Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V lize se uplácí i milionem, tvrdí Vízek

3 2003
Praha - Ladislav Vízek tvrdí, že toho ví o korupci fotbalových rozhodčích hodně. Bývalý reprezentant a později delegát přes sudí před začátkem rozhovoru varoval: „Konkrétní raději moc nebudu.“ Přesto se Vízek odhodlal k jedné z nejotevřenějších výpovědí, kterou fotbalová osobnost na téma úplatků pronesla.

Existují v českém fotbale úplatky rozhodčích?
Samozřejmě. Je to šílený. Kolikrát si myslím - a myslet si to je ošklivé - jako by úplatky k fotbalu i patřily. Že funkcionáři, dokud nic neuplatí, mají pocit, že vlastně nic nedělají.

A je korupce na všech úrovních?
Jistě.V nižších soutěžích je hotové Palermo. Za klobásu vás tam zaříznou jako podsvinče. Divize nebo třetí liga, tam už je to na úrovni, tam se dávají obálky. A čím výš, tím větší peníz.

Co první a druhá liga?
Ta je ve srovnání s nižšími soutěžemi čistší, je v ní větší kontrola. Ale platí se o dost větší peníze.

Jak velké?
Jsou to statisíce. Vím o rozhodčích, kteří si takové peníze vzali.

Řeknete jejich jména?
Nezlobte se, ale ne. Oni sami, když si to přečtou, budou vědět, že nelžu. Ale když před vás někdo hodí na stůl milion, nevezmete si ho? Co byste udělal?

Nevím, nikdo mi takovou sumu nikdy nenabízel. Vy jste opravdu slyšel, že někdo dal někomu milion?
Slyšel. Když chce jít tým do Ligy mistrů, jsou tři kola do konce a musí vyhrát, tak si manažer spočítá, že se vyplatí dát milion rozhodčímu.

O Ligu mistrů hraje pravidelně Sparta. Mluvíte o ní?
Mluvím o klubech z vrchu tabulky. Co je pro ně milion, když jich vidí desítky z Ligy mistrů? Ale vezměte si, co je milion třeba pro rozhodčího z vesnice, ten takový balík nevydělá za celý život. On ty peníze vezme, otřese se a něco udělá.

Kolik zápasů je podle vás v lize uplacených?
Odhadem tak 25 procent. Na podzim to ještě jde, ale zjara, kdy o něco půjde, se určitě něco přihodí. Už dnes slyším názory, že Sparta do toho na jaře půjde ostře.

Věříte tomu?
Doufám, že do toho půjde ostře jen po sportovní stránce, ale jsem na rozpacích. Sparta je ekonomicky silná, pro rozhodčí je svým způsobem čest ji pískat, a když je ze Sparty osloví... Ale nikdo nebude vědět, že rozhodčí XY dostal od Sparty dárek a přimhouří oči.

Myslíte, že je v lize rozhodčí, který žádné - jak říkáte - dárky nebere?
Všichni se zkazí. Jako se zkazí číšníci a taxikáři, kteří dělají u peněz, tak se zkazí i rozhodčí. Jeden čas jsem fandil Benešovi, ale i na něj už jsou bůhvíjaké názory. Nevím, jestli takový Pavlín Jirků bral nebo ne, ale jestli jo, uměl to alespoň s noblesou, nepoznali jste to. Je mi divně, když to říkám, ale když už někdo bere, ať to aspoň není na hřišti tak okatý.

A je v lize klub, který nedává?
Úplatky jsou zbraň bohatých. Od chudších klubů slyším: Víme, že rozhodčím nic nedáváme a že budeme z ligy pryč. Na 99 procent mají pravdu, a tak nakonec platí i oni, když chtějí ligu hrát. Řekněte: Jaká je z toho cesta?

Jakou vidíte vy?
Moc ji nevidím. V našem fotbale vládnou rozhodčí. Všude sedí rozhodčí, ti nejzprofanovanější lidé v našem fotbale, a řídí důležité věci. Když byl šéf rozhodčích Luděk Macela a delegátem já nebo Olda Rott, říkali jsme si: Čím míň rozhodčích ve vysokých funkcích, tím lépe. Ale co je šéfem Brabec, obklopil se samými rozhodčími, což je naprosto špatně. Vidíte, co se děje: ten neuzná gól, ten odvolá penaltu a všichni dostanou dobré známky, protože je kamarád delegát podrží, a oni pískají dál.

Máte příklad?
Rozhodčí Jára udělal v utkání Sparta - Brno spoustu chyb. Neuznal Brnu dva regulérní góly, pak sice vyhodil sparťana Johanu, jenže poté Brno nepustil za půlku a...

... Skočím vám do toho: byl to od něj podle vás úmysl?
Myslím, že jo. Ale hlavně: já za týden koukám a on píská dál! Každý pozná, že pískal špatně, ale delegát ho podržel. Místo trestu dostal Jára málem vyznamenání.

Nezlepší se situace třeba tehdy, až se ve fotbale vymění generace?
Když oni i ti mladí se učí strašně rychle... Ale jo, řekl bych, že úplatků je čím dál míň, ale pořád je to obrovský rozsah. A věřte, je to pořádně špatný pocit, když hrajete a dopředu víte, že nemáte šanci.

Zažil jste ho někdy osobně?
Hrál jsem za Dolní Chabry v Královicích a tam se nám předem vysmívali. Pískal totiž jakýsi pan Hruška, který pouštěl desetimetrové ofsajdy, gól jsme dostali z pětimetrového, a ještě se mi arogantně smál do očí. Byl jsem tehdy ještě delegát, ale jemu to bylo jedno. No a vidíte: pan Hruška píská dál, každý se ho bojí a on má dobrou živnost. Za zápas může brát jeden až pět tisíc a za sezonu má tolik, že by ani nemusel dělat kuchaře, kterým je. To je jeden odstrašující příklad za všechny.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze