Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nevážné příběhy fotbalového Eura: vítání hrdinů i atentát na trávníky

Albánské fanynky před zápasem proti Rumunsku - fotbalisté, kterým přály, jsou teď doma za hrdiny. | foto: Reuters

25 2016
Po otevření dveří u letadla se rozvinul červený koberec, jednotky Národní stráže uctivě salutovaly a vítat fotbalisty přišel sám premiér. Zkrátka návraty z Eura mohou být různé, a tak zatímco čeští hráči v letištní hale kličkovali - lépe než na turnaji - před novináři, ti albánští se vraceli jako hrdinové.

A to i oni, byť jen kvůli skóre, nepostoupili ze skupiny. Už před jejich příletem do Tirany premiér Edi Rama burcoval občany: „Přijďte jim prokázat úctu a respekt.“

Takže jen co je uvítal, nasedli fotbalisté do otevřeného autobusu a vyrazili pozdravit tisíce lidí v ulicích. Za jeden gól, který znamenal výhru nad Rumunskem, dostali čestný klíč od Tirany a brzy k němu každý z hráčů „vyfasuje“ i diplomatický pas, což je odměna za „neformální prezentaci Albánie v zahraničí“. To o speciálních odměnách pro jejich české kolegy není slyšet.

Mě nechytíte!

Návraty z Eura vskutku mohou být různé. A tak když minulou sobotu dosedalo v Moskvě letadlo z Nice, čekalo na Alexandra Šprygina 20 televizních štábů a další desítky novinářů. Šprygin, šéf Svazu ruských fotbalových fanoušků, patřil mezi dvacítku Rusů, kteří byli po zápase s Anglií zatčeni a po pěti dnech i vyhoštěni z Francie.

Že by si z toho něco dělal? Kdepak! Tři dny poté, co byl „deportován“ do Moskvy, se sebral a vyrazil na duel Rusů s Walesem. Šprygin totiž nepřišel o vstupní vízum do Evropské unie, a tak odletěl do Barcelony, pak autem přejel do Toulouse - na francouzském letišti by byl zadržen. Výletem se nijak netajil, téměř on-line ho šlo sledovat na jeho Twitteru.

Až po utkání byl zatčen a podruhé během dvou týdnů vyhoštěn. I tentokrát muž, který pomáhá s organizací fotbalového MS v Rusku 2018 a má blízko k prezidentu Putinovi, uspořádal tiskovou konferenci. Škoda, že Rusové nepostoupili dál, Šprygin by dozajista do Francie vyrazil i napotřetí a víte, jak se to říká: „Do třetice...“

Sabotáž žoldáka

A pak má ta Evropská unie fungovat: Francie totiž teď viní Brita za to, že koupil od Rakušanů slovenskou trávu, a tím zpackal jejich trávníky na Euru.

Fotogalerie

Že stojí některá hřiště na šampionátu za starou belu? Stojí. Francouzská travní společnost - ano, tohle sdružení existuje - se však brání, že za vše může jistý Richard Hayden. To je britský expert na fotbalové trávníky, kterého si najala UEFA, aby před turnajem prohlédl hřiště. On tak učinil a nechal za 16 milionů korun opravit trávníky speciální slovenskou trávou.

„Věřil, že je nezbytné násilně zabudovat nekompatibilní trávu od rakouské společnosti. A nenechal si poradit. Francouzi nemají odpovědnost za neschopnost a sabotáž žoldnéře najatého organizátory,“ řekl Jean-Marc Lecourt z francouzské travní společnosti. Co na to UEFA? „Jsme s jeho prací spokojeni.“

Mě nechytíte

Ani sabotáž žoldáka nezabránila tomu, aby Francouzi na trávníku stejně vládli. UEFA zjišťovala, kdo je nejrychlejším fotbalistou na Euru. A výsledek? 20letý Kingsley Coman běžel v duelu se Švýcarskem rychlostí 32,8 km/h. V bundeslize mu naměřili i 35 km/h, čímž by stovku zvládl za nějakých 10,5 vteřiny. Pro srovnání - při své rekordní stovce sprintoval Usain Bolt maximálně 44,72 km/h.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze