Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V půli kvalifikace se fotbal leskne

4 2003
Praha - Už ani Nizozemci českým fotbalistům nezaclánějí ve výhledu na mistrovství Evropy 2004. Po výhře 4:0 nad Rakouskem vedou Češi kvalifikační skupinu. Ve středu neskončil jen zápas fotbalistů Česka s Rakouskem. Výhrou 4:0 národní tým završil polovinu zápasů v kvalifikaci o Euro. Av půli cesty se leskne: o fotbalovém Česku se už zase mluví s respektem. Dále čtěte: Poborský? Hrající dějiny české reprezentace x Na kom Brückner staví? x Vrátí se Řepka do reprezentace x Tým vyléčilo Brücknerovo kouzlo

Trenér: Radost? Ale jo...
Vzdor rozpačitému začátku to bylo ve středu jasné vítězství. Stejně jako remíza 1:1 v sobotu v Nizozemsku ukázalo sílu týmu.

A nepřesvědčilo vás snad mužstvo v poslední době někdy? Třináct zápasů pod Brücknerem nepoznalo porážku. To není náhoda.

Základ hry, tedy aktivní tlak na míč, zůstává. Taktické varianty se mění, na každého soupeře vymýšlí trenér speciality. „Vždy s něčím přijde a my to splníme,“ říká kapitán Pavel Nedvěd.

Díky tomu je teď Česko první ve skupině, z níž jde přímo na Euro jen vítěz. „Pro sebevědomí je to důležité,“ míní Brückner a pak musí čelit otázkám, jež nemá rád. Jste spokojen? „Nedovedu vtipně odpovědět. Ale budiž: Mám dobrý pocit, i když je to jen dílčí úspěch.“ A radujete se z něj? „Jako já? Ale jo, byť velmi krátce.“ On, Nedvěd i další si uvědomují, že měřítkem úspěchu je pouze postup na Euro. Vše ostatní dosavadní chválu zničí.

Nejtěžší teprve čeká
Kvalifikační skupina, v níž je Česko, se „rozparcelovala“. Už dnes je téměř jisté, že o přímý postup hrají Česko a Nizozemsko. Ostatní jsou komparz, s nímž se ztráta může vymstít.

Češi hostí v červnu Moldavsko, v září jedou do Běloruska a čtyři dny nato mají Nizozemsko v Praze. Kvalifikaci končí v Rakousku. „Dvojzápas v Bělorusku a s Nizozemskem bude z celé kvalifikace asi nejtěžší,“ tuší Brückner.

Co ještě rozhodne? Víc výhod je od středy na české straně. Jde to lehce spočítat: pokud budou oba týmy s ostatními pouze vítězit, stačí Česku ve vzájemném duelu v Praze hrát k postupu 0:0. Při výsledku 1:1 by rozhodovalo skóre, jež má nyní Česko o gól lepší. Jiná remíza posouvá na Euro protivníka, Brücknerův tým do baráže.

I současná forma hraje pro Česko. Nedvěd, Koller, Jankulovski či Galásek nyní září.

Slabina? Záskok za vyvolené
Ale vydrží všem skvělá fazona? A když se někdo zraní či bude stát pro karty? V tom je zřejmě slabina: i Brückner částečně přizná, že rovnocenná náhrada za klíčové muže není.

Už pro utkání v Olomouci s Moldavskem - před kterým je v plánu krátký přípravný kemp - musí hledat záskok za Jankulovského, jenž dostal proti Rakušanům druhou žlutou kartu a bude v trestu.

Mlhavě zatím trenér mluví o Tomáši Řepkovi, elitním stoperovi, také však divokému rebelovi. Řepkovi ve středu vypršel trest za vyloučení v baráži o loňské mistrovství světa. Po něm nazval svazového šéfa Obsta týpkem a vzpurně sdělil, že pod stávajícím vedením nebude reprezentovat. V poslední době však svá slova zpochybňoval.

Brückner ho může pozvat už za měsíc na přátelský zápas do Teplic s Tureckem, ale udělá to? „Zvažuju pro a proti,“ říká opatrně. Může to být pro něj svízelné rozhodnutí. I někteří hráči si mohou myslet, že Řepkova vznětlivost je jednou z příčin, jež je připravila o světový šampionát v Asii.

Přijali by ho zpět? Váhání ale nejspíš trenérovi usnadnil sám Řepka: vzkázal z Anglie, kde hraje za West Ham, že o reprezentaci v současnosti nemá zájem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze