Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Hearts velí ´Malý Abramovič´, kdysi námořník

Vladimír Romanov.

15 2006
Edinburgh - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Říkají mu Malý Abramovič. A on to srovnání nemá rád. Je to přece Romanov. A ruský Litevec, který vyrůstal v Kaunasu. Bývalý člen posádky jaderné ponorky K-19, která v době studené války špehovala v britských vodách, touží po fotbalové moci.

Průměrný skotský klub Hearts vytáhl během půldruhého roku z nudné šedi pod vrchol. V lize skončil druhý za Celtikem a vyzkoušel si kvalifikaci o Ligu mistrů.

Jenže neuspěl a Vladimir Romanov se vztekal, chtěl víc. Teď touží po postupu do skupiny Poháru UEFA, musí vyřadit Spartu.

Miluje úspěch a fotbal, i když se daleko víc zajímá o jiný druh byznysu. Projekt Hearts je jen součástí jeho obchodní strategie," říká fotbalový manažer Viktor Kolář, který s Romanovem několikrát jednal.

Vladimir Romanov, syn válečného hrdiny a statečné ženy, která přežila obléhání Leningradu. Bývalý příslušník sovětského námořnictva a člen KGB. Bývalý taxikář a prodavač kazet na černém trhu. Dnešní jmění? Odhadem 15 miliard korun.

Z nevysokého blonďatého chlapíka se vyklubal kontroverzní podnikatel, který byl obviněn z podvodů a kontaktů s mafií. Vlastní tři fotbalové kluby ve Skotsku, Litvě a Bělorusku, jeho firmy zaměstnávají tisíce lidí a expandují.

Téměř výhradně podniká ve východní Evropě. Skotsko je srdeční záležitost. Však se taky jeho klubu přezdívá Srdce z Edinburghu.

Možná ho ve Skotsku potkáte na večeři, rád si pochutnává na rybě a k tomu objednává nejlepší bílé víno. Neskrývá se, nehlídá ho smečka bodyguardů, domů se klidně sveze městskou dopravou.

Jenže v klubu se chová jako diktátor. Loni vyhodil trenéra Burleyho, i když mužstvo senzačně vedlo ligu. Pohrozil hráčům, dva členové vedení raději odešli sami.

"Občas udělá věci, které pohodě v kabině rozhodně nepřispějí, ale já proti němu nemůžu říct ani popel. Dal mi obrovskou šanci, věří mi," říká český útočník Roman Bednář.

59letý Romanov zasahuje trenérům do práce, nakupuje hráče podle svého a jeho vliv se ještě zvýraznil, když se obklopil svými lidmi: novým předsedou klubu je syn Roman a ve vedení sedí i neteř Julija.

"Na první pohled to vypadá, jako by do všeho vletěl po hlavě. Ale myslím, že má každý krok promyšlený," říká hráčský agent Kolář, který pod společností Sport Invest dodal do Hearts už pět hráčů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze