Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Usmívám se vždycky, vysvětlil kouč Ranieri

16 2003
Praha - S úsměvy na všechny strany usedl v pondělí večer na vyvýšené podium před novináře Claudio Ranieri, italský trenér anglického týmu Chelsea. "Usmívám se vždycky. Vzpomínáte, jak jsem tu před vámi seděl před sedmi lety jako trenér Fiorentiny? Taky jsem se usmíval a Sparta nás tenkrát neporazila," řekl Ranieri ve viditelně dobrém rozpoložení na úvod předzápasové tiskové konference.

Tehdy Fiorentina vyřadila Spartu ve 2. kole z někdejšího Poháru vítězů pohárů po domácím vítězství 2:1 a remíze na Letné 1:1.

Nyní Ranieri vede klub, jehož ruský majitel Abramovič utratil za letní posily v přepočtu na pět miliard korun.

"Jistě, máme hvězdy, ale udělat z nich dobré mužstvo, to nějakou dobu trvá. Naopak, skutečným týmem je v tomhle souboji Sparta a mé úsměvy neznamenají, že si myslím, že to budeme mít lehké. Sparty si vážím jako znamenitého mužstva. Ale přiletěli jsme vyhrát," pokračoval kouč.

Mít pod sebou samé fotbalové velikány podle Ranieriho ještě nic neznamená.

"Máme spoustu nových hráčů, ale někteří se u nás sotva ohřáli. Například Crespo s námi trénoval jen dvakrát a Makelele dokonce jen jednou. Na druhou stranu je pravda, že když jako trenér udělám nějakou chybu, je to chyba tak dvouprocentní. Právě proto, že když například volím mezi dvěma hráči, volím mezi šampiony."

Vedle Ranieriho má už zkušenost se Spartou i francouzský reprezentační obránce Desailly, který na tiskovce usedl po trenérově boku. Na podzim v roce 1995 hrál za AC Milán proti Letenským oba zápasy 3. kola Poháru UEFA. Doma Italové vyhráli 2:0 a na Spartě remizovali 0:0.

"Zápas si vybavuju, ale srovnávat se to nedá. Dnes proti nám bude hrát jiná Sparta a pokud vím, tak má velmi dobré mužstvo. Lehké to určitě nebude. Navíc Chelsea na rozdíl od Sparty nehrála Ligu mistrů od roku 2000," řekl Desaily.

Některé sparťanské hráče prý tento urostlý Ghaňan s francouzským pasem zná, ale jmenovat nikoho nechtěl. "Na jménech v tomto případě vůbec nezáleží. I já mám informace, že Sparta je především tým."

To Ranieri připomněl Karla Poborského. "To je opravdu fantastický fotbalista. Vždyť hrál v Laziu vedle Veróna a Crespa. A v italské lize si udělal velké jméno."

Po tiskovce se anglické mužstvo chystalo na trénink. Na dotaz, zda bude úvodních patnáct minut přístupných pro novináře, podobně jako při předchozím tréninku Sparty, mluvčí klubu za souhlasného přikývnutí Ranieriho oznámil, že trénink je přístupný celý.

V příštích chvílích už se na trávníku všechna Ranierova esa rozcvičovala, za samozřejmého zájmu početného davu fotografů, kameramanů i novinářů. Hráči působili dojmem hravých kluků, jako by si z Londýna odskočili na bezvýznamný pouťák.

"Teď přijde fotbalový balet," věděl dobře Radek Bejbl, když se všichni fotbalisté shlukli v rohu hrací plochy, a na povel si je vzal asistent Roberto Sassi. A opravdu, všechni začali předvádět série svižných poskoků a dalších cviků, za něž by se nemuseli stydět špičkoví závodníci ve sportovním aerobiku.

"Přesně takhle to s námi dělal v Atlétiku Madrid," dodal slávistický obránce, který se přišel pozdravit se starými známými. Ranieriho, Sassiho i trenéra brankářů londýnského klubu totiž Bejbl zažil v jednom roce při svém někdejším španělském angažmá.

Ranieriho svěřenci se mezi sebou haštěřili i když po důkladném rozhýbání dostali míče, ozvěna jejich smíchu se zřetelně odrážela od prázdných betonových ochozů. Ani následné herní cvičení nebudilo dojem, že za čtyřiadvacet hodin je čeká vstup do Ligy mistrů.

Snad jen při závěrečné hře na dvě branky dali do soupeření o trochu víc šťávy. Tu opravdovou fotbalovou explozi si nejspíš šetřili na úterní večer.

Hernán Crespo se rozcvičuje s fitness trenérem Robertem Sassim. Hráči FC Chelsea na Letné trénovali před úterním zápasem Ligy mistrů proti Spartě.

Trenér Claudio Ranieri sleduje argentinského útočníka Hernána Crespa při tréninku.

Argentinský fotbalista Juan Sebastian Verón při tréninku FC Chelsea na Letné.Najdete na iDNES.czmobilní verze