Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo proti Peltovi? Fotbalová asociace bere přihlášky pro valnou hromadu

Valná hromada fotbalové asociace z listopadu 2011. | foto: Alexandra MlejnkováČTK

18 2013
Vyzývatelé Miroslava Pelty, můžete se hlásit a shánět si podporu. Ode dneška až do 17. května fotbalová asociace přijímá přihlášky kandidátů pro volební valnou hromadu, která se uskuteční v sobotu 8. června.

Valná hromada je nejvyšší orgán asociace a v červnu si zvolí třináct členů výkonného výboru, kteří budou český fotbal řídit čtyři roky.

Současný předseda Pelta se už dříve vyjádřil, že s největší pravděpodobností bude kandidovat znovu. Ve funkci je od listopadu 2011. Na mimořádné valné hromadě byl zvolen jako nástupce Ivana Haška, který o půl roku dřív nečekaně rezignoval a nedodržel tak funkční období.

Aby Pelta či kdokoli jiný mohl kandidovat na předsedu, musí ho navrhnout alespoň tři krajské fotbalové svazy nebo sedm okresních svazů nebo deset klubů od první ligy po divize.

Asociace oficiální seznam adeptů nejen na předsedu, ale i do ostatních pozic výkonného výboru a komisí (odvolací a revizní, arbitrážní) zveřejní krátce po sedmnáctém květnu, kdy je uzávěrka přihlášek.

Valná hromada se koná den po kvalifikačním utkání s Itálií, jehož výsledek by na průběh voleb neměl mít vliv.

Pokud se Pelta rozhodne znovu ucházet o nejvyšší funkci a splní podmínky kandidatury, bude velkým favoritem na vítězství. Současný šéf je totiž díky svým kontaktům, známostem i jednání schopen sehnat dostatek peněz nejen pro reprezentaci, ale i pro kraje a okresy, čímž má u delegátů velké plus.

Na předchozí mimořádné valné hromadě kandidovali proti Peltovi současný první místopředseda Jindřich Rajchl a plzeňský majitel Tomáš Paclík. I ten zasedá v současném výkonném výboru jako člen za kluby první a druhé ligy.

Letos poprvé při volbě předsedy nebude hrát roli příslušnost k jedné z komor, ať už české, či moravské.

Platí, že nový předseda musí získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných delegátů v české komoře a nadpoloviční většinu hlasů přítomných delegátů v moravské komoře.

Pokud se nerozhodne v prvním ani ve druhém kole volby, je předsedou ten z kandidátů, jehož součet hlasů získaných v obou komorách dohromady je vyšší. V každé musí získat alespoň 35 procent hlasů přítomných delegátů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze