Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útočníci z domácí ligy zářili

Petr Čech a David Lafata se radují z vítězství. | foto: Martin AdamecMF DNES

4 2006
Teplice - Co bylo ještě nedávno téměř nemyslitelné, je dnes skutečností. Do útoku české fotbalové reprezentace se derou hráči z tuzemské nejvyšší soutěže. A navíc z "provinčních" klubů. Fanoušci v sobotu oslavovali Davida Lafatu z Jablonce a Marka Kuliče z Mladé Boleslavi.

Kulič bavil diváky svými rychlými kličkami a agresivní hrou 75 minut, než ho vystřídal Lafata. Lidé mu tleskali vestoje. Televizní diváci ho dokonce vyhlásili mužem zápasu.

Ještě většího uznání se dostalo Lafatovi, který dal dva góly a stal se oslavovaným hrdinou.

"Že jsem objevil Lafatu? Ne, to není pravda, on se objevil sám, já jsem ho jenom nominoval," žertoval po utkání trenér Karel Brückner. "Ale vážně: David potvrdil, že je to koncový hráč."

Zdá se, že je vyřešen problém, kdo by měl nahradit často zraněného Milana Baroše a doplnit na českém hrotu obra Kollera.

"Oba hráli super," chválil Kuliče s Lafatou Jan Koller, historicky nejlepší střelec české reprezentace. "Kulič byl hrozně živý, parádně si nabíhal do prostorů, které jsem mu vytvářel. Byla to perfektní spolupráce. A David Lafata? Dal dva góly, to snad mluví za vše."

V Teplicích to byl večer dvou reprezentačních zelenáčů. Kulič hrál už v nepovedené přípravě se Srbskem, Lafata nastoupil v reprezentačním dresu dokonce poprvé.

"Jsem šťastný, že jsem nastoupil od začátku utkání a vyhrálo se. Takže naprostá spokojenost se vším," řekl boleslavský kapitán Kulič, v současnosti nejlepší hráč české ligy. "Jen škoda, že jsem neproměnil tu šanci z prvního poločasu, zápas se pak mohl vyvíjet úplně jinak," zalitoval.

Kulič si naběhl na parádní kolmici od Rosického, ale v sólovém nájezdu z pravé strany neprostřelil velšského brankáře Jonese. "Měl jsem si míč postrčit ještě blíž k brance."

"V proměňování šancí máme ještě mezery, i když dát dva góly výborně bránícímu Walesu je skoro dost," myslí si Brückner.

Po šťastném konci se ale na Kuliče pro zahozenou šanci nikdo nezlobil.
"V závěru jsem na lavičce trpěl," přiznal hráč, který končil zápas totálně vyčerpán. "Sotva jsem pletl nohama. Ale když se vyhraje, tak se únava odbourává lépe a třikrát rychleji."

Po utkání vyběhl na trávník a objal se s Lafatou. "Ty góly mu samozřejmě nezávidím, jsme jeden mančaft. Důležité je, že nám pomohly ke třem bodům."

Začíná tedy v národním týmu nová éra Kuliče s Lafatou? "Myslím, že je to pořád stejné. Na prvním místě jsou Honza Koller s Milanem Barošem, to jsou výborní útočníci," říká Kulič skromně. "Opravdu to nechci hodnotit, nechám to na trenérovi."

Češi nakonec nežádali, aby mohl Baroš hrát 

T e p l ic e (fis) - Vzdor dohadům, že by mohl být překvapivě připraven, pozoroval útočník Milan Baroš zápas Česka s Walesem jen na tribuně.

Dál je veden na soupisce zraněných.

"Nebylo by žádoucí, aby do zápasu nastoupil," uvedl vedoucí českého mužstva Jaroslav Dudl.

Podle Dudla nebyla varianta s Barošovým dopsáním do nominace, což by teoreticky nebyl problém, vůbec ve hře.

Sám Baroš absolvoval v pátek s národním týmem trénink. Po něm na otázku, zda je možné, že by se ho týkalo i utkání, reagoval dvojznačně: "Nechci o tom spekulovat, zatím platí, že se mám hlásit v pondělí na tréninku Aston Villy, a podle toho všechno běží. Uvidíme, jak se to domluví."

Aston Villa, za niž útočník kvůli zranění nesehrál v sezoně zatím jediný zápas, Baroše pustila na návštěvu do Česka. Ne však s tím, že by mohl proti Walesu hrát.

Baroš nicméně potvrdil, že se zdravotně cítí mnohem lépe než na mistrovství světa, kde přesto naskočil do utkání s Itálií. Do kádru proti Walesu však zařazen nebyl. "Aston Villu jsme o to ani nežádali, nebylo by to seriózní," vysvětlil Dudl.

Včera český útočník odletěl zpět do Anglie, ve středu s týmem při zápase se Slovenskem nebude.

Je pravděpodobné, že Baroš bude schopen hrát v říjnových zápasech kvalifikace proti San Marinu a v Irsku. "Všichni v to doufáme," prohlásil Dudl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze