Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Srbsku vítal Liberec začínající podzim

27 2006
Bělehrad - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Silný vítr popoháněl na obloze šedivé mraky a nad zemí shazoval nažloutlé listí ze stromů. Do Bělehradu přišel podzim, když autobus s libereckými fotbalisty kličkoval z letiště v městské zácpě k hotelu. Český mistr přiletěl do srbské metropole, aby si podzim v evropských pohárech prodloužil.

Liberečtí fotbalisté se ve čtvrtek v Bělehradě postaví Crvene Zvezdě, nejslavnějšímu klubu bývalé Jugoslávie i současného Srbska.

Do odvety 1. kola Poháru UEFA jdou s náskokem 2:0 z prvního utkání.

"Začali jsme slibně, nálada je uvolněná, ale čeká nás perná práce," varoval kouč Vítězslav Lavička.

Po osmdesátiminutovém letu fotbalisty v Bělehradě už nevítali vojáci se samopaly jako před čtyřmi a třemi lety slávisty. Válečný stav už v Srbsku skončil.

Přesto ve dvoumilionovém městě na soutoku Sávy a Dunaje pořád zůstávají rozbořené domy a ohořelé střechy, které padly při náletech NATO před sedmi lety.

Bělehrad se však pořád mění k lepšímu.

Po příletu Liberečtí procházeli útulnou halou, v níž se ztratili v davu ostatních cestujících. Nemuseli se ani zastavovat, protože na ně zástupci místních médií nečekali

Když jeli do hotelu,  z okna autobusu viděli luxusní budovy, rekonstruované stavby i moderní Bělehradskou arénu pro míčové sporty, především basketbal a volejbal.

Liberec však dorazil za fotbalem. "A za postupem," prohlásil obránce Tomáš Janů, ve třiatřiceti letech nejzkušenější muž kádru.

"Když už jsme se nedostali do Ligy mistrů, tak Pohár UEFA je pro nás další velká výzva," zdůraznil kapitán Tomáš Zápotočný.

Toho, kdo postoupí z 1. kola, čeká ho základní skupina, v ní čtyři soupeři a čtyři zápasy. Los určí, s kým bude mužstvo hrát doma a s kým venku.

Liberci k tomu stačí i porážka o dva góly za předpokladu, že jeden vstřelí. "Jediné, co nás může zastavit, jsme my sami. Když budeme hrát bojácně," poznamenal Janů.

"Když dáme jeden gól, tak oni musí dát čtyři. A to by pro ně bylo hodně složité," uvažoval záložník Daniel Pudil.

Crvena Zvezda je srbským šampionem a stejně jako Liberec se nedostala do Ligy mistrů, v kvalifikaci nestačila na AC Milán, kterému dvakrát podlehla o gól.

Pak se jí nepovedl zápas v Liberci, po kterém byl klubový šéf Dragan Stojkovič, sám kdysi vynikající fotbalista, doslova rozčarován.

"Je to velmi silný soupeř, u nás až do konce sahali po vyrovnání. Ale druhým gólem v závěru jsme si slušný výsledek pro odvetu zajistili my," přemítal kouč Lavička. "Přesto vidím zápas pořád otevřený."Najdete na iDNES.czmobilní verze