Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Aréně předčasně zněla česká hymna

10 2000
A m s t e r d a m (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Se vztyčenou hlavou odcházeli čeští fotbalisté z hrací plochy amsterdamského stadionu ArénA, všichni totiž zvedali zrak pod střechu k obří obrazovce, kde běžel přímý přenos ze slavnostního zahájení evropského šampionátu. Reprezentace nastoupí k prvnímu zápasu na EURO 2000 v neděli ve 20.45 a v předvečer souboje s domácím Nizozemskem se hráči seznamovali se stadionem. "Hezké prostředí, ale špatný trávník," shrnul výsledek inspekce útočník Vratislav Lokvenc.

Většina hráčů vstoupila do moderního stánku poprvé v životě. Jako první vkročil na trávník útočník Jan Koller a za ním pospíchali další. Jen Šmicer s Bergrem se zastavili hned u postranní čáry. Z trávníku totiž teprve odcházeli Nizozemci, kteří trénovali o hodinu dříve, a česká dvojice se dala do řeči s liverpoolským spoluhráčem Westerveldem.

"Hm, je to aréna," poznamenal při pohledu na sevřené ochozy slávista Horváth, ale pak už rychle poslal míč do kola. Trénink začínal jako kdekoliv jinde hrou "bago".

Gólmani si pak přeměřili výšku branky, ale na výsledku zkoušky se nějak nemohli dohodnout. "Zdá se mi o něco nižší," říkal jeden, "Naopak, je vyšší," oponoval druhý. Dohady ukončil až trenér Ivo Viktor: "Oni to určitě mají dobře změřené."

Stadion ArenA patří podle Viktorových slov k těm, které jsou mezi gólmany oblíbené: "Brankářům nejvíc vadí sluníčko a vítr, tady nehrozí ani jedno."

Hráči z pole však takové nadšení neprojevovali: "Hrál jsem tady krátce po zahájení provozu a trávník byl tehdy špatný. Dnes je to stejné, potřeboval by přinejmenším posekat," připomněl záložník Atlétika Madrid Radek Bejbl známý problém stadionu. Současný zelený koberec byl v Aréně položen teprve před deseti dny, protože původní trávu zničily přátelský zápas Nizozemců s Rumunskem a následné utkání v americkém fotbale. "Nechávají trávu co nejdéle růst, sekat se bude až v den utkání," dozvěděl se od pořadatelů mluvčí fotbalového svazu Jaroslav Kolář.

Bez vysvětlení si však hráči během tréninku vyslechli českou hymnu. Melodie písně Kde domov můj nečekaně zazněla v okamžiku rozcvičky, ale hráči kvůli tomu trénink nepřerušili. Chvilku národní hrdosti si vychutnají až v neděli před zápasem.

Necitlivé režii se však přeci jen podařilo trénink narušit. Na světelné tabuli, kde předtím dlouho svítil vzkaz "Good luck tomorrow, Zítra hodně štěstí", se totiž rozeběhl přímý přenos z bruselského závěrečného ceremoniálu. Na stadion právě přicházela obří figurína a někdo prohodil: "Dino jde do boje." Byl to trefný vtip, protože útočník Jan Koller, řečený Dino, bude s 202 centimetry největším hráčem EURO 2000.

K obrazovce umístěné hned pod výsuvnou střechou zvedalo hlavy stále více fotbalistů. Brzy se k nim přidali i další členové realizačního týmu a nakonec se nechal zlákat i sám trenér Jozef Chovanec. Při závěrečném strečinku to pak vypadalo, jako když fotbalisté obrací své zraky k nebesům s otázkou: Budou nám v neděli nakloněna?Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze