Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Soluni hospodaří s rozpočtem trenér

28 2002
Soluň - "Ukažte Řekovi peníze a zapomeňte na všechny dobré úmysly," říkají místní lidé. Také řecký fotbal si žije nad poměry. Kluby přeplácejí hráče, přitom dluží, kam se podívají. V PAOK Soluň, soupeře slávistů ve 3. kole Poháru UEFA, zavedli neobvyklý režim.

Trenér Angelos Anastasiadis se dohodl s majitelem, že shánět a rozdělovat peníze klubového rozpočtu bude on sám s pokladníkem a sekretářem. Daří se jim líp než loni, i když z červených čísel úplně nevyšli.

PAOK má rozpočet v přepočtu okolo 300 milionů korun, z toho 20 padne na plat záložníka Kafese. Příjem slušného ligového hráče je přitom okolo čtyř milionů.

"Pouze dva nejmocnější kluby země, Panathinaikos a Pireus, které vlastní miliardáři, nemají potíže," říká řecký manažer Pavlos Kapaganidis. Jejich rozpočty dosahují 770 a 690 milionů korun.

V létě se kluby vzbouřily a tři kola stávkovaly - chtěly podíl od státu, ze sázkových kanceláří a od televizních společností za reklamní práva.

Výsledek? Na řeckou ligu se z obavy z ovlivňování výsledků stále nevypisují kurzy. Polovina televizních přenosů se přesunula z kabelového na státní kanál.

Proti dluhům se tu vymýšlejí různé zbraně. Pokud hráč nedostane do měsíce zaplaceno, co mu náleží, je volný. Navíc klub musí doplatit celý jeho kontrakt.

Krátce platí zákon, podle něhož budou dlužící kluby do tří měsíců vyloučeny z ligy, jestliže nepředloží od dlužníka schválený splátkový kalendář. Ale kluby stále chytračí a mění názvy vlastnických společností...

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze