Vášeň vykouzlila mistra Evropy

22 2005
Praha - Po čtyři generace obléká fotbalový klan Veselých slávistický dres. František, v pořadí druhý, se k tomu čtyřiatřicetkrát zmocnil i trika s lvíčkem na prsou. Dotáhl to nejdál: stal se fotbalovou legendou a mistrem Evropy.

Skoro každou neděli to u Veselých vypadalo stejně.

"Choval jsem se jako pes, který, když vycítí, že pán jde ke dveřím, hrne se taky ven. Jak jsem viděl tátu oblékat se, věděl jsem, že se jde na fotbal. Máma nám dala svačinu, obvykle chleba se sádlem nebo s máslem a medem, a šli jsme," vzpomíná František mladší, nejslavnější z rodu, který propadl vášni zvané FOTBAL.

Sedával s kluky za brankou, kam táta útočil, a fandil. Byl talismanem mužstva.

Souboj otce se synem

František starší, zakladatel fotbalové dynastie, měl trochu smůlu. Svá nejlepší fotbalová léta prožil za druhé světové války, kdy neexistovalo národní mužstvo a nehrály se mezinárodní soutěže. Vrcholem jeho kariéry bylo účinkování v útoku mužstva Slavie společně s Pepim Bicanem a Vlastou Kopeckým.

Kvůli kolébavému běhu měl přezdívku Kachna, byl drobné postavy a vyznačoval se velmi dobrou technikou. Hrával pravé křídlo, jako později jeho syn i vnuk.

"Na můj vkus to moc drbal," tvrdí jeho syn. "Bican s Kopeckým mu to vytýkali, chtěli, aby přihrával dřív. On si ale vychutnával kličky, viděl jsem na něm to potěšení, když obešel dva tři protihráče. Kdežto já hrál pro kolektiv, chtěl jsem dát tu nejlepší přihrávku hned, jak to bylo možné. Podle něj jsem hrál moc jednoduše - únik a centr," poznamenává.

"Říkal: Proč jsi to ještě nezašlápl a neobešel beka, jednu kličku, druhou kličku… V tom jsme se neshodli. Táta na rozdíl ode mě taky hodně kouřil, kdežto já jsem si nikdy nezapálil ani jsem nepil alkohol."

 V roce 1963 proti sobě nastoupili v divizním utkání. Na Aksamitově stadionu v Holešovicích bylo plno - nestane se tak často, že proti sobě hrají táta (Dynamo Doprava 7) a syn (juniorka Dukly). Vyhrál mladší Veselý.

Osobnosti rodu

František Veselý I. (1920-2004)
Pravé křídlo AC Letná, SKEP Praha, SK Pardubice, SK Židenice, Čechie Karlín, Slavie Praha, Stavomontáží a Dynama Doprava 7. Pocházel z Prahy, vyučil se pouzdrařem, ale živil se instalováním hromosvodů.

František Veselý II. (1943)
Syn Františka Veselého. I. Pravé křídlo Slavie a československé reprezentace, za kterou sehrál 34 utkání a vstřelil tři góly. Mistr Evropy 1976, účastník mistrovství světa 1970. Vyučený soustružník, odchovanec Slavie, začal hrát ligu na vojně v Dukle Praha, ale převážnou část kariéry strávil ve Slavii. Sehrál přes 400 ligových zápasů. Později nastupoval za Rapid Vídeň, Viennu, Zwettel a několik menších rakouských klubů. Dodnes, i když už překročil šedesátku, kope za jedenáctku internacionálů a za starou gardu Slavie. Kromě syna má dceru Veroniku, která začala hrát házenou za Slavii, ale ze zdravotních důvodů přestala.

Eva Veselá-Tesařová (1946)
Dcera Františka Veselého I. Od 17 let reprezentovala Československo v házené, na kontě má 49 mezistátních startů. V lize hájila barvy Tatranu Střešovice a Bohemians Praha. Vyučila se prodavačkou a je jí dodnes. Vdala se za bratrova slávistického spoluhráče Bedřicha Tesaře, mají dva syny.

František Veselý III. (1969)
Syn Františka Veselého II. Odchovanec Slavie, v ligové sezoně 90/91 odehrál všech 30 zápasů a vstřelil 7 gólů. Pak hrál za Bohemians Praha, Viktorii Žižkov, RH Cheb, Střížkov, odešel do Rakouska, kde nastupoval za SK Altheim a další rakouské kluby. Vyučil se číšníkem, oba jeho synové pokračují ve fotbalové tradici ve Slavii.

"Táta byl vyučený pouzdrař, ale celý život lezl po střechách - dělal hromosvodáře ve Stavomontážích, proto tam ve třiceti i jako fotbalista přestoupil ze Slavie. Máma se vyučila švadlenou, ale šila jen doma, starala se o domácnost. Její bratr, můj strejda Olda Vaňha, hrával fotbal za tehdejší Masnu."

Sestra Eva propadla házené. Nehrála za Slavii, nýbrž za Tatran Střešovice a pak za Bohemians Praha. "Už jako malá měla obrovský pohybový talent. Asi ve třinácti začala hrát nejdřív basket a hned potom házenou - a byla v obojím velice dobrá. V sedmnácti nastoupila poprvé za národní mužstvo házenkářek. Vdala se za mého spoluhráče ze Slavie Bédu Tesaře a po narození prvního dítěte už hrála jen ligu."

Veselý na pravém křídle, Tesař v záloze Slavie - měli spolu v roce 1966 blízko k mistrovskému titulu. Tak blízko, že Tesařovi stačilo v rozhodujícím utkání s Interem Bratislava proměnit penaltu - jenže pálil vedle branky!

"Dokonce nám stačil i nerozhodný výsledek, ale rozhodčí Fencl proti nám před koncem zápasu nařídil penaltu za faul, který si vymyslel - a Szikora ji proměnil. Fencl byl důstojník, pískal pro Duklu, která se nakonec stala mistrem."

Žolík mistrem Evropy

Traduje se, že první kopačky dostal budoucí mistr Evropy od slavného Bicana. "Běhali jsme s tátou a mámou po Praze a potkali jsme pana Bicana. Ptal se: Rodinko, kam pádíte? Byly dva roky po válce, máma se mu svěřila, že nemůžeme sehnat boty. Druhý den u nás pan Bican zazvonil s krabicí bot… Ve skutečnosti to nebyly kopačky, nýbrž polobotky, ale já jsem je na ulici stejně brzy rozkopal."

Na vrcholu blaha byli rodiče v roce 1976, když v televizi sledovali, jak se jejich Franta stal v Jugoslávii mistrem Evropy. Podle vžitých měřítek byl v necelých 33 letech už za zenitem. Jenže ve skutečnosti prožíval své druhé fotbalové jaro.

Pro trenéra Václava Ježka byl žolíkem mužstva. Nehrál v reprezentaci od začátku zápasů, nastupoval v jejich průběhu, aby oživil hru, zvýšil nebezpečí týmu pro soupeře a třeba utkání i rozhodl - jako právě gólem do nizozemské sítě v semifinále mistrovství Evropy.

"Bylo to nádherné. Jen mě mrzí, že byla jiná doba. Když teď čtu, jak trenér Brückner rozdává hráčům po milionech, říkám si, že jeden milionek by nám stačil, a byli bychom za vodou. My jsme za titul mistra Evropy dostali od fotbalového svazu patnáct tisíc a od vlády deset tisíc korun. Ale byli jsme šťastní."

Byla to doba socialistické přetvářky, kdy každý fotbalista měl naoko fingované zaměstnání, ale peníze dostával za fotbal. Bral však jen zlomek toho, co hráči v západoevropském profesionalismu. Na stará kolena si naštěstí nějaké peníze vydělal v Rapidu Vídeň, Vienně, Zwettlu a několika menších rakouských klubech.

Ve stínu slavného otce

Už když startovala fotbalová dráha jeho syna, taky Františka, tušil, že to nebude jednoduché. "Věděl jsem, že ho bude každý se mnou srovnávat. Měl strašný handicap. Přitom začal hrát ligu dřív než já a v tréninku byl taky pilnější. To spíš já jsem někdy hřešil na svůj talent. Asi se o všechno neuměl poprat."

František nejmladší začínal v ligovém mužstvu s Pavlem Kukou, ale během doby ve Slavii strávil kolem stovky utkání na lavici náhradníků. Vystřídal taky několik ligových dresů.

"Srovnávat s tátou nelze - on je legenda. Snažil jsem se mu aspoň přiblížit, a když se podívám na osudy synů jiných slavných fotbalových otců, se šesti až sedmi ligovými sezonami jsem dopadl z nich ještě nejlíp. I když jsem měl na začátku jiné představy," říká syn.

Na závěr ligové kariéry měl navíc František pech: Rudá hvězda Cheb v roce 1996 zkrachovala a klub zmizel z mapy vrcholového fotbalu. Veselý se musel vrátit do Slavie, kde však s ním už nepočítali, a protože se nepodařil přestup do zahraničí, šel hostovat na pražský Střížkov. Do rakouského Altheimu přišel až v roce 1999.

"Prožil jsem tam v landeslize čtyři nádherné roky, pak jsem prošel ještě dvěma rakouskými kluby. Pět let jsem žil v Rakousku sám, bez rodiny - to nebylo lehké."

Teď dojíždí do Mauerkirchenu, kde hraje ve 36 letech soutěž na úrovni okresního přeboru.

Tím ovšem sága rodu Veselých nekončí. Oba jeho synové nosí taky slávistický dres, i když křestní jméno nepodědili. Starší Daniel byl loni nejlepším střelcem pražského přeboru mladších žáků, Lukáš je teprve v přípravce.

"Myslím, že v našem rodu budou špičkoví hráči ob generaci. Já byl lepší než můj táta, Dan dosáhne víc než jeho táta. Má k tomu velké předpoklady - talent i píli," říká mistr Evropy.

František Veselý II. oslavil šedesátku, na snímku se synem (vlevo) a vnuky

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

Nejčtenější

Plzeňský podzim v Lize mistrů: když je nejhůř, tým zabere a koná zázraky

Euforie plzeňského kapitána Roman Hubníka a brankáře Aleše Hrušky po utkání s...

VIDEO Potřetí hráli skupinu Ligy mistrů. Potřetí dokázali urvat třetí příčku a jaro v Evropské lize. A...

Kyjev - Jablonec 0:1, odměna za skvělou půli, pak už to hosté ubránili

Jablonečtí fotbalisté oslavují střelce Martina Doležala a radují se z gólu v...

Jablonec v Evropské lize opět předváděl parádní fotbal, ale tentokrát za umělecký dojem získal i...

Trpišovský: Na příkladu Jablonce, nás i Plzně je vidět, že to prostě jde

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský diriguje své hráče v utkání Evropské...

S úsměvem na tiskové konferenci vzpomínal, že jeho velkým fotbalovým snem bylo odtrénovat ligové...

Z kola ven jsou AC Milán či Lipsko, postupuje Sevilla, Rennes i Malmö

Samuel Chimerenka Chukweze (vpravo) slaví se spoluhráči z Villarrealu svůj gól.

Sevilla s českým brankářem Tomášem Vaclíkem v závěrečném kole Evropské ligy porazila Krasnodar 3:0...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž...

Další z rubriky

Jedenadvacítka se v kvalifikaci znovu utká s Chorvaty a Řeky

Tomáš Zajíc v dresu české jedenadvacítky dává gól v utkání se San Marinem.

Fotbalová reprezentace do 21 let v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2021 narazí na...

Lavička skončil u jedenadvacítky, k ní jde Krejčí. Sionko manažerem áčka

Vítězslav Lavička coby trenér české jedenadvacítky

Fotbalová reprezentace do 21 let má nového trenéra. Vítězslava Lavičku po neúspěšné kvalifikaci o...

Definitivní jistota: Anglie potvrdila, že s Čechy bude hrát ve Wembley

Slavný londýnský stadion Wembley.

Bylo to víceméně jasné, ale až nyní je to oficiálně potvrzené. Angličtí fotbalisté přivítají v...

Najdete na iDNES.cz