Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V pořádku není nikdo, použitelní všichni

13 2003
Praha - Dobrý, dobrý, ale málo času, málo času - lakonicky trenér Karel Brückner odkrajoval slova, když po čtvrtečním dopoledním tréninku české fotbalové reprezentace odcházel do kabin. A to původně plánovaných pětasedmdesát minut ještě bezmála o čtvrt hodiny přetáhl. "On by nejradši trénoval pořád, abychom toho nacvičili co nejvíc," poznamenal v dobrém kapitán národního mužstva Pavel Nedvěd.

Brücknerovo mužstvo za sebou mělo poslední pražský trénink, po odpoledním odpočinku se fotbalová výprava přesunuje do Teplic, kde v sobotu v 17.00 národní tým nastoupí k přátelskému zápasu s Kanadou.

Na strahovském trávníku chyběli dva muži.

Soustředění opustil liberecký brankář Antonín Kinský, jemuž nedovolil trénovat pohmožděný kotník. Zranil si ho v pondělní ligové dohrávce se Slavií při střetu s Adautem a místo aby se situace zlepšila, kotník pobolívá víc a víc.

Druhým absentérem byl trenérův asistent Miroslav Beránek. Že by měl coby hlavní kouč Slavie nějaké důležité jednání s klubovým vedením? Beránek totiž v minulých dnech údajně poslal svým šéfům dopis, že po podzimu od prvoligového mužstva odchází, teď to sice popírá, ale najednou chybí na tréninku reprezentace...

"Kdepak, nic takového, byli jsme takhle domluveni předem," odmítl Brückner jakékoli spekulace. "Vždyť Slavia si v neděli předehrává na Žižkově ligu, tak je přece logické, že Beránek musí být koncem týdne aspoň jednou s mužstvem. A tenhle den, kdy máme jen jeden trénink a k večeru odjíždíme do Teplic, byl pro obě strany nejpřijatelnější."

Beránek ve čtvrtek v pražském Edenu trénink slávistických fotbalistů skutečně vedl.

Místo Kinského kouč žádného další brankáře nepovolal, k ruce má Čecha s Blažkem. A kdyby se přece jen některý z těch dvou ještě zranil, na řadu by nejspíš přišel olomoucký Vaniak.

Trénink se na první pohled nijak nelišil od těch ostatních. Rozcvičení, potom pod dohledem asistenta Jaroslava Šilhavého rozklusání. Když přišly na řadu míče, další cvičení si už dirigoval sám Brückner.

Nejdůležitější nejspíš byla střední část tréninku. Při ní reprezentanti obsadili celé hřiště, trenér si každého postavil do určitého prostoru, nacvičovalo se zakládání útoků se zapojením křídel, po únicích centry před branku a zakončení. Tady Brücknerův hlas burácel stadionem nejsilněji.

Když po tréninku odcházel do kabin i jeden z lékařů reprezentace Petr Krejčí, odpověď na dotaz, jaký je momentální zdravotní stav osmnáctky hráčů, vzal s humorem: "V pořádku není nikdo, ale všichni jsou použitelní."

Jeho slova pak o kus dál potvrzoval Pavel Nedvěd, když si postěžoval, jak má za ty roky rozbitá kolena. "Ale co s tím nadělám. Víc mě vadí, že už je taková zima. Na kulicha to sice ještě není, ale umrzá pusa," těšil se Nedvěd do tepla.

"Málo platné, mnohdy je trénink důležitější než samotný zápas, pořád je co nacvičovat, nebo zdokonalovat," pokračoval pak trenér. "A kde jinde než na tréninku se takovým zdánlivě nepodstatným věcem můžeme pořádně věnovat.

Kanadského soupeře pustí Brückner svým svěřencům na videu až v pátek, dnes odpoledne a večer se s vybranými skupinami hráčů vrátí k sestřihům z posledních třech kvalifikačních utkání. "Přestože jsme všechny tři zápasy vyhráli, na některé dílčí chyby upozornit musím."

Sám Brückner zatím ještě netuší, v jakém vlastně světle se kanadští hráči v Teplicích představí. "Jaký zápas to opravdu bude, to ale záleží jen na nás," naznačil, že český tým nehodlá nic podcenit. "Já vím, ono se řekne Kanada a fotbal, jenže ta hokejová patina to zlehčuje."

Na večer v teplickém hotelu Prince de Ligne je připravena oslava, protože právě dnes má Karel Brückner narozeniny. "Svátky, narozeniny a první máj neslavím," poznamenal. "Já vlastně neslavím vůbec nic, nejsem prostě ten typ."

Narozeninovému dortu od svých fotbalových nejbližších se však nakonec neubrání. Navíc se bude muset pořádně rozdýchat. Pokud totiž bude chtít sfouknout všech čtyřiašedesát svíček jedním dechem.Najdete na iDNES.czmobilní verze