Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útočník Klose: dva góly k narozeninám

10 2006
Mnichov, Praha - V den 28. narozenin dal dva góly na mistrovství světa. V úvodním zápase. Báječný večer prožil včera německý útočník Miroslav Klose, který výrazně přispěl k porážce Kostariky. Dvakrát se trefil z pěti metrů, pak se pokřižoval a políbil snubní prsten. Když v 79. minutě střídal, lidé povstali a oslavovali svého hrdinu.

Klose dokonale splnil roli tahouna týmu, která mu byla při neúčasti kapitána Ballacka před zápasem přisuzována. "Udělal velký pokrok, dospěl do role lídra," řekl o něm trenér Jürgen Klinsmann.

"Dávat góly, to je přece moje práce," odpovídá skromně Klose, který na minulém šampionátu nastřílel pět branek a radoval se ze stříbrných medailí. "Letos jsem si pevně předsevzal, že tuhle metu překonám," tvrdí Klose, bývalý parťák Vratislava Lokvence z Kaiserslauternu.

Jenže zatímco Lokvence čeká nejspíš role náhradníka, Klose je pro domácí Němce klíčovou osobností. Spolehlivému a pohotovému střelci lidé věří. Aby ne. Tahle sezona je pro rodáka z Polska velice úspěšná: s 25 góly se útočník Brém stal nejlepším střelcem bundesligy. K tomu přidal 14 přihrávek. V Německu nebyl produktivnější hráč.

"Miro má trochu od všeho," chválí ho Rudi Völler, bývalý výtečný útočník německé reprezentace a později její kouč. "Je silný v soubojích, rychlý, inteligentní a dobrý ve vzduchu."

Přitom Klose nepatří k obrům. Měří 182 centimetrů, ale díky mohutnému výskoku je jedním z nejlepších hlavičkářů světa. O tom svědčí i to, že na minulém šampionátu dal všech pět gólů hlavou.

Už teď je takřka jisté, že se o něj po šampionátu strhne velký boj. "S každým gólem budu atraktivnější pro případné zájemce, ale na to je ještě brzy. Teď se soustředím na mistrovství světa," říká Klose. "Můžeme dojít hodně daleko."

HRDINA STŘÍDÁ. Německý útočník Miroslav Klose děkuje fanouškům za podporu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze