Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Liberci při fotbale řádili chuligáni

7 2003
Liberec - Napínavý fotbalový zápas v Liberci pokazili chuligáni. Při odvetném utkání semifinále Intertoto Cupu proti německému Schalke se domácí fanoušci rvali s policisty, členy bezpečnostní agentury a ničili zařízení na stadioně. "Jeden z našich psovodů utrpěl dvojnásobnou frakturu nosní přepážky, druhý má tržnou ránu v obličeji," řekl mluvčí liberecké policie Milan Mazánek.

Škoda na vybavení stadionu U Nisy se odhaduje přes 20.000 korun.

Sedačka zasáhla i policejního psa a roztrhla mu kůži pod okem. Chuligáni ze sektoru domácích vlajkonošů házeli na pořadatele i na policisty vytrhané sedačky.

Údajně však nešlo o fanoušky z Liberce. Policisté zadrželi čtyři mladíky mezi 19 až 24, dva jsou z Jablonce, jeden z Tanvaldu a jeden přijel z Prahy. Za útok na veřejného činitele a výtržnictví jim hrozí až tři roky vězení.
 
Výtržnosti začaly poté, co pořadatelé předali policistům chuligána, který v hledišti zapaloval dýmovnici.

"Ostatní fanoušci začali útočit na nás i na policisty," konstatoval majitel bezpečnostní agentury Keen. Nepřeje si být jmenován ze služebních důvodů. Jeho muži doplatili na výtržnosti jen pohmožděninami.

Už před zápasem se přibližně 20 radikálních českých fanoušků především z Jablonce pokusilo vyprovokovat k hromadné rvačce příznivce německého Schalke v centru Liberce. Policisté však střetu zabránili a chuligány doprovodili až ke stadionu.
 
Ničení stadionu a útoky na pořadatele a policisty začaly zhruba čtvrt hodiny před koncem utkání. Chuligáni metali vytrhané sedačky od zábradlí na ochozu dolů ke vstupu na nekrytou tribunu za brankou, kde se sešikovali zasahující policisté a pořadatelé.

"Zničili dvanáct sedaček. Jedna stojí i s montáží 1000 korun," vyčíslil technický ředitel klubu Petr Šír.
 
Fanoušci poškodili rovněž deset metrů plotu kolem stožáru umělého osvětlení. Škodu Šír odhaduje na 10.000 korun. Chuligáni roztrhli vejpůl také obrovskou klubovou vlajku ve tvaru dresu, kterou nedlouho předtím rozvinuli.

"Tohle už opravdu nechápu, je to od nich rána pod pás," podotkl Šír.
 
Pokud by za výtržnosti udělila UEFA pokutu, klub by ji vymáhal na chuligánech. U zatčených zná jejich totožnost, u dalších může použít záznamy z bezpečnostních kamer.

Fanoušci CSKA Moskva (vlevo) se rvou se svými protivníky z Vardaru Skopje v odvetném utkání 2. předkola Ligy mistrů v Makedonii. Výtržnosti provázely i zápas Liberec - Schalke v Intertoto Cupu

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze