Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme postoupit. Jsme plní odhodlání, říká olomoucký trenér Jílek

Olomoucký trenér Václav Jílek na tréninku | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

11 2016
Václav Jílek dostal šanci napravit si reputaci. Trenérskou kariéru v první lize zahájil sestupem z ní s fotbalovou Olomoucí, svou srdeční adresou. Přesto na vrtkavé lavičce 40letý progresivní kouč vydržel. Trpká zkušenost ze startu ho může posílit.

„Ale musíme postoupit, jinak by bylo všechno špatně,“ uvědomuje si. „Ovšem takhle nepřemýšlím. Věřím, že to zvládneme. Jsme plní odhodlání.“

Ustál jste sestup. Taková důvěra vedení Sigmy vás musí těšit.
Projev důvěry je vždycky důležitý. Víte, že vám určití lidé věří a můžete pracovat s čistým vědomím. Ale je potřeba si uvědomit, že my jsme byli spolupodílníci sestupu, takže bych pochopil, kdybychom dál nepokračovali. To je trenérský úděl. Ale pořád cítím, že mužstvo má potenciál větší, než co předvádíme. Pokud se nám to z týmu podaří dostat, tak to zvládneme.

Je na hráčích ještě vidět frustrace ze sestupu, nebo od začátku přípravy dřou podle představ?
No, pořád to z nich trošku cítím. Pohledy někdy nejsou úplně ideální, hráči si to uvědomují. Na druhou stranu je chuť se o to porvat, což je pro mě nejdůležitější. Co se týče přípravy, tak v úvodu máme odpracováno přesně to, co jsme chtěli.

Vy jste už zklamání překonal?
Ale jo, snažím se to už v hlavě nemít, jenže přijdou chvíle, hlavně když vidíte přípravu s ligisty a víte, že jste se měl v sezoně konfrontovat s nimi, tak se k tomu pořád vracím. Vše je jinak. Bude to jedna z hlavních věcí, abychom to vytěsnili z hlavy a nastavili se na třicet zápasů, které musíme zvládnout, a vrátit se zpátky tam, kam Olomouc patří.

Nebude vám po odchodech Ordoše a Ševčíka chybět režisér hry? Jistě jste přivítal předčasný návrat Davida Housky z hostování v Mladé Boleslavi.
Určitě, za prvé David je hotový, ověřený hráč, za druhé má ke klubu vztah a za třetí má potenciál. Ale situace kolem něj ještě není jednoduchá, jsou věci, které je třeba dořešit. Musí chtít hrát ve druhé lize a investovat veškerou energii do postupu, což si ale nemyslím, že by byl u Davida zásadní problém. I když měl malinko jinou ambici - zkoušel úplně jiný level klubu, Boleslav dnes patří ke špičce české ligy.

Takže je stále možné, že ještě odejde do první ligy?
To je otázka na sportovního ředitele. Hostování jsme mu umožnili, taková byla dohoda. Davida mám teďka v tréninku, počítám s ním a byl bych strašně rád, aby tady zůstal. Je to přesně typ hráče, který by nám středovou řadu posílil.

Bavil jste se s ním o důvodu, proč to v Boleslavi zabalil už po měsíci, což působilo zvláštně?
Tak zvláštně... Bylo to rozhodnutí klubu. Neměl to vůbec jednoduché. Šel tam s vizitkou kvalitního, perspektivního středopolaře, nicméně je třeba si uvědomit, že Boleslav je špičkové české mužstvo s velkou konkurencí. Bylo mi řečeno, že by tam nedostával tolik příležitostí, byla by pro takového hráče v tomto věku škoda, aby stagnoval.

Pokud by zůstal, ještě byste chtěl posílit o středového hráče?
Pokud by byla jistota, že by David zůstal, tak střed hřiště máme vyřešený. Bavíme se maximálně o útočném typu - do křídla nebo na hrot. Stávající kádr ale kvalitu má.

Kvalitu na postup?
Velmi těžko to posuzuji. Viděl jsem několik zápasů béčka ve druhé lize, ale to byla jiná situace. Béčko mělo ambici se udržet, my máme ambici postoupit. Těžko se mi teď posuzuje kvalita mužstva ve srovnání s ostatními, ani nevím, kdo jak posílil, moc to nesleduju, soustředím se na vlastní mužstvo, které chci připravit k obrazu svému. Bude to velmi složité. Pokud by se k nám nikdo už nepřipojil, beru to zkrátka jako fakt. Nemůžu si ukázat na dva hráče a říct, že s těmi postoupíme. Pokud nebudou, nebudou. Respektuju to, ale byl bych rád, kdyby přišli, udělali větší zdravou konkurenci a posunuli i kvalitativní stránku.

S odchodem zkušeného Ordoše jste počítal, ale říkal jste mi, že by ho mohl nahradit Petr Ševčík, jenže odešel také. Jak se hledá další rozdílový hráč?
Hledá se velmi těžko, protože si myslím, že to není otázka jen Olomouce, ale celkově českého fotbalu. Takové typy hráčů mu schází. Ševčík měl obrovský potenciál. Mě osobně jeho odchod hodně mrzí, ale chápu ekonomickou situaci klubu. Nemohu s tím nic dělat, pro mě je to fakt, musíme ho přijmout a postavit hru bez Ševčíka, takže takhle to je. Nicméně je to hráč, který ještě v budoucnu kvalitu prokáže.

Pocta od Srníčka: Jílka by doporučil Newcastlu

Václav Jílek, trenér anglického Newcastlu. Zní vám to jako sci-fi představa? Někdejšímu brankáři Newcastlu

Pavlu Srníčkovi nikoli. Ve své autobiografii Pavel Is A Geordie napsal, že by jej slavnému klubu doporučil,

pokud by ho vlastnil ještě bývalý majitel, s nímž měl nadstandardní vztahy. Navrhl by mu, aby stavěl tým pro budoucnost. „A proč při takové příležitosti nezkusit třeba Václava Jílka?“ uvedl Srníček, který loni v prosinci zemřel ve 47 letech na následky zástavy srdce.

S Jílkem se seznámili při společném angažmá ve Spartě a lidsky si sedli. „Je ohromně vzdělaný a pracovitý,“ chválil Srníček také jeho tréninky s áčkem Sparty. O takové poctě Jílek dosud nevěděl. „To jsem ještě nezaregistroval,“ pousmál se. Na svého kamaráda ale vzpomíná často. „Myslím, že jsme měli nadstandardní vztah.

Do Sparty jsme přicházeli ve stejný čas a strávili jsme spolu rok a půl na hotelu. Měli jsme k sobě blízko, trávili jsme spolu strašně moc času. Odešel člověk, který fotbalu dával moc. Když pominu sportovní stránku, tak odešel člověk s velkým srdcem. Často na něho myslím,“ dodává smutně 40letý kouč Olomouce.

Vzdor Srníčkovým komplimentům zahájil trenérskou kariéru v lize sestupem. „Doufám, že bude Pavel při nás stát při snaze o postup, byť jako Ostravák,“ přeje si Jílek.

Za Olomouc odehrál v lize jen 13 zápasů, ještě se ani nestihl pořádně ukázat fanouškům a je v Liberci. Těžko se to kouše?
Z čistě trenérské pozice bych si představil, že hráč, který hraje tři měsíce ligu, by měl klubu odvést víc. A my bychom asi měli udělat víc pro to, abychom ho udrželi. Ale je tady ekonomika, která je v každém klubu naprosto klíčová, a do toho já nevidím úplně detailně. Po sportovní stránce je to pro nás ztráta. Je obrovsky kreativním hráčem s velkou invencí a mužstvo to musí nějakým způsobem nahradit.

Uvolnili jste také defenzivního záložníka Canu, který měl dlouhodobě problémy se svalem. Přitom jste prohlásil, že i kvůli jeho absenci jste sestoupili. Už jste přestal věřit, že bude zcela fit?
Už by to bylo pro nás asi velké riziko, protože těch restartů v průběhu sedmi měsíců pár bylo a nikdy se nám to nepovedlo. Riskovat jsme nechtěli, i z toho důvodu jsme přivedli Martina Sladkého, který má podobnou herní typologii jako Denis Cana. Mohl by ho naradit.

Splňuje už vaše očekávání?
Zatím splňuje, co jsme chtěli. Jsme si vědomi, že o něj stála ligová mužstva. Dlouhodobě ukazoval kvalitu ve druhé lize, což přenesl sem. Je to svěží vítr do kabiny - hráč, který nepochází tady z toho prostředí. Je zajímavý, agresivní, pracovitý ve středu hřiště, což nám chybělo. Zároveň je dynamický. Musíme ještě malinko zapracovat na systému rozehrávky, aby chtěl hrát ještě víc, aby tam byla větší kvalita. Máme dost času, abychom to do něho dostali.

Na hostování do Ústí jste pustili i křídelního útočníka Moulise. Srazila ho bídná produktivita?
Špatnou produktivitu mělo víc hráčů. Po sportovní stránce to nebylo podle představ, ale byly tam i rodinné důvody. Dohodli jsme se, že bude lepší, když bude blíž domovu a bude mít jistotu, že bude hrát, než abychom ho brzdili. Bylo to výhodné pro obě strany. Ale sledovat ho musíme, je náš hráč. Je rychlostní typ, který dokáže přečíslit soupeře, obejít ho, a takových tady moc není. Musí ale zlepšit efektivitu.

Zato Šimon Falta na jaře vzdor sestupu ukázal, že produktivní být umí. Zařídil šest gólů (2+4) a stála o něj Mladá Boleslav.
To od něj čekáme. Je typem hráče, který je ve vyšší pozici schopný se do koncovky dostat a gól dát. Nicméně si myslím, že by měl naplnit i kvótu deseti gólů za půl roku.

Vrátil se zkušený stoper Aleš Škerle. K dispozici máte i perspektivní obránce Radakoviče se Štěrbou. Příjemná starost?
Příjemné je to do chvíle, dokud hráči pracují a jsou nastavení tak, jak mají. Může to přinést i komplikace. Od Aleše si slibuju, že ať už z pozice hrajícího nebo nehrajícího hráče vnese do kabiny komunikaci, vůdcovství, což se od začátku ukazuje. Je zkušený, má vazbu na Sigmu. Pro mě je hodně důležitý, ale musí si sestavu obhájit výkonností.

Obměnou prochází i vedení Sigmy. Představenstvo posílil uznávaný trenér Máčala. Pomůže?
Vnímám to pozitivně hlavně proto, že přišel člověk, který má obrovskou fotbalovou erudici, zkušenosti z managementu i trenérského pohledu. Měl by nám pomoci.

Postupové cíle mají také ostatní - Baník, Budějovice či Znojmo. Čeká vás hodně náročný úkol?
Bude to hodně složité. Bude strašně záležet na začátku, na prvních čtyřech kolech, jak se to nastartuje.

I když ani to nemusí být rozhodující, jak ukázal předchozí ročník ve druhé lize.
Pamatuju si, že tehdy začátek nebyl bůhvíjaký, ale kádr se obměnil, předloni bylo zkušeností víc. Teď je tady hodně mladých hráčů. Pokud se nám povede vstup, mužstvo se chytne, udělá se dobrá parta, tak věřím, že Sigma to zvládne.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 30 18 9 3 76:33 63
2. 1. FK Příbram 30 18 4 8 56:32 58
3. FK Pardubice 30 16 3 11 44:30 51
4. FC Hradec Králové 30 14 8 8 50:36 50
5. Fotbal Třinec 30 12 11 7 42:30 47
6. Dynamo České Budějovice 30 11 11 8 44:33 44
7. Baník Sokolov 30 12 5 13 34:39 41
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 30 11 5 14 42:49 38
9. 1.SC Znojmo 30 10 7 13 36:49 37
10. FK Ústí nad Labem 30 10 6 14 37:47 36
11. FK Varnsdorf 30 8 11 11 40:46 35
12. FK Viktoria Žižkov 30 10 5 15 42:52 35
13. FK Olympia Praha 30 8 10 12 33:45 34
14. FC MAS Táborsko 30 8 9 13 36:46 33
15. FC Vítkovice 30 7 9 14 35:52 30
16. Frýdek - Místek 30 6 9 15 26:54 27

Nejčtenější

Absťák nemám. Nic mi nechybí, hlásí Lafata. Hledá se nový kanonýr

David Lafata ze Sparty se raduje z gólu proti Zlínu.

Fotbalová liga startuje! A její historicky nejlepší střelec má zrovna po tréninku. Na perfektně...

Slavia začala suverénně, Plzeň se Spartou se na tři body nadřely

Do půli těla vysvlečený Jean-David Beauguel ze Zlína v nastaveném čase dokonal...

Fotbalová liga, ročník 2018/2019, začala. Vítězně pro úřadujícího mistra z Plzně, vicemistra Slavii...Tak přece dohoda? Do Slavie má namířeno nigerijský útočník Olayinka

Peter Olayinka z Dukly slaví gól na hřišti Slovácka.

Přestupní částka se vedení Slavie zpočátku zdála příliš vysoká, nigerijský fotbalista Peter...

Přivítáme legendární Spartu z Prahy, těší se klub červeného vína

Fotbalisté Spartaku Subotica se radují v pohárovém utkání proti severoirskému...

Pro skromný tým ze severu Srbska je to událost. "Přivítáme legendární Spartu z Prahy," oznamuje...

Dukla – Plzeň 1:3, mistr otočil skóre za dvě minuty, pečeť přidal z penalty

Jan Holenda (vlevo) z Dukly v souboji s plzeňským soupeřem.

Utrápené vítězství. Fotbalisté plzeňské Viktorie vyhráli v úvodním kole první ligy na hřišti...

Další z rubriky

Potíže druholigové Jihlavy? Porveme se s tím, doufá Tulis

Ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis

Hned na začátek to nejlepší! V úvodním kole druhé fotbalové ligy na sebe dnes narazí týmy, které...

Fotbalové Brno zchudlo, ne všude si ale pohoršilo

Pavel Eismann v dresu Brna v přípravném utkání proti Skalici.

Matematika pro Zbrojovku Brno není úplně příjemná. Z rozpočtu jí následkem sestupu z nejvyšší...

Jsem ambiciózní. A funkce ředitele Táborska je další krok, říká Holub

Josef Holub

Nemá to lehké. Třináct let byl ve vedení táborského celku na pozici výkonného ředitele Tomáš Samec....Najdete na iDNES.cz