Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z lavičky až do reprezentace. V zimě bych to nečekal, říká Kadlec

Václav Kadlec ze Sparty se raduje z gólu. | foto: ČTK

9 2015
Když loni na podzim byl ve Frankfurtu jen náhradníkem, fotbalista Václav Kadlec sotva mohl snít o tom, že na jaře bude u všech zápasů národního mužstva. "Když jsem se v únoru z Německa vracel do Sparty, tak jedno z přání bylo, že bych se rád dostal zpátky do reprezentace," říká Kadlec.

Před půl rokem cítil beznaděj, teď je třiadvacetiletý útočník na roztrhání.

Během jara hrál kvalifikaci proti Lotyšsku, přípravu na Slovensku, patří do týmu na páteční duel na Islandu a pak se přesune k jedenadvacítce, kterou v druhé polovině června čeká mistrovství Evropy. Trenéři si ho vybrali za výkony ve Spartě, kde se od druhého zápasu dostal do základní sestavy.

„V prosinci by mě nenapadlo, že se tak rychle do áčka vrátím. Ve Frankfurtu jsem se při trénincích snažil dělat maximum, ale odezva žádná. Už se k tomu nechci vracet,“ poznamenal Kadlec.

Pro každého by asi bylo složité se z Německa vracet do Česka. Ale vy jste jistě rád, že jste ten krok udělal. Je to tak?
Člověk nemohl vědět, jak to dopadne, ale z osobního hlediska to samozřejmě vyšlo. Víceméně od prvního zápasu to šlo dobrým směrem, i když jsem během jara malé výkyvy měl.

Měl jste obavy z předchozích nevydařených návratů některých hráčů?
Těch hráčů bylo dost, je to ošidné. Já měl i štěstí. Pomohlo mi, že v prvním zápase s Příbrami jsme v poločase hráli jedna jedna a trenér měl tam pak dal. Kdybychom je válcovali, třeba bych šel do hry na posledních pět minut a kdo ví, jak by to dopadlo.

Doufal jste, že vás reprezentace nemine ani na kvalifikaci na Island?
V březnu na Lotyšsko jsem byl příjemně překvapený, vyšlo mi to po pěti zápasech. A teď? Neříkám, že jsem to čekal, ale spíš bych byl překvapený, kdybych na Island neletěl.

V létě se máte hlásit ve Frankfurtu. Víte, co přijde?
Ne, to vůbec ne. Stejně se neví, jak to bude vypadat, až přijde nový trenér. Soustředěním se na zápas na Islandu, pak na mistrovství Evropy. Potom mě čeká dovolená, ve Frankfurtu se mám hlásit až koncem července.

Jak vás ve Frankfurtu přijmou?
Na sociálních sítích jsem měl kladné ohlasy. Lidi píšou, ať se vrátím. S fanoušky i se spoluhráči jsem v pohodě.

Jen co jste odešel do Sparty, tak se Frankfurtu zranil nejlepší střelec Meier. Nelitovali klub vašeho odchodu?
V novinách se objevilo, jestli to nebylo špatné rozhodnutí, že mě pustili. Ale jsou tam Seferovic, Valdéz, takže náhradu měli.

Sparta by vás chtěla udržet, jak se k tomu stavíte?
Je to složitý, protože moc nezáleží na mně. Hlavní je, co řekne Frankfurt. Když mě tam chtít nebudou, tak se tam samozřejmě za každou cenu držet nebudu.

A pak? Spíš cizina, nebo Česko?
Záleží na nabídkách, každá je svým způsobem zajímavá. Ale obecně je lepší být ve Spartě, než jít do průměrného týmu v Turecku.

Myslíte si, že vám evropský šampionát v Česku může pomoci do další kariéry?
Na Euro se nechystám s žádným osobním cílem. Chci týmový úspěch. A když se povede finále, to pak pomůže i jednotlivcům.

Ve Spartě vám jaro vyšlo osobně, ale jako mužstvo jste nevyhráli nic...
Právě proto jsem zmínil jen ten osobní cíl, jako tým jsme nesplnili nic. Přišel jsem, abych Spartě pomohl k trofejím. Ligu jsme si zkazili sami. Vypadalo to špatně, pak jsme měli štěstí a mohli mít první místo ve svých rukách, ale nezvládli jsme to. Bylo to jednoznačné zklamání.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze