Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V reprezentaci vítali Kušníra potleskem, na Hlouška nepískali. Šetřili mě, říká

Smutný Adam Hloušek (vlevo) opouští scénu po derby. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

7 2009
Když po derby pražských S nováčci fotbalové reprezentace Adam Hloušek a Ondřej Kušnír dorazili za spoluhráči z národního týmu na zámek Štiřín, potlesk vítal jen jednoho z nich.

"Bylo to příjemné," poznamenal nesměle, ale s úsměvem sparťan Kušnír, který v derby vyhrál 1:0

"Na mě naštěstí nepískali, šetřili mě," říkal poražený slávista Hloušek.

Kušnír a Hloušek. Ti dva mají v posledních dnech hodně společného. Minulý týden v pátek poprvé v životě své jméno našli v nominaci národního mužstva.

V pondělí v poledne oba chyběli na reprezentačním srazu, protože je čekalo derby. Celý zápas se potkávali. Hloušek jako levý záložník sváděl souboje s pravým obránce Kušnírem.

"A po zápase jsme oba nasedli do jednoho auta a jeli jsme za ostatními," líčil Kušnír. S nimi seděl v autě i další sparťan Roman Hubník.

"Kluci byli na mě hodní, nedali mi to sežrat," podotkl Hloušek.

"Nechtěli jsme ho provokovat. Věděli jsme, jak se asi musí cítit," řekl Kušnír shovívavě. "Samozřejmě jsme se o derby bavili, ale řešili jsme i další věci, třeba jako to chodí v klubech."

Když na zámku Štiřín, kde je národní mužstvu ubytované, vešli do restaurace, kde už ostatní seděli u stolů a čekali na talíře s večeří, bývalý sparťan Tomáš Hübschman spustil velký potlesk. A k němu se přidali i další bývalí sparťané z reprezentace Petr Čech, Zdeněk Grygera, Zdeněk Pospěch, Tomáš Rosický či Tomáš Sivok.

Hlouška pro změnu stranou odchytili bývalí slávisté Tomáš Necid a Michalem Švecem. Chtěli vědět, co to Slavia v derby dělala, že prohrála.

"Trenér Hašek mi pak řekl, ať zvednu hlavu, že je to prostě fotbal," svěřil se Hloušek.

Právě na Hlouška slávisté v derby hodně spoléhali, v posledních dnech z nich měl nejlepší formu. Ale měl smůlu, že na hřišti narazil právě na Kušníra.

"Ondra hrál výborně, nic mi nedovolil," přiznal Hloušek, kterého v hledišti sledovali rodiče i sestra s přítelem. "Děda, který je velký slávista, byl tak nervózní, že se nedíval ani na televizi. Samozřejmě po zápase byli všichni zklamaní. Táta říkal, že jsem málo běhal, že jsem situace špatně řešil. Věděl jsem, že se mi derby nepovedlo."

To Kušnír odehrál jeden z nejlepších zápasů za Spartu. Přitom to bylo jeho první derby. Na jaře nemohl nastoupit kvůli trestu, loni byl zraněný.

"Sice jsem dost pokopaný, loktem jsem dostal do krku a při nadechnutí mám problémy," připomněl zákroky Šmicera, Krajčíka a Hubáčka. "Ale s Adamem to bylo v pohodě, žádný problém. Do sebe jsme nešli."

Pár hodin po derby z Kušníra a Hlouška byli spoluhráči. V úterý odpoledne v Kunicích poprvé společně trénovali. "Přitom jsme se dosud osobně neznali. Až po zápase jsme si podali ruku, pozdravili se a pak se bavili cestou," prozradil Hloušek.

Od úterý se tak připravují na závěrečné zápasy kvalifikace o postup na mistrovství světa 2010. Česko v sobotu na Letné od 20.30 nastoupí proti Polsku, o čtyři dny později v Edenu vyzve Severní Irsko.

"Na Spartě mi popřáli hodně štěstí. A kdybych dostal šanci, tak ať tam nechám všechno," uzavřel Kušnír.Najdete na iDNES.czmobilní verze