Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vachoušek jásal, i když tušil, že zbytečně

Besiktas - Slavia: turecká radost - Turci se takto mohli radovat celkem pětkrát. Čtyřikrát z gólu, ale především z postupu do čtvrtfinále Poháru UEFA. | foto: APČTK

27 2003
Istanbul - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Utahaní po namáhavé, leč marné bitvě. Zničení a naštvaní výrokem italského rozhodčího Messiny. Padesát minut bylo v kabině ticho, jen občas přes zavřené dveře pronikla nadávka. Nevídaný závěr v osmifinále Poháru UEFA na hřišti Besiktasu Istanbul vyčerpané fotbalisty Slavie zlomil. "Když už jsme ten postupový gól dali, tak nám ho rozhodčí neuznal," zuřili všichni hráči. Co se vlastně ve studeném istanbulském večeru seběhlo? Dále čtěte: Utkání minutu po minutě x Tři rychlé góly Slavii vyřadily ze hry x O atmosféře na stadionu

Už za beznadějného stavu 0:4 začala Slavia dotahovat a v nastaveném čase dostala míč do domácí sítě potřetí. Výsledek 4:3 pro Besiktas by do čtvrtfinále posunul pražský tým, jenže sudí pro domnělý ofsajd Pitákův gól neuznal.

"Co k tomu mám říct, když se něco takového stane na této úrovni," hlesl Vladimír Leška, slávistický šéf, který v sobě s velkým přemáháním dusil vztek.

Piták nasměroval přímý kop z pravé strany z velké dálky rovnou do branky, před marně se natahujícím gólmanem přeběhl Hrdlička. Zřejmě v ofsajdové pozici byl - míče se nedotkl, ale pozornost brankáře ovlivnit mohl.

"Už jsem se radoval, ale najednou jsem zůstal jako opařený. Byl to hrozný pocit," svěřil se Karel Piták, který navíc přiznal, že na branku nestřílel. "Byl to spíš takový nepovedený centr."

Slávistická lavička jako jeden muž vyletěla z rukama nahoru. Radost však trvala snad jen dvě vteřiny, než všichni postřehli, že Messina gól neuznává. "Jásal jsem taky, ale koutkem oka jsem si všiml, že pomezní měl praporek nad hlavou. Bylo mi jasné, že to špatně skončí," poznamenal v té chvíli už vystřídaný Štěpán Vachoušek.

Slavii, která první utkání v Praze na Strahově vyhrála 1:0, však postup do čtvrtfinále jenom tento výrok rozhodčího nestál. Tvrdil to kapitán Richard Dostálek, který sudímu nespílal. "Zklamaný jsem hodně, ani si to neumíte představit. Všechno jsme ale ztratili v těch zvláštních deseti minutách. Můžeme se zlobit jen sami na sebe."

O jakých deseti minutách to Dostálek mluvil? O těch mezi 60. a 70. minutou, v nichž slávisté inkasovali tři góly a prohrávali už 0:4. "Když jsme dostali druhý gól, úplně nás to rozhodilo," řekl Dostálek. "A když už jsme nevěřili, najednou to šlo. Dali jsme jeden, druhý a nakonec i ten třetí postupový gól. Myslím si, že regulérní byl, ale postup jsme si prohráli sami."

Klíč od čtvrtfinále slávisté drželi v první půli, kdy měli několik dobrých šancí. V té největší zklamal Dostálek, který ve vyložené pozici přestřelil branku. "Měl to být gól, ale stane se," poznamenal.

"Kdybychom vedli my, byl by zápas úplně jiný. Oni totiž nejsou zvyklí prohrávat, neunesli by to. Škoda," dodal smutně Vachoušek.

Brankář Černý inkasoval poprvé ve 41. minutě po střele z dálky, při dalších trefách domácích před ním byli protivníci vždycky sami. "Těžko se mi mluví, co střela, to gól. Ale zase si nemyslím, že bych nějaký zavinil. Například před tím prvním jsem nic neviděl," řekl omluvně.Najdete na iDNES.czmobilní verze