Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V pondělí padne představenstvo STES, míní člen výkonného výboru Kříž

Miroslav Kříž už nebude mít starost jen o západočeský klub, od soboty je spoluzodpovědný za celý český fotbal | foto: Jaromír Pech, MF DNES

28 2009
První muž Viktorie Plzeň uspěl v sobotních fotbalových volbách - Miroslav Kříž se stal svazovým místopředsedou za ligu. "Věřil jsem, že bych mohl uspět, protože nejen veřejnost, ale i lidi přímo z fotbalového hnutí byli naladěni ke změnám," říká Kříž.

Jeho soupeřem byl dosavadní místopředseda za ligu Jaroslav Vacek. Když byly oznámeny výsledky hlasování, Vacek okamžitě vstal a šel vítězi poblahopřát.

"Říkal jsem si, že šance vyhrát tady je. Že prostě přišla chvíle, kdy delegáti ten mnohaletý mandát současného místopředsedy za ligu Vacka ukončí," poznamenal dále Kříž.

Jaké by podle vás měly být první kroky nového výkonného výboru?
Měly by se zachránit vztahy fotbalového svazu se současnými sponzory a partnery. Ty totiž poslední dobou visí na tenké niti. Měli bychom sponzorům a partnerům vysvětlit, že fotbal dal sobotní valnou hromadou jasný signál, že vykročil na novou cestu.

Myslíte, že právě tohle se povede?
Jsem o tom přesvědčen. Je nasnadě, že když ve jménu fotbalu za někým přijdou Hašek s Poborským, je to poněkud jiné, než když k nějakému důležitému jednání přijdou Mokrý s Kindou.

První schůzku měl nový výkonný výbor už v sobotu večer bezprostředně po valné hromadě. Seděli jste dlouho?
Asi jenom půl hodiny. Hlavně jsme si vyměnili kontakty na nejrůznější lidi, s nimiž budeme přicházet do styku. A domluvili jsme řádné jednání výkonného výboru na pondělí. A tahle schůzka už bude hodně pracovní.

V minulých dnech jste nejen vy naznačil, že není spokojenost se současnou prací marketingové společnosti STES. Kdekdo ji kritizuje, že pro fotbal neprodukuje tolik finančních prostředků, kolik by produkovat mohla. Budete se tedy v pondělí zabývat i případem STES?
Samozřejmě. Stojím si za svými slovy, že STES napracuje na plné obrátky. Předpokládám, že v pondělí kompletní představenstvo STESu odvoláme. V kompetenci výkonného výboru to je.

Znamená to snad, že se fotbalový svaz se STESem nadobro rozejde?
To ne. V řádu dnů musíme jmenovat představenstvo nové. Složené ze schopných lidí, kteří produkt této společnosti podstatně navýší.

Nedávno jste rovněž zmínil, že rezervy vidíte i v práci komise rozhodčích. Jistě však budete souhlasit, že vizitka českých rozhodčích je pod vedením Luďka Macely mnohem čistší, než byla ta, na níž byli jako šéfové sudích podepsáni Krondl, Melichar, či dokonce zkorumpovaný Brabec.
Uznávám že situace s rozhodčími se zlepšila. Ale zároveň se musím ptát, jak je možné, že delegace rozhodčích k víkendovým zápasům je tajná, a přitom už ve středu či ve čtvrtek si vrabci na střechách cvrlikají, kdo kde píská. Což na komisi vrhá podivné světlo. Takže i na tohle se podíváme.

Lze předpokládat, že tiskové konference po jednáních výkonného výboru zůstanou zachovány?
Samozřejmě, počítáme s tím. Výstupy z našich jednání budeme poskytovat v maximální možné míře.

Co soudíte o poměru sil ve výkonném výboru, který vyznívá deseti hlasy Haškova křídla proti třem hlasům lidí, kteří se k novému předsedovi nehlásili? Máme na mysli pány Votíka, Haškovce a Kašného.
Zapomeňte na poměry sil a na křídla. Naší snahou je dojít pokud možno vždycky k názorové shodě, všechno prodebatovat. A případné oponenty přesvědčit, že jde o správnou věc.

Ale jak chcete přesvědčit například pana Votíka?
Podívejte, šanci něco změnit má každý člen nové exekutivy, nejenom ti, co ve volbách stáli za Haškem. Každý člen výkonného výboru by se měl vyprofilovat pozitivně, v duchu změn, jaké si přeje fotbalové hnutí a veřejnost. Jen tak Ivan Hašek zůstane silným předsedou a exekutiva silným výkonným výborem.

Takže v novém výkonném výboru se může zapomenout i na případná hlasování?
Nehlasovat, ale dohodnout se, to by byl ideální stav. Zkrátka na eventuální hlasování by mělo dojít opravdu jen v krajním případě. Protože hlasování je výrazem alibismu a ne projevem síly. A jak už jsem říkal, nový výkonný výbor by na rozdíl od toho předchozího silný být měl.Najdete na iDNES.czmobilní verze