Jablonecký obránce Filip Novák před kodaňským gólmanem Stephanem Andersenem.

Jablonecký obránce Filip Novák před kodaňským gólmanem Stephanem Andersenem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jablonec - Kodaň 0:1, nádherný gól, pak červená a postup se vzdálil

• 351
Nadějný výkon v prvním poločase, zmar po přestávce. Jablonečtí fotbalisté do kvalifikace Evropské ligy vstoupili porážkou 0:1. Doma proti FC Kodaň nejdřív neproměnili slibné příležitosti, krátce po poločase inkasovali a když dvacet minut před koncem přišli o vyloučeného Tecla, na zvrat už neměli.

„Jsme zklamaní.  Ale je to jen poločas, i když druhý zápas bude asi ještě těžší, když hrajeme venku. Ale věřím, že jsme schopni tam vstřelit gól. Zabojujeme, pokusíme se to ještě zvrátit,“ prohlásil jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Jablonec s Kodaní zahájily 3. předkolo druhé nejvýznamnější pohárové soutěže kontinentu, ve středu se v Evropě hrály už jen další zápasy o Ligu mistrů.

O ní by Jablonec rád bojoval příští rok, letos má cíl postup do Evropské ligy. Po úvodním zápase se mu však o dost vzdálil, příští čtvrtek 6. srpna v Kodani musí vyhrát minimálně o branku a zároveň vstřelit aspoň dva góly (2:1, 3:2 atd.), aby v pohárech pokračoval do závěrečného předkola.

Do skupinové fáze evropských pohárů se ještě nikdy neprobojoval. Předchozí čtyři pokusy skončily nezdarem, nyní má klub Miroslava Pelty, jenž je zároveň předsedou české fotbalové asociace, nejsilnější tým v historii.

A proti Kodani, tradičním pohárovém účastníkovi, to od úvodních minut dokazoval. Jablonečtí zaskočili soupeře rychlostí i přesnou kombinací, také dobře bránili.

Gregušovu střelu z hranice vápna vyrazil s obtížemi brankář, který zasáhl i proti nájezdu Crnkiče. Slibnou možnost měl Wágner. V 35. minutě na polovině hřiště okradl o míč stopera Jörgensena, z levé strany běžel sám, ale dal si míč daleko od nohy a zakončit nedokázal.

Hosté nebyli vepředu dlouho výrazní, přesto i oni si šanci vytvořili. V první půli zaváhal brankář Hrubý, kterému vypadl z ruky centr. Ale proti Santanderovi mu pomohli obránci a zblokovali střelu na roh.

Krátce po přestávce si levý záložník Verbič navedl míč z levé strany do středu, dostal hodně prostoru a z víc než 20 metrů nádherně vypálil do horního růžku. Hrubý plachtil vzduchem, ale na míč nedosáhl.

„Se silným soupeřem jsme dokázali odehrát velmi dobrou partii, bohužel v prvním poločase jsme na rozdíl od duelu v Příbrami nebyli produktivní. Měli jsme čtyři pět možností. Soupeř neměl téměř nic. Bohužel v druhém poločase se ojedinělou nádhernou střelou dostal do vedení,“ řekl Šilhavý. „To byla první studená sprcha, druhá bylo vyloučení Standy.“

Domácí se hnali za vyrovnání, do vápna létaly centry, domácí sbíraly standardní situace, přímé kopy i rohy. Efekt nepřineslo ani střídání. Naopak, jeden z náhradníků Tecl nešikovným, ale hrubým zákrokem poslal k zemi Augustinssona a sudí mu dal červenou kartu. V deseti se Jablonec nezmohl už vůbec na nic.

„Chtěl jsem hrát balon, ale bohužel svou hloupostí jsem nás připravil o ten největší tlak v závěru. Nebyl to zkrat, že bych se chtěl za něco mstít, to vůbec ne. Chtěl jsem hráče zablokovat, aby to nebyl dlouhý nákop. Bohužel jsem ho trefil přímo na nohu. Moje chyba,“ poznamenal útočník Stanislav.