Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V nominaci na šampionát bude i Nedvěd

19 2006
Nymburk - Pokud bude Pavel Nedvěd fit, měl by s fotbalovou reprezentací odehrát mistrovství světa v Německu. Nepochybuje o tom žádný z mužů, kteří národní tým vedou. Manažer Vlastimil Košťál dokonce tvrdí: "Když se Pavel nezraní, věřím, že bude klíčovou postavou šampionátu."

Česká hvězda se do mužstva vrátila po delší době na listopadovou baráž, po ní nechala další budoucnost v reprezentaci otevřenou.

"Pavel opakuje jednu věc, akorát se to bere jinak než u ostatních: když bude zdravý, na šampionátu bude," řekl nedávno i kouč Karel Brückner.

Nedvěd tak nejspíš nebude chybět v nominaci, kterou musí týmy nahlásit do 15. května. Měnit v ní hráče půjde jen v případě zranění, což se týká zejména Kollera: útočník bude na soupisku vepsán, nestihne-li vyléčit koleno, nahradí ho jiný hráč.

Co musí tým do šampionátu stihnout? Především sérii přáteláků. Začíná ji 1. března v Turecku, na kempu v rakouském Seefeldu ho 26. května čeká Saúdská Arábie a o den později asi Paraguay. V Jablonci bude 31. května hostit Česko nejspíš Kostariku, v Praze bude 3. června hrát Trinidad a Tobago.

Do dějiště turnaje letí reprezentace 7. června, šampionát pro ni začne o šest dní později utkáním s USA.

Před mistrovstvím se tým kromě Turecka střetne s neevropskými soupeři. "Což nám z hlediska šampionátu vyhovuje," tvrdí Košťál.

Ve hře byl i zápas s Brazílií, ten by přišel až na 15 milionů korun. "A nám by nevyhovoval, s Brazílií se můžeme potkat v osmifinále," řekl asistent trenéra Miroslav Beránek.

Fotbalový svaz nyní nejvíc zajímá nejbližší příprava s Tureckem, kde se vyskytly případy ptačí chřipky. "Situace není dramatická, přesto ji denně sledujeme. Při jakémkoli riziku existuje možnost, že by se zápas přesunul do Česka," uvedl Košťál.

Svaz ve středu prodloužil termín pro objednávání lístků na zápasy českého týmu na šampionátu až do 6. února.

Peníze pro fotbalisty za mistrovství světa
(přepočty v korunách)
Základní prémie za účast
133 milionů (od FIFA) - 15 milionů (od sponzorů svazu)
Za postup do osmifinále
47,5 milionu (FIFA) x 6 milionů (od sponzoři)
Za postup do čtvrtfinále
57 milionů (FIFA) - 9,5 milionu (sponzoři)
Za postup do semifinále
190 milionů (FIFA) - 20 milionů (sponzoři)
Za postup do finále
19 milionů (FIFA) - 31,5 milionu (sponzoři)
Za titul mistra světa
57 milionů (FIFA) - 48,5 milionu (sponzoři)

Poznámky: Částky od FIFA se sčítají, čili za vítězství v turnaji je 484,5 milionu, v případě prémií od sponzorů domácího svazu se přičte pouze jednorázově bonus za nejvyšší dosažený úspěch k základní prémii, čili za vítězství na turnaji je 63,5 milionu. Peníze za postup ze základní skupiny si dělí napůl hráči a svaz, další se bude teprve dolaďovat. Odhadované náklady od losu po konec základní skupiny: 26,6 milionu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze