Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Bělorusku začíná rozhodující boj

5 2003
Minsk - České reprezentanty čeká náročných pět dní,v nichž potřebují získat ze dvou kvalifikačních zápasů šest bodů. První část této důležité mise začíná zítra v Bělorusku. Tým pod koučem Karlem Brücknerem dvacet měsíců neprohrál, ale všechno se ukáže až v Minsku.

O posledním tréninku Čechů čtěte zde

Reprezentace přicestovala do běloruského hlavního města po osmi letech a řada účastníků tehdejšího zápasu si rychle vybavila zápas, který byl odrazovým můstkem k pozdějším stříbrným medailím z ME v Anglii. Paradoxně nejméně si na něj pamatovali sami hráči.

"Špatné počasí, ošklivé šatny," bylo jediné, co se vybavilo Karlu Poborskému, vedle Pavla Nedvěda jednomu ze dvou pamětníků atmosféry tehdejšího utkání.

Na stadionu, který jako celé Bělorusko i dnes ještě nese všechny stopy poslední evropské bašty socialismu, začala v pošmourném počasí výhrou 2:0 úspěšná etapa.

Ta vyvrcholila o sedm měsíců později postupem do finále evropského šampionátu.

Na trávníku budou v sobotu jen dva přímí aktéři, ale zápasy si budou v mnohém podobné. Také tehdy ještě po vítězství musel český tým potvrdit postup domácí výhrou v následném kvalifikačním duelu, a i tehdy Bělorusům už o nic nešlo.

Fotbalisté byli očividně rádi, že první ze dvojice zápasů už je za dveřmi. "Každý u nás pořád mluví o tom, jak musíme porazit Holanďany, ale je přece jasné, že tři body z Minsku mají stejnou hodnotu," upozornil brankář Petr Čech.

Kapitán týmu Pavel Nedvěd si navíc všiml, že v mužstvu je zřetelné napětí. "Takové to správné nažhavení cítím. Všichni dobře víme, že ten zápas je skutečně klíčový. Ale to je dobře, taková atmosféra je před velkými zápasy na místě," vykládal kapitán.

Ani trenér Brückner nebere sobotní klání pouze jako předzápas k vypjatému duelu s Nizozemci. "Bude to velké dobývání defenzivy, v tom je přínos jejich nového kouče," všiml si zkušený trenér práce svého kolegy Anatolije Bajdačného.

Brückner nečekaně naznačil, že možná do základní sestavy nepošle všechna svá esa. "Někteří ze šestice ohrožených trestem a nedávným zraněním nemusejí nastoupit," uvedl tajemně a z jeho dalších vyjádření se dalo vyčíst, že bude šetřit oba hráče Ajaxu Amsterdam, na které označení sedí. Galásek i Grygera jsou krátce po zranění a rovněž jim hrozí stop za druhou žlutou kartu.

Na pravém okraji obrany by tak mohl nastoupit Jiránek, post defenzivního záložníka by pak měl převzít univerzál Týce. Kouč navíc nevyloučil, že pokud se zápas bude vyvíjet dobře, hodlá v závěru šetřit i další opory.

Oproti očekávání reprezentanty neuvítalo ve výkladní skříni „sovětské dílny“, jak se Bělorusku přezdívalo pro pracovitost a šikovnost zdejších obyvatel, nevlídné počasí. Slunce prosvítající z temných mraků vytvářelo příjemný podzimní den, ovšem místní znalci tvrdili, že jde jen o předzvěst sobotního deště. "Ten bychom přivítali," podotkl Nedvěd, že si přeje rychlý trávník.

Domácí se v prvním kvalifikačním duelu po Bajdačného příchodu hodlají vzepřít osudu, který z nich udělal outsidera skupiny. Ale s velkou podporou fanoušků počítat nemohou. "Ani prezident Lukašenko asi nepřijde. Chodí jen tam, kde Bělorusko může vyhrát a s tím zde nikdo nepočítá," vysvětlil pracovník české ambasády.

Tomu odpovídá i předprodej vstupenek: prodány byly asi tři stovky lístků a pokud prý v hledišti bude alespoň osm tisíc fanoušků, bude to úspěch. A to ještě většina vstupenek bude rozdána do fotbalových škol.

I Bajdačnyj dá některým oporám volno. Záložníci Chackevič a Bělkevič se omluvili už dřív s tím, že se chtějí soustředit na své povinnosti v Dynamu Kyjev, a nenastoupí ani jejich nástupce Hleb, který dnes podle očekávání vyběhl v dresu jednadvacítky.

Duel, který začíná v 17.30 našeho času, rozhoduje trojice skotských sudí ve složení Thomas McCurry - Andy Davis, Alan Cunninhgam.

Utkání můžete sledovat v on-line přenosu

Předpokládané sestavy:
Bělorusko:
Tumilovič - Kulčij, Ostrovskij, Chrapkovskij, Štanjuk - Gurenko, Kovba, Čeljadinskij, Vasiljuk - Romaščenko, Kutuzov.
Česká republika: Čech - Jiránek, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský, Rosický, Týce, Nedvěd - Koller, Šmicer.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze