Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útočníci, je čas ukončit gólový půst

5 2006
Praha - Už měsíc se nikdo z nich netrefil a teď se mají rozstřílet. Dokážou to? Útočníci z fotbalové reprezentace mají ideální příležitost, San Marino je příhodné k tomu, aby si všichni čtyři vzpomněli, jak se střílejí góly. "Už bych nějaký ten gól potřeboval, v Monaku je to trápení," říká Jan Koller, historicky nejúspěšnější střelec fotbalové reprezentace.

Koller, Baroš, Lafata i Kulič nezvykle dlouho vyhlížejí góly. Je čas půst ukončit.

Gól = větší sebevědomí

"Každý gól se počítá, každý gól pozvedne sebevědomí. Ať je proti silným soupeřům nebo outsiderům. Honzovi (Kollerovi) i Barymu (Barošovi) by to v sobotu pomohlo. Může to být pozitivní den," tvrdí český kapitán Tomáš Rosický.

San Marino je nejsnadnějším soupeřem v kvalifikační skupině. Byť trenér Brückner nabádá k obezřetnosti, veřejnost očekává smršť. San Marino naposledy zválcovali Němci nevídaným skóre 13:0. Loni dostal mikrostát z Itálie osmibrankový příděl od Belgičanů, v dvojutkání se Švédy a Španěly inkasoval shodně jedenáctkrát.

Teď se postaví Čechům, jejichž útočníci poslední měsíc tápou.

"Na první pohled to vypadá, že bychom se měli chytit, ale může to být zrádné. Oni se postaví v deseti lidech před šestnáctku a budou jen odkopávat. My budeme bušit a bušit, a pokud nedáme brzy gól, můžeme se trápit," varuje boleslavský kapitán Marek Kulič.

Kulomet by se měl uvolnit

Před středečním vrcholem v Irsku, což bude nesrovnatelně těžší souboj, by se hodilo, aby se zaseknutý kulomet reprezentačních útočníků uvolnil.

Jan Koller zatím po letním přestupu do Monaka marně čeká na pohodu, ve francouzské lize se trefil pouze jednou, 19. srpna.

Milan Baroš, který od června marodil, má v Anglii gólové zápisy pouze za klubovou rezervu Aston Villy.

Marek Kulič sice zažil báječný srpen v pohárech, ale v lize se netrefil zatím ani jednou! "Těch zápasů na mě bylo nějak moc, už nemám sílu ani v noci pořádně usnout. Potřebuju si orazit," říkal v pondělí, když se připojil k národnímu týmu.

A jablonecký objev David Lafata? Ačkoli zazářil dvěma pohotovými zásahy v zářijové kvalifikaci s Walesem, na pátou ligovou branku čeká od 27. srpna, už 424 minut.

Je možné, že v sobotu se na hřišti všichni čtyři vystřídají, trenér však potřebuje především oprášit slavné spojení obra Kollera s dravcem Barošem. Ti dva spolu nehráli už čtyři měsíce. "Já svým útočníkům věřím," tvrdí Karel Brückner.

Že se Kollerovi nedaří v Monaku? No a! "My hrajeme systém, který Jendovi vyhovuje."

A Baroš? Na něm je při každém tréninku znát, jak moc ho střílení baví. Včera dopoledne byl ústřední postavou při hře na dvě branky, dvakrát báječně z voleje proměnil centry od Jankulovského. Vypadal nažhaveně. "Milan Baroš jako na Euru v Portugalsku to ještě není, ale je důležité, že je zpátky," říká trenér.

Baroš s Kollerem by měli českou jízdu za povinným vítězstvím rozjet. Teprve pak přijde řada na náhradníky.

Kdo z nich se trefí?

Jan Koller na tréninku fotbalové reprezentace.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze