Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pět důvodů, proč si liberečtí fotbalisté zahrají v Evropě i na jaře

Liberčtí fotbalisté slaví Šuralovu branku do sítě Estorilu. Střelec je zcela vlevo se zvednutou rukou. | foto: AP

14 2013
To bude parádní dovolená! S vánočními svátky a příslibem fotbalové pohádky, která od února pokračuje. Fotbalisté Liberce se nečekaně dokázali probít do jarní fáze Evropské ligy.

Našli jsme pět hlavních důvodů, které k tomu přispěly.

1.Motivace jménem Udine

Při bláznivém utkání v Itálii to startovalo. Liberecký outsider se v posledním předkole strachoval, aby od Udine nedostal příděl. Venku prohrál na všech úrovních, třeba na střely 5:25 a na rohy 0:14. "Kdybychom dostali trojku, žádný podzim v pohárech by se nekonal," vzpomínal vůdce týmu Radoslav Kováč. Místo toho Liberec senzačně vyhrál 3:1 a pochopil, že může soupeřit i s lepšími týmy. Ta zkušenost i nabitá euforie hráče vybičovaly k následné jízdě.

2.Element Kováč

Není náhoda, když v textu promluvil jako první on. Radoslav Kováč, zkušený stoper s reprezentační minulostí, se stal zásadním klíčem k úspěchu. Na jaře dotáhl Liberec k úžasné ligové sérii a na podzim to samé zvládl v pohárech. "Radek je pro nás neocenitelná pomoc," přiznává trenér Jaroslav Šilhavý. Podobně zásadní roli má v mužstvu také důrazný útočník Michael Rabušic.

3.Neplašit!

Liberec dostal osm gólů a ani jednou ze šesti zápasů neudržel čisté konto. Z týmů, které v Evropské lize postoupily do jara, měl horší defenzivní bilanci pouze Maribor (12 inkasovaných gólů). Z toho je patrné, že mužstvo muselo ukázat mentální sílu, aby se udrželo ve hře. K tomu je nutné přidat bojovné srdce, hlad po úspěchu, taktiku trenéra Šilhavého a dávku sportovního štěstí. Však si vzpomeňte, jak úchvatné góly v předkole sestřelily Udine. Tak krásně jako tehdy Rybalka a Kušnír se fotbalista trefí třeba jednou za život.

4.Díky, za každý nový objev

Po straně pelášil Frýdek junior, slušně si vedl mladičký ghanský defenzivní štít Sackey, uprostřed hřiště vyrostli neokoukaní Pavelka s Rybalkou, k útočným manévrům výrazně pomáhal konžský svalovec Delarge. Dosud nepříliš známé tváře byly při libereckém tažení velice užitečné.

5.Štěstí na skupinu

Aniž bychom chtěli úspěch Liberce snižovat, přiznejme si, že soupeři ve skupině byli vlastně ideální. Podle jména dostatečně silní a zároveň zranitelní, protože mohli Liberec lehce podcenit. To se přihodilo Seville i Freiburgu. Ale zaplaťpánbůh za to, teď má český fotbal v jarních pohárech dva zástupce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze