Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V týmu sobců vládne ´blbá nálada´

2 2006
Berlín - (Od zpravodajky MF DNES) - Teamgeist. Týmový duch. Na tohle slovo už Němci začínají být alergičtí. Není to jen slogan na míči světového šampionátu fotbalistů. Je to zároveň i filozofie německého kouče Jürgena Klinsmanna, se kterou žene svých 23 svěřenců k titulu.

Vášeň a semknutost, to jsou další slova, která používá. Věc má háček – Klinsmannův tým je složený z individualistů. Ti navíc v přípravě nenadchli. A experti celému mužstvu vyčítají nedostatek osobností.

„Herně jsou na tom ostatní země mnohem lépe než my. Navíc Ballack není žádný lídr,“ řekl například Franz Beckenbauer, šéf organizačního výboru, jenž nepatří k příznivcům Klinsmanna.

Po vydřené remíze s Japonskem není nálada mezi hráči tak idylická, jak trenér tvrdil. Tým působí místy až neorganizovaně, obrana vyhlíží mizerně, forma u některých pokulhává, množí se zdravotní problémy včetně Ballackova kolena.

Ozývají se hlasy, aby Klinsmann už přestal se svými experimenty včetně ezoteriky a nepřetěžoval hráče – hlavně psychicky. Kapitán Ballack by prý třeba rád věděl, kde má přesně hrát, zda se omezit na pravou stranu či být ve středu pole.

„Blbá nálada“ v týmu individualistů se vylepšila poté, co se vyjasnila pozice jedničky v brance, kterou bude Jens Lehmann, nikoli suverénní Oliver Kahn. S rivalem prý uzavřel příměří, čemuž nikdo moc nevěří.

Ballack, který opouští Bayern a míří do Chelsea, tam rovněž nemá moc přátel. Proslýchá se, že proklamovaný „týmový duch“ je spíše naordinovaný. Jen stěží si po skončení šampionátu hráči spolu vyjedou na plavbu jezerem, jak museli před pár dny ve švýcarském kempu.

Nezdary se nepodepsaly na oblibě reprezentace u fanoušků. Na trénink do Düsseldorfu se jich sjelo v pracovním dnu rekordních 42 tisíc.

„Jsme jedno z nejlepších mužstev v dějinách fotbalu,“ prohlásil Mark Versteger, Klinsmannův americký trenér fitness. Přitom až včera šéf svazu Gerhard Mayer-Vorfelder přerušil spekulace o Matthiasi Sammerovi jako možném Klinsmannově nástupci...

Kouč české fotbalové reprezentace Karel Brückner a trenér německého týmu Jürgen Klinsmann při losování v Montreux.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze