Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Paříži slavilo postup půl milionu lidí

Fanoušci Francie - OSLAVY. V paříži slavilo postup Francie do finále fotbalového mistrovství světa půl milionu lidí. | foto: Philippe WojazerReuters

6 2006
Paříž - Francie postoupila po vítězství 1:0 nad Portugalskem do finále mistrovství světa a v zemi vypukla fotbalová horečka. Důkazy? V Paříži po utkání vyrazilo do ulic půl milionu lidí. V Marseille se na oslavu dokonce rozezněly zvony jednoho kostela. Výbuch kolektivního nadšení si však vyžádal také tři lidské životy. Přes 200 lidí bylo zadrženo.

Na Champs-Elysées nadšení fanoušci pod lesem francouzských vlajek skandovali, tančili a zpívali až skoro do čtyř hodin ráno. Troubení klaksonů a vítězný pokřik se ozývaly po celém městě.

Na oslavy doplatil životem osmnáctiletý muž, který spadl ze soupravy metra, na kterou vylezl. Další fanoušek byl pobodán při odchodu ze stadionu Charléty, kde zápas na obřím plátně sledovalo asi 25.000 lidí.

Incidenty a projevy vandalismu byly zaznamenány i na Champs-Elysées, ale byly menšího rozsahu než po sobotním vítězném utkání Francouzů s Brazilci. Policisté a četníci, jichž tentokrát pařížské úřady preventivně zmobilizovaly na dva tisíce, přesto zadržely 189 lidí, z nichž 17 zůstává ve vazbě.

V Lille nepřežila oslavy mladá fanynka sedící ve dvířkách auta, které narazilo do zábradlí poté, co se jeho řidič pokoušel vyhnout chodcům. V Lyonu se stále pátrá po mladíkovi, který v rámci oslav skočil spolu s kamarády z mostu do řeky a už se nevynořil. V Montpellieru pak přišel o život muž, který byl v šarvátce bodnut do krku. Tento incident však prý možná s fotbalem nesouvisí.

V Marseille se oslavy soustředily do oblasti starého přístavu. Vítězství Francouzů tam dokonce jeden kostel přivítal vyzváněním zvonů. Policie musela k rozptýlení skupiny výtržníků použít slzného plynu a zadržela asi dvacet lidí.

Incidenty zažil i Lyon a některá místa u Paříže. Tam se znovu, stejně jako během krize loni na podzim, objevilo zapalování aut a popelnic. Postiženy byly zvlášť Evry a Créteil, kde bylo dohromady zapáleno 25 vozidel.

Středeční utkání se zasloužilo o francouzský rekord ve sledovanosti televizních pořadů. V šedesátimilionové Francii se na ně dívalo 22,2 milionu lidí, což bylo v danou chvíli skoro 77 procent všech televizních diváků. Bylo to nejvíc od roku 1989, kdy se s tímto měřením začalo.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze