Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve fotbalovém letadle zbyla dvě místa

11 2002
Larnaka - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Dvě volná místa zůstala v leteckém speciálu, který nesl z Prahy do Larnaky českou fotbalovou reprezentaci, navíc další letenka musela být narychlo přebukována na jiné jméno. Trable se skládáním mužstva pro mezinárodní turnaj na Kypru neberou konce, trenéru Karlu Brücknerovi se omluvilo už šest hráčů. V neděli pozdě večer vypadli Fukal se Straceným, ale kouč se rozhodl pozvat už jen jednoho náhradníka: na poslední chvíli se k týmu přidal obránce Slavie Lukáš Došek. Druhé prázdné místo v letadle zbylo po obránci Ujfalušim, který se k týmu připojil až na Kypru. Omluvy se Brücknerovi jen hrnou

"Už je těch omluv moc," posteskl si trenér Brückner, který musel postupně oželet Rosického, Jankulovského, Týceho, Sionka, Fukala a Straceného. "V jedenadvacítce jsem nemusel nominace ani oznamovat, pořád přijížděli stejní hráči a omluvenky jsem skoro neznal," zavzpomínal na své předešlé angažmá u juniorských výběrů.

Fotbalisty svého nynějšího týmu, ani jejich kluby, však z úskoků neviní: "Starší hráči jsou více vytížení, riziko zranění se zvyšuje."

Fotbalisty svého nynějšího týmu, ani jejich kluby, však z úskoků neviní: "Starší hráči jsou více vytížení, riziko zranění se zvyšuje."

Poslední dvě omluvy řešil Brückner v neděli pozdě večer. Z Hamburku přišla zpráva o zraněném kolenu Milana Fukala a pražské vyšetření vyloučilo start Luďka Straceného, který má kvůli alergii problémy s očima.

"Telefonovali mi v neděli v půl desáté večer," popisoval Lukáš Došek, který ve výpravě nahradil Fukala. "Nesledoval jsem zprávy, o problémech nároďáku jsem nevěděl, takže mě vůbec nenapadlo, že bych mohl být povolán." Neměl na tento týden nějaké plány, které by mu reprezentační povinnosti nečekaně překazily? "Ne, žádné jsem neměl," odpovídá.

Fukal měl společně s Ujfalušim a Barankem cestovat v noci z neděle na pondělí autem z Hamburku do Prahy. Všichni tři reprezentanti se sešli na trávníku při bundesligovém utkání Hamburk - Köln, ale pak se jejich cesty rozdělily. Fukal, který přispěl k výhře domácího celku 4:0 úvodním gólem, zápas nedohrál kvůli zranění a z reprezentace se omluvil, Baranek i Ujfaluši cestovali různými leteckými spoji.

Hned jak se v klubu dozvěděli, že jsem povolán do reprezentace, zarezervovali mi letenku. Nechtěli, abych cestoval v noci autem," prohlásil Miroslav Baranek, který byl dodatečně povolán v sobotu večer namísto Rosického. "Už jsem byl v Hamburku na předzápasovém soustředění. Jeden z funkcionářů mi doma v Kolíně vyzvedl nějaké věci a pas, a přivezl to v neděli na zápas."

Tomáši Ujfalušimu se na dlouhou cestu autem samotnému nechtělo, takže přespal v přístavním městě a dnes cestuje na Kypr individuálně přes Milán. "V Itálii se sejde s Poborským a Nedvědem, ale také s některými švýcarskými hráči, kteří na turnaj cestují také se zpožděním," konstatoval trenér Karel Brückner.

Dokud nebude mít všechny hráče pohromadě, nechce reprezentační trenér veřejně mluvit o sestavě pro první zápas, k němuž jeho tým nastoupí zítra v 18 hodin středoevropského času proti Maďarsku. "Kvůli omluvám musím některé své plány měnit," postěžoval si.

Brückner je rozhodnut postavit do dvou turnajových zápasů zcela odlišné jedenáctky a až na výjimky nebude střídat. "Počítal jsem s tím, že fotbalisté, kteří ještě v neděli hráli ligu, nastoupí až do druhého zápasu, ale například na pravém kraji zálohy to nepůjde," řekl. Buď Poborský nebo Baranek tedy po nedělním utkání a pondělní dlouhé cestě půjdou do hry už v úterý.

Zahřátí na těle i na duši připravil fotbalové výpravě přílet do Larnaky. V cíli tříhodinového letu cestovatele vítala jasná obloha, ostré slunce a dvacetistupňové teplo. Hráči, kteří v týmu vydrželi, se mohou těšit na zápasy v teplém téměř letním počasí.

Aktuální složení českého týmu:
Brankáři:
Čech (Sparta), Kinský (Liberec), Vaniak (Olomouc)
Obránci: Ujfaluši (Hamburk), Grygera, J. Novotný, Hübschman, Mareš (všichni Sparta), Johana (Liberec), Petrouš (Slavia), V. Drobný (Blšany), L. Došek (Slavia)
Záložníci: Jarošík (Sparta), Koloušek (Liberec), Nedvěd (Juventus), Poborský (Lazio), Šmicer (Liverpool), Baranek (Köln), Horváth (Teplice)
Útočníci: Baroš (Liverpool), Koller (Dortmund), Lokvenc (Kaiserslautern), Štajner (Liberec)

Omluvili se: Jankulovski (Neapol), Rosický (Dortmund), Sionko (Sparta), Týce (Mnichov 1860), Stracený (Žižkov), Fukal (Hamburk).Najdete na iDNES.czmobilní verze