Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Kodani se střetli Palestinci s policí

17 2002
Kodaň - Před středečním přípravným zápasem dánských fotbalistů s Izraelem v Kodani došlo u stadionu k potyčkám mezi dánskou policií a několika stovkami Palestinců. Ti se pokoušli prorazit val policistů, aby se dostali na stadion. "Spoustu z nich jsme zatkli. Použili jsme proti nim jen psy, slzný plyn nikoliv," popsal zákrok mluvčí kodaňské policie. V davu Palestinců se objevila hořící americká vlajka, plameny strávily i portrét předsedy izraleské vlády Ariela Šarona.

Předák palestinské komunity v Kodani varoval, že před zápasem může dojít k problémům. Pořadatelé tedy na žádost fanoušků, kteří se obávali ze střetů izraelských fanoušků a Palestinců přímo na stadiónu, vzali zpět asi třetinu lístků, které si diváci zakoupili v předprodeji. Za zhruba 6000 vstupenek budou jejich majitelům peníze vráceny.

Zápas se koná přesně v den, kdy Izrael slaví 54. výročí od svého vzniku. V dánské metropoli se proto dnes odpoledne konalo několik demonstrací, na nichž Palestinci dali najevo svůj nesouhlas s počínáním izraelské vlády v jejich vlasti. Dánská fotbalová asociace navíc před zápasem obdržela varování bombovým útokem v dopise ofrankovaném nápisem "Free Palestine".

"Zdejší Palestinci, a nejen ti, jsou velmi rozezleni situací na Středním Východě a izraelská vlajka je zřejmě pěkně dopálí," řekl Waled Džamel z asociace Dánského palestinského přátelství.  Policie zvýšila ostrahu před hotelem, v němž se izraelská
výprava ubytovala, a fotbalové asociaci doporučila, aby kodaňský Parkenstadion obehnala plotem. Na zápas policie nasadila zhruba tisíc příslušníků.

Autor:


Témata: Demonstrace
Najdete na iDNES.czmobilní verze