Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Hamburku čeká zničený trávník

Hamburk, stadion - AOL Arena | foto: Reuters

22 2006
Hamburk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vydupané hnědé fleky svítí na zeleném hřišti do dálky a ve fotbalové aréně HSV se znovu chystá výměna trávníku. Hned po dnešním utkání Česka s Itálií. "Vymění se koberce v obou šestnáctkách," říká Eva Kalla, emigrantka z roku 1968, která na modrém stadionu v Hamburku pracuje při mistrovství světa jako dobrovolnice.

Aréna, kde se dnes rozhodne o budoucnosti české reprezentace, patří mezi německé chlouby, je to jediný pětihvězdičkový stadion v zemi.

Jenže s jedním zásadním problémem – má příliš často zničený trávník. Pod rozsáhlou bílou střechou, která připomíná netopýří křídla, špatně cirkuluje vzduch, sluneční paprsky na trávník nedosáhnou, proto se mění až čtyřikrát do roka.

Trávník rovněž dost zatěžují svalnatci z amerického fotbalu, kteří na stadionu letos odehrají pět zápasů.

Před šampionátem pořadatelé položili v Hamburku nový travnatý koberec a po třech zápasech už je poničený.

"Přitom se na něm jenom hraje a jeden den před zápasem trénuje," diví se paní Kalla. Po dnešní bitvě se bude aspoň zčásti měnit znovu, aby vypadal k světu pro osmifinále.

"Při bundeslize tu mají pořádný trávník jen do září. Pak už ne," vyprávěl útočník Jiří Štajner z konkurenčního Hannoveru.

Bývalý stadion v Hamburku zbourali a postavili nový pro 56 114 diváků. Kvůli šampionátu byla kapacita snížena na 50 tisíc míst. Bude vyprodáno. Když se fanoušci překřikují, dole v modrém kotli to hučí jako v úle.

Nedaleko v přístavu bydlí záložník David Jarolím, který s Hamburkemletos v posledním ligovém zápase ztratil druhé místo a bude muset o Ligu mistrů bojovat v kvalifikaci.

Před každým ligovým utkáním se v rohu zvedne plošina, na které pak místní roztleskávač žhaví diváky.

Dnes se žádné žhavení nečeká, samotný duel fanoušky rozvášní. Půjde o všechno.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze