Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V psychice to vězelo určitě, hodnotí české fotbalisty internacionál Nehoda

Česko - Severní Irsko: Tomáš Hübschman (vlevo) a Steven Davis - PŘETLAČOVANÁ mezi český reprezentantem Tomášem Hübschmanem (vlevo) a Stevenem Davisem ze Severního Irska. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2009
Rozpačitý výkon českých fotbalistů v bezbrankovém kvalifikačním duelu se Severním Irskem byl podle internacionála Zdeňka Nehody jednoznačně ovlivněn jejich psychikou. "V hlavách prostě měli, že postup je stejně ztracený," je přesvědčený Nehoda.

"Optimální výkon to rozhodně nebyl, mužstvo bylo jen stínem týmu, který v sobotním zápase v druhém poločase nádherně přehrál Poláky," pokračuje Nehoda.

Českým hráčům to však devadesátinásobný reprezentant příliš nevyčítá.

Psychika? To znám moc dobře

"Můžu o tom mluvit z vlastní zkušenosti. Když před zápasem víte, že už s tím nic nenaděláte, v tomto případě s postupem, můžete stokrát prohlašovat, že budete bojovat jako lev, jenže pak přijde zápas a stejně máte v hlavě, že tenhle boj už je zbytečný," říká bývalý útočník a znamenitý střelec.

Že to byl zápas jakési zvláštní kategorie, o tom podle Nehody svědčil nejen výkon českého mužstva, ale i atmosféra v poloprázdném hledišti.

"Navíc Irové si přijeli zahrát fotbal bez zábran, snažili se útočit, dělali naší obraně starosti a počínali si velmi dobře v poli. Což docela viditelně kontrastovalo s českou odevzdaností."

Přesto Nehoda soudí, že Ivan Hašek v roli kouče dostal ze současného národního mužstva maximum.

"Tým určitě dozná změn, v listopadové přípravě už v něm vedle Jankulovského jistě nebudou další hráči, kteří už prostě na reprezentaci nemají. Ale jména po mně nechtějte," říká Nehoda.

O budoucnost mužstva se nebojím

Na druhou stranu internacionál vítá Haškovu snahu doplnit mužstvo kvalitními talentovanými fotbalisty, jako jsou například Hubník, Sivok, Hübschman, Švec a Kušnír.

"O národní mužstvo s takovými hráčskými injekcemi obavy nemám, je prostě na čem stavět. A když naše liga žádnou zvláštní úroveň nemá, pořád produkuje hráče, kteří v reprezentaci uplatnění najít mohou," předpovídá Nehoda.

"A když takoví fotbalisté přijdou do společnosti Čecha a Rosického, který sice po dlouhodobém zranění v optimální formě není, ale určitě ještě národnímu mužstvu hodně dá, tak nejbližší budoucnost reprezentace nijak černě nevidím."

Podle Nehody bude nejspíš složité najít pro národní tým vhodné a především spolehlivé útočníky.

"Brankář Čech je jistota, obrana se s novými stopery vyprofilovala, v záloze se to bude točit kolem Rosického a silnou pozici si v téhle řadě rychle vybudoval Hübschman. Takže nejsložitější situaci vidím ohledně útočníků. Tím spíš, že jak Baroš tak Necid v posledním kvalifikačním zápase propadli."

Uhrin starší a Komňacký - ideální spojení

A jak by si Nehoda představoval trenérskou lavičku po avizovaném odstoupení Haška, který se nyní bude naplno věnovat povinnostem svazového předsedy?

"Na české scéně je bezesporu jedním z nejlepších trenérů Komňacký. Uvážlivý odborník, u něhož ale lze namítnout, že nemá zkušenosti s velkými mužstvy. To beru a proto by měl u národního týmu začít jako asistent. Každopádně novému kouči doporučuju, aby si k sobě Komňackého určitě vzal," poznamenává Nehoda.

"A hlavním trenérem bych jmenoval Uhrina staršího. Ten zkušenosti má, je výborný fotbalový stratég i psycholog a co je nejdůležitější, i pro naše takzvané hvězdy by byl obrovskou autoritou. Takže si troufám tvrdit, že dvojice Uhrin - Komňacký by byla řešením ideálním," uzavírá internacionál.Najdete na iDNES.czmobilní verze