Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Bruselu řádí angličtí hooligans

17 2000
B r u s e l - První vážné srážky mezi fotbalovými fanoušky při evropském šampionátu zažila v pátek a v noci na dnešek Belgie v Charleroi a Bruselu. Potyčky skončily s bilancí 37 raněných a víc než 350 zatčených. Dva zranění jsou ve vážném stavu, jeden Brit byl pobodán nožem. Do potyček mezi anglickými a německými příznivci se přidali i někteří Belgičané a tak musela policie mnohokrát zasahovat.

Podnapilí angličtí hooligans se už v pátek střetli  v centru Bruselu s policií. Při potyčkách byl zraněn jeden fanoušek a jeden policista. Výtržníci házeli na policisty, kteří uzavírali ulice v okolí burzy a Velkého náměstí, dlažební kostky, kusy cihel a plastové židle. Policie nakonec proti fanouškům použila slzný plyn a čtrnáct jich zatkla. Angličtí příznivci přijížděli hromadně do belgického hlavního města, aby se posléze přesunuli do Charleroi. Tam dnes  Anglii čeká utkání s Německem.

V Charleroi panovalo v pátek napětí mezi tábory příznivců od 23 hodin. Po půlnoci se k nim podle policie přidali Belgičané, kteří je z automobilů kroužících městem dráždili obscénními gesty.Strhla se bitka, v níž létaly židle, řinčela okna a svištěly nože. Jeden z místních občanů tvrdil, že atmosféra je plná strachu a připomíná bitevní pole a ne fotbalové mistrovství.

"Když se chtějí zabít, ať z toho vynechají nás," řekl. Několik strážníků se na chvíli ocitlo v obklíčení výtržníků a dostali se z něj až varovnými výstřely. Zatčeno bylo 17 lidí, jeden z aktérů byl pobodán nožem. Podle policejních předpokladů se řada fanoušků čekajících na zápas v pátek přesunula do hlavního města. Zde skončilo v noci v celách předběžného zadržení na 350 lidí.

V centru města operovaly početné jednotky policistů, kterým pomáhaly i oddíly Červeného kříže. Chuligáni začali pozdě večer řádit v kavárnách na Burzovním náměstí a podle bruselského starosty útočili především na Belgičany viditelně cizího původu. Mezi zatčenými je hodně Britů, kteří mají být ještě dnes vyhoštěni z Belgie. Nejvíc potíží působí podle předpokladů ti, kteří přijeli bez vstupenek.

Bruselská policie zůstává v pohotovosti po celý víkend, protože se předpokládá, že se výtržníci po zápase v Charleroi přesunou do hlavního města.

Bitky anglických fanoušků s policií

Belgická policie zasáhla proti řádícím anglickým fanouškům

Autor:


Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze