Valencie zaskočila a přehrála Lazio

5 2000
P r a h a - Středa byla ve fotbalové Lize mistrů na góly mnohem bohatší než úterý - ve dvou čtvrtfinálových zápasech jich padlo celkem jedenáct. Barcelona, která jako jediná v této soutěži ještě neprohrála a byla bookmakery považována za nejžhavějšího favorita, utrpěla v Londýně od Chelsea porážku 1:3. Naopak podceňovaná Valencie zaskočila Lazio bleskovým nástupem i skvěle zvládnutou koncovkou a zvítězila 5:2.

Domácí fotbalisté už po čtyřech minutách vedli 2:0 a s děravou římskou obranou si dělali, co chtěli. První míč poslal do sítě Angulo, který nastoupil místo zraněného kapitána Mendiety.

Druhý přidal po sólovém úniku Gerard López. Naději hostům vrátil Simone Inzaghi a devátým gólem v soutěži se v čele tabulky střelců dotáhl na Brazilce Jardela z Porta. Stejně jako před dvěma týdny v Londýně mu přihrával Pavel Nedvěd, ale signál ke zvratu to tentokrát nebyl.  Valencie totiž dál útočila a brankář Ballotta, který nahradil zraněného Marchegianiho, musel už během prvního poločasu čelit deseti střelám. Na hlavičku  Gerarda Lópeze nedosáhl a tentýž hráč ho po změně stran překonal počtvrté.

Jedenadvacetiletý fotbalista, který před dvěma lety opustil barcelonské béčko, se tak stal se třemi góly hlavní hvězdou večera. Střídající Chilan Salas sice utkání trochu   zdramatizoval, ale poslední slovo měl Argentinec Claudio López, jehož by právě Lazio chtělo získat.

V okamžiku, kdy se naplnila řádná hrací doba, vstřelil pátou branku. Úspěšná šňůra Barcelony skončila na londýnském stadiónu Stamford Bridge. Katalánský klub, který ve dvanácti zápasech v Lize mistrů neokusil hořkost porážky a soupeřům nasázel celkem 36 branek, tentokrát selhal. Po půlhodině hry prolomil jeho obranu Ital Zola z přímého kopu a pak v rozpětí pěti minut dokázal totéž dvakrát norský dlouhán Flo.

Po změně stran však Portugalec Figo obešel dva protihráče a zmírnil prohru. Barcelona měla ještě další šance, Rivaldo z přímého kopu orazítkoval břevno a Figo zblízka  řestřelil. Před odvetou, která se hraje 18. dubna na Nou Campu, ještě není nic rozhodnuto.