Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V kabině Juventusu pořád vyhlížíme Nedvěda, líčí Grygera

Zdeňkovi Grygerovi se minulá sezona v Juventusu povedla, na snímku slaví gól do sítě mistrovského Interu Milán. | foto: Reuters

11 2009
S jedním držitelem Zlatého míče se Zdeněk Grygera kamarádí a teď mu chybí v klubové kabině. Ke druhému se naopak zrovna přátelsky nezachoval.

Reprezentační obránce vypravuje, jaké to je v Juventusu bez Pavla Nedvěda i o tom, jak před pár dny tvrdě fauloval nejdražšího fotbalistu planety, Cristiana Ronalda z Realu Madrid.

Začněme Ronaldem, jehož nohy byly krátce po vašem zákroku pojištěny na 100 milionů eur. Nedělali si z vás kvůli tomu spoluhráči v dobrém legraci?
Řekl bych, že víc než v Itálii nebo ve Španělsku, kde jsme přátelák s Realem hráli, se to probíralo v Česku. A nepsalo by se o tom asi nikde vůbec, kdyby nešlo právě o Ronalda.

Uvědomil jste si okamžitě, koho jste poslal k zemi?
Vůbec. Šli jsme do míče ze strany, Ronaldo u něj byl o něco dřív a já ho nešťastně trefil do kolena. Ale ani reakce hráčů Realu nebyla žádná, ten zákrok se asi nikomu nezdál nevybíravý. Teprve když se o tom začalo psát, podíval jsem se na video a musím uznat, že na něm ten můj faul vypadal nepříjemně. Vypadal hůř než jaká byla realita.

Fauloval jste nejdražšího hráče světa - přemýšlel jste někdy o té astronomické sumě, kterou Real za Ronalda vyplatil?
Vím, že pro mnoho lidí je taková částka nepochopitelná, ale pravidla trhu jsou taková, že když někdo takové peníze dá, musíte to akceptovat. Jednu dobu se přitom vykládalo, že ceny za hráče půjdou dolů, že už žádné megapřestupy nebudou. A vidíte, opak je pravdou.

Ale v Itálii by nic takového možné nebylo, že?
Myslím, že ne. I silnější kluby si teď cíleně vybírají hráče. Zatímco dřív se během letní přípravy klidně protočilo v týmu 40 hráčů, teď se jen doplňují kádry. Ne, v Itálii se megapřestupy asi čekat nedají.

Přestoupit jste mohl údajně vy - do Fiorentiny výměnou za jejího hráče Mela.
Dozvěděl jsem se to na dovolené od kamaráda. Volá mi: Co se děje, víš o tom něco? A já: Nevím, neřeším to. Tato zpráva proběhla jen v tisku a italské televizi, zaregistroval jsem ji, ale dokud mi nezavolá někdo z klubu nebo manažer, což se nestalo, nechávám to být. Takových spekulací je v Itálii spousta.

Vám se navíc minulá sezona v Juventusu povedla, že?
Řekl bych, že celkem jo. Byl jsem mezi hráči, kteří odehráli nejvíc zápasů, jsem s tou sezonou spokojený.

Po ní jste ale v klubu zbyl jako jediný český fotbalista...
Pavel Nedvěd chybí v kabině všem, ještě jsme si nezvykli, že tam není. Sedíme v ní a nějak si podvědomě myslíme: Kde je Pavel? Kdy už přijde? Asi bude ještě nějakou dobu trvat než si uvědomíme, že skončil. Fotbalisté se samozřejmě v klubech točí, ale Pavel byl výjimečný. Samozřejmě, že chybí i mně osobně, byli jsem v Juventusu dva Češi, bydleli spolu při soustředěních na pokoji, to už teď nebude. Ale zaplaťpánbůh, že tam se mnou byl dva minulé roky, zvlášť v začátcích mi strašně moc pomohl, za to mu musím i teď znovu poděkovat. Pavel nám také určitě bude chybět na hřišti, byl to náš hlavní motor a teď musíme doufat, že se s jeho odchodem vyrovnáme.

Věřil jste, že po sezoně Pavel Nedvěd opravdu skončí?
Do poslední chvíle ne. Nikdo tomu nechtěl věřit, pořád jsme čekali, že bude pokračovat.

A teď už si myslíte, že je definitivní konec?
Uvidíme. Něco se, jak víme, rýsuje například v Americe, Pavel má také stále nabídku, aby pokračoval v Juventusu jako trenérův asistent. To by bylo příjemné, protože by byl dál s námi, ale rozhodnutí záleží jen na něm.

Kdyby Pavel Nedvěd pokračoval s hráčskou kariérou, slíbil i pomoc reprezentaci.
Byl by určitě velkým přínosem. Zvlášť teď, kdy jsou na řadě rozhodující zápasy a my je musíme zvládnout.

V čem byl problém, že se nevydařila předchozí část kvalifikace?
Nechci to moc hodnotit. Kolikrát o tom člověk přemýšlí a stejně se nedobere pořádné odpovědi. Musíme se dívat dopředu a teď se do toho naplno opřít. Nejde na všechno zapomenout, ale babrat se v tom také nesmíme. Během podzimu se rozhodne o všem a my se na něj musíme plně soustředit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze