Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa na MS zatím nedominuje, zato Jižní Amerika má jisté semifinále

Cristiano Ronaldo si ve vyřazovací části mistrovství světa nezahraje. Portugalsko totiž skončilo už v základní skupině. | foto: Reuters

27 2014
Evropě se na fotbalovém mistrovství světa v Brazílii zatím moc nedaří. Do vyřazovací části nepostoupila ani polovina jejích zástupců. Zato Jižní Amerika válí - už teď má jisté semifinále a základní skupinu zvládlo pět ze šesti jejích týmů.

Vyřazovací část začne v sobotu prvními osmifinálovými zápasy. V nejlepším rozpoložení do něj půjdou jihoamerické týmy. Tedy alespoň podle výsledků v základních skupinách.

Vždyť Jižní Amerika už teď má jisté semifinále! Vítěz duelu Brazílie - Chile totiž ve čtvrtfinále narazí na úspěšnějšího z dvojice Kolumbie - Uruguay.

Jediným jihoamerickým týmem, který neprošel ze základní skupiny byl Ekvádor. Ryze fotbalový světadíl se tak může pyšnit 83% úspěšností. Navíc Brazílie a Argentina i nadále patří k největším favoritům turnaje.

Úspěšnost

Jak si vedou jednotlivé světadíly

Jižní Amerika:
83 %
Sev. a Střed. Amerika:
75 %
Evropa:
46 %
Afrika:
40 %
Asie:
0 %

Brazilský útočník Neymar, který je mimochodem na prvním místě tabulky střelců, už několik měsíců pořád dokola opakuje: „Budu se snažit splnit sen všech brazilských fanoušků, tedy vyhrát mistrovství světa!“

Jaký rozdíl proti Evropě. Ta vyrovnala svůj nelichotivý rekord z roku 2010, kdy do osmifinále postoupilo také jen šest jejích zástupců (32 týmů hraje na šampionátu od roku 1998). V základních skupinách navíc skončila i velká mužstva jako Španělsko, Itálie, Portugalsko či Anglie.

„Všichni jsme strašně zklamaní, ale nechci říct, že je to konec jedné úspěšné éry. Mám důvěru ve všechny hráče, kteří byli v nominaci,“ prohlásil španělský obránce Sergio Ramos, jehož tým obhajoval mistrovský titul.

SMUTEK. Španělský obránce Sergio Ramos schovává zklamaný obličej do dresu.

Španělsko prožilo velké zklamání.

Evropským reprezentacím se mimo svůj kontinent nedaří. V historii dokázaly vyhrát jen turnaj v Jižní Africe, kde se v roce 2010 stalo světovými šampiony právě Španělsko.

Evropa

Kolik týmů postoupilo do osmifinále

2014: 6
2010: 6
2006: 10
2002: 9
1998: 10
Pozn: 32 týmů hraje na MS od roku 1998.

Větší úspěšnost než Evropa má nyní dokonce i Severní a Střední Amerika - 75 %. Do vyřazovací části nepostoupil jen Honduras, ale s tím se počítalo. Naopak překvapením je suverénní postup podceňované Kostariky.

Ani letos to nevypadá na prosazení Afriky, které se do osmifinále dostala jen třetina mužstev. Nigérie a Alžírsko navíc budou proti Francii a Německu za outsidery a jejich postup do dalšího kola by byl velkým překvapením.

Ještě hůř je na tom Asie, která nemá ve vyřazovací části ani jednoho zástupce. A to včetně Austrálie, která hrála asijskou část kvalifikace.

Kdo vyhraje mistrovství světa?

celkem hlasů: 5850

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 13. července 2014. Anketa je uzavřena.

Německo 2432
Nizozemsko 2038
Argentina 793
Brazílie 587
Autor:


Nejčtenější

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.czmobilní verze