Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve fotbalovém městě dostává trenér třešně

11 2003
Olomouc - Vítejte ve městě, kde zelináři zdarma nabízejí trenérovi fotbalové reprezentace balíčky těch nejčervenějších třešní. Urazil by je, kdyby si je nevzal. Půvabnou historkou vylíčil v jednom z rozhovorů Karel Brückner svůj vztah v Olomouci, kde dlouhá léta žije. Cítí se tu dobře a lidé ho mají rádi: když byl předloni v prosinci vybrán za trenéra národního týmu, v plné hospodě, kam vstoupil, byla ze stolu bleskově uklizena cedulka „Reservé“.

"Je mi jedno, zda hrajeme tady nebo jinde," tvrdí kouč nyní. Ale těžko byste hledali místo, kde by byl jeho tým přijat s takovým nadšením. Zanícení pro fotbal v Olomouci cítíte všude. Fotbalisté jsou sledováni, kam se pohnou, ale nepůsobí to dotěrně, spíš mile.

"Hrozný je zájem v Itálii, tady je to fajn," říká kapitán týmu Pavel Nedvěd, hvězda Juventusu. Když se on a ostatní posadí na terase hotelu Gemo ke kávě pod slunečník, vypukne nesmělý poplach. Až první odvážlivec, který se osmělí a poprosí o autogram, strhne další přešlapující. Rázem je u fotbalistů plno. A hvězdy se ochotně podepisují.

Před hotelem nejsou zástupy fanoušků, ale nikdy také úplně prázdno. Někdo jde s podpisem spokojeně pryč a přichází jiný. "Prosím! Prosím!" snaží se dvě patnáctileté dívky uprosit muže z recepce, aby je pustili dovnitř. Ani hluboké výstřihy nezabírají do hotelu se za fotbalisty nesmí. Oni ale co chvíli vycházejí ven.

Zatímco například v Praze jsou izolováni od okolí, tady jsou blízko. V pondělí večer do přítmí olomouckého náměstí svítilo plno sněhobílých triček, v nichž si hráči po hloučcích vyšli na procházku. Pro lidi to bylo v hasnoucím dni vděčné představení: támhle kráčí Rosický s Lokvencem, v restauraci sedí Galásek s rodinou, u kašny klábosí se známým Ujfaluši.

Právě Tomáš Ujfaluši za Olomouc několik sezon hrál, než odešel do Německa. Novináři se ho proto ptají, zda se ujal role průvodce po městě. "Olomouc je příjemné město, ale není v něm moc co ukazovat," říká trochu rozpačitě. "Hele, on nám kecal!" reaguje pobaveně Nedvěd. "Nám jsi přece říkal, že je to tady bomba!"

Na Ujfalušiho se přijede podívat rodina a známí, kteří kousek od Olomouce žijí. Fotbalista pro ně zamluvil pětatřicet lístků, jeho kolega z obrany Marek Jankulovski, který má kořeny ve sto kilometrů vzdálené Ostravě, jich vzal ještě o pět víc.

Známí fotbalistů patří mezi šťastlivce, kteří uvidí utkání naživo. Zápas je beznadějně vyprodán, vždyť i tréninky týmu přitahují nevídané davy. V úterýr přišlo odhadem tři tisíce diváků, dvojnásobek pondělního počtu. Je na to trenér Brückner hrdý? "Hrdý budu, až postoupíme na mistrovství Evropy," usměje se.
V Olomouci ale máte pocit, že v postup věří úplně každý.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze