyny fotbalistům Slavie v přípravě proti Slovanu...

Před pár dny se zdálo, že přestup Mahmúda Hasana, hrajícího pod přezdívkou Trézéguet, do pražské...

Generálka splnila očekávání, říká liberecký kouč. A vyhlíží africkou posilu

Slovenský trenér Zsolt Hornyák

Nový trenér Zsolt Hornyák vedl premiérově od svého příchodu liberecké fotbalisty v utkání na...

Zlínský trenér Bílek chválil výsledek, hra ještě není ideální

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Přesvědčivý výsledek v ligové generálce ho musel uspokojit. Od hráčů však nový trenér fotbalistů...Najdete na iDNES.cz