Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V brýlích vypadá jako přízrak ze sci-fi filmů

6 2000
P r a h a, T u r í n - Na jeden z mrakodrapů v Nizozemsku byl nainstalován obraz, který měří devadesát metrů a váží čtyři a půl tuny. Je na něm fotbalista v brýlích, symbol národního mužstva. Ze stopadesátimetrového sídla pojišťovny Nationale-Nederlanden v Rotterdamu pozoruje svět pod sebou Edgar Davids, rebel a hvězda ve velikosti newyorské Sochy svobody. Davids má být oslavou Nizozemska při mistrovství Evropy.

Ten Davids, který byl před čtyřmi lety nelítostně vyhoštěn z mužstva, protože trenérovi vpálil do očí, že nadržuje bělochům. Ten Davids, který se před dvěma lety dostal do ideální jedenáctky mistrovství světa.

Má pověst hříšné superstar. Říká se mu Piraňa, protože je malý, dravý, rychlý a nemilosrdný jako ona ryba. Ještě známější přezdívka je Pitbull, podle prudkého psa. To před pěti lety trenér Louis van Gaal z Ajaxu komentoval zápas a povídá: "Ten Edgar je jako můj malý pitbull." Davids neměří ani metr sedmdesát, ale je prudký a nebezpečný. Zatočí s každým, kdo se mu postaví na odpor. Je to model záložníka budoucnosti. Nesmlouvavý štít, ale zároveň výborný technik. Dokáže vzít čistě míč, hrubě faulovat, vyslat gólovou přihrávku, nebo zakončit. V nedávném přátelském utkání proti Belgii se vyhnul čtyřem protihráčům, s míčem běžel padesát metrů a pak šikovně obstřelil brankáře. Krásný gól. Dřív se cenili především střelci, ale levonohý Davids má dnes vyšší cenu než leckterý kanonýr. "Na světě není komplexnější fotbalista," tvrdí Carlo Ancelotti, trenér Juventusu Turín, kde Davids vytvořil s Francouzem Zidanem nejobdivovanější dvojici záložníků v italské lize.

Hrává se speciálními brýlemi, které chrání jeho levé oko. Už musel dvakrát na operaci kvůli zelenému zákalu. Mohl oslepnout, nemoc mu ničila nervové buňky na sítnici. Byly chvíle, kdy vůbec nezaostřil míč. Jeho případ se dostal až k vrchním mužům UEFA, kteří souhlasili s tím, že Davids může užívat léky obsahující zakázané látky z dopingové listiny. I díky nezvyklým brýlím je hvězdou reklamních šotů firmy Nike. Vypadá v nich jako přízrak ze sci-fi filmů.
Sedmadvacetiletý střední záložník s dredy pochází ze Surinamu, přímořského státu ve střední Americe. Když mu byl rok a půl, Davidsovi se odstěhovali jako mnoho jejich krajanů do Amsterdamu. Jejich syn odmalička udivoval jako atlet, i když hrál fotbal. Měl výtečnou vytrvalost, výbušnost a rychlost. Když mu bylo třináct, hrál za tým Schellingwoude proti Ajaxu. Měl sólo na brankáře, obešel ho, ale do prázdné branky gól nedal. Drze si počkal, až se gólman zvedne a přikvapí zpátky. Pak mu udělal ještě jednu kličku a skóroval.

Zakrátko přešel do Ajaxu, slavného klubu, který se vzorně stará o talenty. Davids je živel, pořádně arogantní, nafoukaný a protivný. A přitom jej zajímají knihy o buddhismu. Zvláštní kombinace. Na Euru před čtyřmi lety ztropil skandál. Před druhým zápasem ve skupině se na tréninku rozkřikl na všechny kolem sebe: "Jsem černý a vy mnou pohrdáte!" Supěl jako nikdy. Trenér Hiddink ho ještě ten den bez pardonu vyřadil z mužstva. Usmířili se až po téměř dvou letech.

Davids už udělal jiné hlouposti. V Itálii spráskal jeden manželský pár za to, že vedle v autě dělal rasistické poznámky. Podle nařízení soudu pak musel zaplatit pokutu 735 tisíc korun. Válčí i na hřišti: jako náhradník dostal dvě žluté karty během čtyř minut. Za poslední dva roky byl dvakrát vyloučen i v reprezentaci. Když hrálo v listopadu Česko v Nizozemsku, v souboji udeřil loktem Radoslava Látala. Českého záložníka odnesli na nosítkách se zlomeným jařmovým obloukem v obličeji.

I přes svou povahu se Davids stal hvězdou. S Ajaxem vyhrál Pohár UEFA i Ligu mistrů, z mistrovství světa 1998 má bronz. Jenom v AC Milán pohořel. "Vždyť neumí ani běhat s míčem," žasli italští novináři. Davidsovi se před čtyřmi lety nedařilo. K tomu si dvakrát zlomil ruku, pak i nadvakrát stehenní kost. V prosinci 1997 se stěhoval do Juventusu Turín za 180 milionů korun. Kdyby ho chtěl koupit někdo dnes, zaplatí víc než miliardu.

 

Autor:


Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze