Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Variant je spousta. A jak se mohou čeští fotbalisté dostat na mistrovství světa?

Česká fotbalová reprezentace, základní sestava národního týmu v utkání proti Belgii. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2009
Je to bitva o všechno. Dokonce i prezident Václav Klaus se zastavil mezi fotbalisty na zámku Štiřín, aby jim řekl, že jim věří: "Na Slovensku musíme vyhrát!“ Ano, právě o to jde.

Zatímco ve středu se Česko vrátilo v žebříčku FIFA do dvacítky nejlepších reprezentací světa a je osmnácté, vítězství v sobotní kvalifikaci by národní tým vrátilo zpátky do žhavé hry o mistrovství světa. Což je daleko zásadnější.

Varianty před derby

1. Češi vyhrají
Skvěle – dál bude žít šance na první místo, a tím i přímý postup.


2. Češi remizují
První místo bude teorií, do baráže povede cesta přes tři výhry.


3. Češi prohrají
Bude zle. Přímý postup je pryč, jít do baráže bude navíc dost složité.

Výhra = naděje. "Stačí se podívat na tabulku a je jasné, že my nemůžeme vyčkávat," tvrdí obránce Marek Jankulovski. Pohled na tabulku je zatím žalostný, mužstvo se krčí až na předposledním místě skupiny. Jen amatéři ze San Marina jsou níž. Triumf v Bratislavě by měl nastartovat tabulkové rošády, aspoň za to se Češi modlí.

Jenže co když se v Bratislavě nevyhraje? I když si kdekdo myslí, že pak už by situace byla absolutně ztracená, není to tak. Můžete se o tom přesvědčit třeba v detailních propočtech v další části článku. Je však pravda, že každá ztráta by způsobila ještě větší komplikace, než jsou teď.

Porážka = první místo, jež jako jediné zaručuje přímý postup na šampionát, by bylo nadobro v tahu.

Remíza = první místo je téměř ztracené, ale baráž z druhého místa by se vybojovat dala.

"Že by nám remíza mohla stačit? Takhle nepřemýšlí nikdo z nás, protože jen výhra nás může opravdu nakopnout dopředu," striktně reaguje obránce David Rozehnal.

Tabulka 3. kvalifikační skupiny
Mužstvo Z V R P S B
1. Slovensko 6 5 0 1 17:6 15
2. Severní Irsko 7 4 1 2 12:6 13
3. Slovinsko 7 3 2 2 10:4 11
4. Polsko 6 3 1 2 18:7 10
5. Česko 6 2 2 2 6:4 8
6. San Marino 8 0 0 8 1:37 0

Matematické propočty, do kterých se fanoušci rádi noří, se nyní vytvářejí obtížně, protože do cíle 3. kvalifikační skupiny zbývá ještě 10 zápasů. A každý z nich může přinést zvrat. Za jisté se dá považovat, že San Marino prohraje i ve zbývajících duelech (v Česku a se Slovinskem) a skončí bez bodu. Výše skóre však může mít fatální důsledky.

Vezmeme-li závěr kvalifikace z českého pohledu, jsou čtyři výhry naprosto ideální scénář. Jenže čistě matematicky nezaručují jistý postup z prvního místa, ani druhé místo ve skupině. Při pravděpodobném prvenství Slovenska může být druhé díky lepšímu skóre Slovinsko.

Program zbývajících zápasů 3. kvalifikační skupiny

"Všichni kolem nás nebudou jen vyhrávat, ale my prostě musíme. V Bratislavě a pak třikrát doma. Je naší povinností, abychom se o to pokusili," řekl útočník Jan Koller.

Pokud tu stále mluvíme jen o ideální variantě s vysněným postupem do Jižní Afriky, je potřeba zmínit i zádrhele, které mohou nastat.

Zaprvé: ani druhé místo ve skupině nemusí zaručit baráž. Do bitvy "kdo s koho" jde jen 8 nejlepších z 9 týmů na druhých místech. Češi, pokud se opravdu zvednou, se zatím pohybují na rozhraní 8. a 9. místa.

Zadruhé: pokud by "zlaté" druhé místo vyšlo, je dost možné, že národní tým nebude v baráži mezi čtyřmi nasazenými. Potom by v listopadové řeži hrozil souboj třeba s Francií.

"Je úplně jedno jak, ale prostě postoupit musíme. To je náš jediný cíl," velí trenér Ivan Hašek. Pokud se to podaří, všechny naše prognostické výpočty můžeme s úsměvem hodit do koše.

Trénink fotbalové reprezentace

Možnosti, jak (ne)projít do JAR

Upozornění dopředu: tento článek sice budete muset číst hodně pozorně, ale zato vám poskytne přesný popis toho, jak si stojí akcie české fotbalové reprezentace. Sobotní federální derby na Slovensku totiž hodně napoví o tom, jaká je naděje na český postup na světový šampionát 2010 do Jihoafrické republiky.

Variant je hodně, otazníků snad ještě víc. Ale pokud si prostudujete možnosti jednu po druhé, zjistíte, že právě bratislavský souboj se Slováky bude klíčový pro další vývoj ve 3. kvalifikační skupině.

Tip: jak to dopadne?


Varianty boje o Afriku

Verze vítězná
Češi vyhrají všechny 4 zápasy. Ostatní duely skončí výhrami domácích (s výjimkou San Marina).

1. ČESKO 20 bodů
2. Slovensko 18
3. Slovinsko 17
4. Polsko 16
4. Sev. Irsko 16
6. San Marino 0

Pokud by však Slovensko vyhrálo v Sev. Irsku nebo v Polsku, Češi první nebudou.


Verze barážová
Češi remizují na Slovensku, ale vyhrají zbylé 3 zápasy. Ostatní duely skončí výhrami domácích (s výjimkou San Marina).

1. Slovensko 19 bodů
2. ČESKO 18
3. Slovinsko 17
4. Polsko 16
4. Sev. Irsko 16
6. San Marino 0

Při porážce na Slovensku by za této situace o 2. místě rozhodlo skóre Česka a Slovinska.


Verze ostudná
Češi porazí už jen San Marino, prohrají na Slovensku a doma pouze remizují s Polskem a Severním Irskem. Ostatní duely skončí výhrami domácích (s výjimkou San Marina).

1. Slovensko 21 bodů
2. Polsko 17
2. Sev. Irsko 17
2. Slovinsko 17
5. ČESKO 13
6. San Marino 0

O 2. místě by rozhodlo skóre.

MF DNES připravila tři varianty, které závisí na sobotním výsledku: pro případ české výhry, nerozhodného výsledku, či naopak oslav slovenských fanoušků. A jako "bonus" jsou tu další dva důležité body. Ty se týkají způsobu, jak se dostat do baráže.

1. Výhra na Slovensku = šance na přímý postup!

Češi tak budou mít 11 bodů – a 14 při předpokládané výhře v následném středečním utkání nad San Marinem. Stále tak ještě mohou dosáhnout i na přímý postup z 1. místa ve skupině. Co je potřeba? Souhra těchto okolností: Češi vyhrají i zbývající zápasy a navíc přijde zaváhání Slováků. Ti by museli v Severním Irsku, se Slovinskem a v Polsku hodně ztrácet: minimálně čtyři body, nebo raději pět – to v případě, že by nasbírali lepší skóre než Češi. Letos totiž podle nového předpisu světové fotbalové federace FIFA už nerozhodují při rovnosti bodů vzájemné zápasy, ale celkové skóre. Zároveň by nesměli mít ani Slovinci při plném 20bodovém zisku lepší skóre než Češi. To si Slovinsko patrně výrazně vylepší v San Marinu, ale také je dobře možné, že s Polskem a Slovenskem nějaký bod ztratí. Co se týče baráže, ani tu by Češi neměli po vítězství na Slovensku ve vlastních rukou. Ovšem pokud by vyhráli zbylé zápasy, měli by k ní velmi blízko. Pak by se jim mohlo bodově vyrovnat jen Slovinsko a rozhodovalo by skóre.

2. Remíza na Slovensku = třikrát vyhrát a doufat

Postup z 1. místa se pro Čechy ocitne v oblasti nepravděpodobných teorií. I kdyby totiž vyhráli zbylé tři domácí zápasy, museli by spoléhat nejen na to, že Slovensko už nedokáže zvítězit ani jednou. Navíc by ztráceli i na další tři konkurenty a k přímému postupu by tak potřebovali zakolísání jak Severního Irska, tak Slovinska i Polska. Postup do baráže by i v případě remízy byl stále značně reálný. Například za této situace: Češi vyhrají zbylé tři zápasy, Severní Irsko prohraje v Polsku a Slovinci nezvítězí na Slovensku.

3. Prohra na Slovensku = je zle, ale ještě ne nejhůř

Národní tým tak definitivně ztratí naději na postup z 1. místa. I kdyby vyhrál následující tři zápasy a Slováci už žádný, stále by to nestačilo. Rozestup by po sobotě byl 10 bodů. Šance na baráž naopak bude žít dál, Češi se však neobejdou bez vydatné pomoci jiných. Probojují se do baráže například tehdy, pokud všechna zbylá utkání skupiny (s výjimkou duelu San Marino – Slovinsko) skončí výhrami domácích.

4. Ale pozor: druhé místo není vždy jistota baráže

Ani 2. místo ve skupině tentokrát baráž na sto procent nezaručí! Na podzim si ji zahraje jen 8 nejlepších z 9 celků na druhých příčkách skupin. Češi v dosavadním průběhu kvalifikace ztratili už 10 bodů, víc než všechny týmy, které momentálně drží druhá místa – jen s výjimkou Makedonie, ta jich ztratila 11. Ale v případě, že Češi vyhrají 3 ze 4 zbylých zápasů a skončí ve své skupině druzí, je pravděpodobné, že by se mezi 8 vyvolených do baráže vešli. Teoreticky je ještě možné, že mezi větším počtem týmů bude rozhodovat skóre. To české je nyní špatné, středeční kanonáda proti San Marinu tedy může být klíčová.

5. A znovu pozor: v baráži nemusí být Češi nasazeni

Čechům klesl koeficient, podle nějž se do baráže nasazuje (vypočítává se z výsledků posledních dvou kvalifikací). Proto na rozdíl od roku 2005 nemusí být v případné baráži nasazeni (tehdy proti Norům) a mohou narazit na těžší protivníky z druhých míst ve skupinách, například Francii nebo Rusko. Proto může mít výhra na Slovensku z pohledu koeficientu cenu zlata i v případě, že by nakonec na přímý postup nestačila.Najdete na iDNES.czmobilní verze