Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vaše otázky jsou nudné, řekl Henry a zmizel

10 2000
O s t e n d e - (od zvláštního zpravodaje iDNES) - - Hotelový komplex Thermae Palace má pověst nejlepší adresy v Ostende. Na břeh moře je to doslova pár kroků, hotel na první pohled překypuje luxusem a vznešenou důstojností, kde se vzrušená slova a srocení davu příliš nevyskytují. Během pátečního odpoledne se však ve foyeru odehrálo hned několik nervózních scének. Hlavní roli hráli úřadující mistři světa, fotbalisté Francie.

"Co si to dovolují! Berou takové prachy jenom díky tomu, že se jim média dělají obrovskou publicitu, a oni ani nepřijdou!" Francouzští novináři horlivě brebentí a k tomu mohutně gestikulují, protože se právě dozvěděli, že mistři světa v čele s kapitánem Didierem Deschampsem na plánovanou tiskovou konferenci nedorazí. Do úvodního zápasu Francouzů proti Dánsku přitom zbývá něco málo přes čtyřiadvacet hodin.

"Vaše otázky už mě nebaví, jsou nudné a pořád se opakují," oznámil útočník Thierry Henry užaslému audotiriu těsně předtím, než zmizel za neprodyšnou hradbou těl policistů, kteří stráží bezpečnost francouzského mužstva. Beze slova omluvy nedorazili na slíbený mítink spoluhráči Blanc, Karembeu, Anelka a další.

"Je to věc osobní svobody každého hráče," uvedl později viceprezident Francouzské fotbalové asociace Jean Varbeke. Eskaluje tak konflikt, který doutnal pod povrchem již delší dobu. Novináři si nenechávají nic líbit a tak na oplátku vzkazují trenérovi Rogeru Lemerremu, že nemají zájem o něho. Kouč se sice ve foyeru na chvilku mihne, ale hned se dává na ústup.

Náhle se zpoza rohu vynořil obránce Lilian Thuram. Vykračuje si jako zlehka, jako by dostal chuť na posezení v kavárně, a dav novinářů ho téměř vyděsil. Po chvíli váhání nakonec souhlasí s krátkou tiskovou konferencí. Když prohlásil "Já nemůžu mluvit za své spoluhráče. Zeptejte se jich, proč  s vámi nechtějí mluvit", sál se otřásal smíchem.

Spory mezi médii a francouzskou reprezentací mají již tradici, během mistrovství světa 1998 tehdejší trenér Aimé Jacquet zcela ignoroval novináře sportovního deníku L´Equipe.

Horko je také v táboře Španělů; na předzápasovou tiskovku sice hráči přišli, ale sami si určili, se kterými novináři se budou bavit.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze