Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V úterý o reprezentačním kouči fotbalová exekutiva nerozhodne

Kdo povede tyto fotbalisty? Zatím nikdo neví... | foto: Michal Šula, MF DNES

23 2009
Výkonný výbor fotbalového svazu na svém jednání v úterý 28. dubna o novém reprezentačním kouči místo odvolaného Petra Rady pravděpodobně nerozhodne. Šel by tak totiž proti vlastnímu usnesení z letošního 8. dubna.

Výkonný výbor totiž druhou dubnovou středu hlasováním schválil zřízení expertní skupiny pro výběr reprezentačního trenéra. Pro ustavení této skupiny hlasovalo osm členů výkonného výboru, tři se zdrželi a nikdo nebyl proti.

Pokud tedy výkonný výbor nechce obejít vlastní normu, nemůže v úterý svévolně pustit do světa jakékoli trenérské jméno.

Zádrhel spočívá v tom, že expertní skupina dosud není zkompletována.

Zatím jsou jejími členy předseda svazové technické komise Ladislav Valášek, předseda svazové trenérské rady Jozef Chovanec, předseda Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička a dva svazoví místopředsedové Jiří Kubíček s Jaroslavem Vackem, kteří mezi těmito experty zastupují výkonný výbor.

Chybí však zástupce ligových klubů, jehož má vybrat pondělní ligové shromáždění.

Teprve až bude expertní skupina kompletní, může se sejít, prodebatovat možné kandidáty a doporučit je výkonnému výboru. Nelze přitom očekávat, že expertní skupina by tento závažný úkol odbyla případně narychlo svolanou schůzkou po ligovém shromáždění.

Ze zápisu VV ČMFS 8. 4. 2009

Návrh na zřízení komise pro výběr trenéra ve složení: zástupce technické komise, trenérské rady, dva statutární zástupci ČMFS, zástupce Unie trenérů a zástupce ligového shromáždění.

Hlasováno: 9 pro, 0 proti, 3 zdrželi se

Výkonný výbor ČMFS schvaluje zřízení komise pro výběr trenéra ve výše uvedeném složení.

Generální sekretář fotbalového svazu Rudolf Řepka přitom potvrzuje, že výkonný výbor by podle současných norem skutečně měl jednat o jménech, která doporučí expertní skupina.

Na ustavení zmíněné expertní skupiny se členové výkonného výboru shodli především proto, aby nenastala podobná situace jako loni v červenci.

Tehdejší svazový druhý místopředseda Košťál, který byl nejmocnějším mužem svazu, prosazoval jediné jméno.

Od března 2008, kdy Karel Brückner oznámil, že po mistrovství Evropy u české reprezentace skončí, jednal Košťál na vlastní pěst. Fotbalovému národu dlouho dopředu předložil jediné jméno: určil Jozefa Chovance.

A měsíc před červecovou volbou nového kouče sdělil, že za příštího kouče nese odpovědnost celý výkonný výbor.

Řada členů fotbalové exekutivy se proto po těchto Košťálových slovech vvzbouřila. Jeho kolegové večer před volbou podnikli akci "kulový blesk" a druhý den vyšel ze strahovského sídla fotbalového svazu coby zvolený trenér národního mužstva Petr Rada.

Jaký měla tato volební konspirace efekt, to je zřejmé při pohledu na tabulku třetí kvalifikační skupiny světového šampionátu.

Dnes má svazový předseda Pavel Mokrý otázky kolem nového reprezetačního kouče probírat se členy expertní skupiny, ale na tuto schůzku není pozván například místopředseda Kubíček.

Za ligu se jednání možná zúčastní nějaký samozvanec, který bude v pondělí usilovat, aby ho ligové shromáždění nominoval dodatečně.

"Ale alternativa, že by se kompletní expertní skupina sešla bezprostředně po ligovém shromáždění a poté výkonnému výboru nějaké jména doporučila, přece jen existuje," říká člen této skupiny Valášek.

K izraelskému kouči Avramu Grantovi, s nímž soukromě jednal místopředseda Vacek, se oslovení členové expertní skupiny vyjadřovat nechtěli.

Loni v polovině července však technická komise fotbalového svazu podpořená Unií českých fotbalových trenérů zahraničního trenéra k národnímu mužstvu nedoporučila - více ZDE.Najdete na iDNES.czmobilní verze