Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ušetřil jsem třicet milionů, poznamenal poražený kandidát Vinš

Luděk Vinš | foto: Jan ZátorskýMF DNES

27 2009
Poražený kandidát na předsedu Českomoravského fotbalového svazu Luděk Vinš podle vlastních slov výsledkem sobotních voleb zklamán nebyl. "Spíš cítím obrovské uvolnění po tom všem, co jsem v posledních týdnech absolvoval," řekl Vinš v hloučku novinářů bezprostředně poté, co byl prvním mužem českého fotbalu zvolen Ivan Hašek.

Vítěze Haška zpovídali zástupci médií jen o pár metrů dál.

"Kdybych si myslel, že na zvolení nemám žádnou šanci, tak bych do toho nešel. Bylo mi jasné, jsem v tomto směru outsiderem, ale to by pak naši fotbalisté na jakékoli úrovni taky nemuseli chodit do bojů proti jasným favoritům," dodal Vinš.

Poté Vinš dodal, že může být spokojený s tím, že ušetřil třicet milionů korun, které v případě svého zvolení slíbil položit na stůl ve prospěch českého fotbalu.

Dokážete si představit, že byste s novým svazovým předsedou Haškem nějakou formou spolupracoval?
Samozřejmě, ale tohle záleží jen a jen na Haškovi. Kdyby mě o nějakou spolupráci požádal, jsem připraven s nějakým manažerským projektem mu pomoci.

Zmínil jste, že došlo k naplnění jakési společenské objednávky, fotbalová veřejnost upřednostňovala nesmírně populárního Haška.
Je to tak. Kdybych byl tak slavný fotbalista a známý trenér jako on, měl bych šancí jistě mnohem víc. Asi jsem měl v mládí zůstat u fotbalu.

Vy jste ve své volební kampani zdůrazňoval, že post svazového předsedy je především manažerská funkce. Zatímco Haškovi sedí hlavně trenérská lavička.
Za tím si dál stojím. Kdyby to záleželo na mně, šéfoval bych svazu a Ivan by se staral o reprezentaci. Funkce předsedy je o tvrdé práci a já přesto držím Haškovi palce, aby se mu to předsedování vydařilo.

Co by měl Hašek ve své funkci udělat jako první?
Každopádně musí určit trenéra národního mužstva, který reprezentaci povede v závěru kvalifikace.

Víceméně jste s volební porážkou počítal, ale jistě jste nečekal, že prohra bude tak drtivá - česká komora dala Haškovi 104 hlasů a vám 25, moravská Haškovi 63 a vám jen 7.
Vidíte, a já ji za drtivou nepovažuju. Při té společenské objednávce na Haška jsem to měl opravdu složité. Přesto jsem přesvědčený, že z této valné hromady odcházím se ctí.

Myslíte si, delegáti měli jasno už před valnou hromadou?
Řekl bych, že ano. To by se Hašek musel dopustit nějaké obrovské chyby, aby se něco přímo na valné hromadě změnilo.

Prohrál jste, přitom kandidaturu jste ohlásil dva měsíce před Haškem. Měl jste tedy víc času naklonit si delegáty z krajů, okresů i klubů.
Udělal jsem pro to maximum, ale zásadní roli sehrálo jméno Ivan Hašek. Jak říkám, já populárním fotbalistou ani trenérem nejsem. Jen mi přišlo jako faul na český fotbal, že Ivan se tak dlouho odmítal vyjádřit, jestli do volebního boje půjde, neb nepůjde. To považuju za falešné.

Neuškodilo vám, že jste při svém dnešním projevu jmenovitě sdělil, s kým byste v případě zvolení nespolupracoval? Tedy Kubíčka, Kučeru a Votíka.
Řekl bych, že mně to spíš pomohlo, osvobodilo mě to. Když jsem veřejně označil problematické lidi, udělal jsem dobře.

Potom jste si ublížil tím, že jste chtěl spolupracovat s lidmi, kteří byli v minulém výkonném výboru Vackem a Chválou a navíc i s letitým činovníkem Hadrabou.
To je možné, ale já bych si prostě netroufal jít do toho s novými nezkušenými tvářemi.

Napadlo vás během první části valné hromady, že byste svou kandidaturu stáhl?
Ani na vteřinu.

Nelitujete teď, že jste za volební kampaň utratil statisíce?
Nelituju.

Je možné, že byste se o předsednickou svazovou funkci ucházel za čtyři roky opět?
Nikdo z nás neví, co za čtyři roky bude. Ale že budu kandidovat znovu, to se stát může.

Ušetřil jste třicet milionů korun. Jak je nyní investujete?
Ty peníze bych musel vzít ze svých firem. Takže tolik jich nevezmu. Což pomůže žižkovskému fotbalu, který chci do roka dostat zpátky do první ligy. A ředitelé firem, kterým jsem ty peníze chtěl vzít, budou taky rádi.

Uděláte tedy v příštích dnech nějaký velký přestup?
Do druhé ligy se velké přestupy nedělají. Vlastně, ten velký jsme udělali tím, že jsme angažovali trenéra Petrželu.

Co podniknete v nejbližších hodinách?
Dnes večer budu odpočívat, stejně jako v neděli. A v pondělí mi začíná každodenní manažerská práce ohledně mých firem a podniků. A pak je tu taky ta Viktorka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze