Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Únik informací mířil hlavně do Budějovic

Drahoslav Handlíř - Rozhodčího Drahoslava Handlíře už na utkání v Mladé Boleslavi čekali. Po vítězství nad Olomoucí však na něho domácí klub poslal oficiální stížnost. | foto: Radek CihlaMF DNES

2 2006
Praha - Tajemství bylo vyzrazeno před zápasy v Českých Budějovicích a v Mladé Boleslavi. Kluboví funkcionáři se už s předstihem dozvěděli, kdo bude jejich utkání řídit, ačkoliv nasazení rozhodčích pro utkání 1. kola první ligy proběhlo tajně. A v utajení mělo zůstat až do příjezdu arbitrů na stadion.

V případě nedělního duelu Budějovice - Liberec (0:2) byl viník odhalen viník: dohodu nedodržel čtvrtý rozhodčí Kovařík a komise rozhodčích ho potrestala omezením delegace na pět kol první i druhé ligy.

Fotbalová liga zažila skandál hned po prvním kole. Snahu zvýšit důvěryhodnost sudích torpédovaly úniky informací, které šéf komise rozhodčích Luděk Macela označil jako podraz.

V pondělí Macela přiznal, že ve dvou případech se kluboví funkcionáři s předstihem dozvěděli delegaci rozhodčích. Ze systému, který nová komise nasadila, přitom bylo jasné, že informaci vyzradili sami arbitři.

Na středu si Macela svolal na pohovor všechny rozhodčí, kteří řídili první kolo. Poté na neformálním setkání s novináři podrobnosti o úniku informací zveřejnil.

O delegaci sudích na utkání Českých Budějovic s Libercem se zmínil čtvrtý rozhodčí Libor Kovařík bývalému mezinárodnímu rozhodčímu a nedávnému svazovému delegátovi Jiřímu Ulrichovi. A nejspíš právě od Ulricha šly tyto informace do světa, tedy i do Českých Budějovic.

Kovařík byl už na středeční jednání komise rozhodčích a delegátů potrestán, nezapíská si v následujících pěti kolech první i druhé ligy.

V případě zápasu Mladé Boleslavi s Olomoucí se podle zprávy delegáta Veltruského ví, že sportovní ředitel boleslavského klubu se delegátovi i rozhodčím pochlubil, že o jejich delegaci věděl už několik dní dopředu.

Komise rozhodčích nemá kompetence klubové činovníky zpovídat, proto se Macela obrátil s žádostí o pomoc na svazového šéfa profesionálního fotbalu Ivo Lubase. Ten by si měl s Kudelou promluvit.

Kovaříkovo pozdní přiznání

Když se sudí Kovařík v pondělí dozvěděl, že rozladěný šéf rozhodčích Macela svolává kvůli úniku informací všechny sudí zápasů prvního kola, uvědomil si, že je zle.

"Týž den zavolal sekretáři komise rozhodčích Josefu Krulovi a přiznal se, že s delegací k zápasu do Budějovic se svěřil bývalému rozhodčímu Ulrichovi. A s ním své pochybení probral," oznámil Macela novinářům.

Proč se Kovařík svěřil právě Ulrichovi, to na přímý dotaz nesdělil.

"Nemám dobré zkušenosti s rozhovory po telefonu, takže mě omluvte," řekl Kovařík do mobilu.

Na další otázku, proč s tímto přiznáním přišel za Krulou až když se všechno provalilo, Kovařík reagoval: "To máte špatné informace."

Takže pánové Macela a Krula si vymýšlejí? - zněla další otázka.

"To netvrdím," odvětil Kovařík.

Tak jak to tedy bylo? "Po telefonu nebudu."

Bývalý rozhodčí Jiří Ulrich se dušuje, že od něj informace do Českých Budějovic nešly.

"S panem Kovaříkem jsme se jen divili, že k tak důležitému a navíc televiznímu zápasu je delegován mladý kluk, úplný nováček mezi prvoligovými rozhodčími," poznamenal Ulrich na adresu sudího Kociána. "Ale do oddílů jsem žádné informace nepodával."

Zda se o delegaci k budějovickému zápasu bavil s nějakými svými známými, kteří by Jihočechům zprávu dát mohli, to Ulrich odmítl. "O tomhle detailně mluvit nechci. Samozřejmě, že pokud se mě zeptá komise rozhodčích, jsem ochotný se vyjádřit," dodal Ulrich.

Boleslavského ředitele naočkoval novinář

Podle šéfa rozhodčích Macely se sportovní ředitel mladoboleslavského klubu Zdeněk Kudela ještě před zápasem s Olomoucí pochlubil jak delegátovi utkání Veltruskému, tak také v kabině rozhodčích, že dávno věděl, kteří sudí v Boleslavi budou.

"Už delegátovi Kudela naznačil, že zápas bude pískat Handlíř," uvedl člen komise rozhodčích Otakar Černý.

Na dotazy novinářů, co komise v tomto případě ještě zjistila, Černý na novináře vehementně apeloval: "Stopa vede ke Kudelovi, po té musíte jít!"

Protože komise rozhodčích nemá na Kudelu páky, doporučila svazovému řediteli první a druhé ligy, aby na toto téma s Kudelou promluvil.

A co sledování zmíněné stopy přineslo?

"Někdy ve čtvrtek nebo v pátek mi volal redaktor Horst Strnad ze Sportu a ptal se mě, jestli vím, že nás bude pískat Handlíř," hlásil Kudela z norského Osla, kde dnes boleslavské mužstvo hraje odvetu 2. předkola Ligy mistrů s místní Velerengou.

"Odpověděl jsem mu, že to nevím, a že mě to ani nezajímá. Že je mi úplně jedno, kdo přijede," dodal Kudela.

Před sobotním zápasem s Olomoucí prý delegátovi Veltruskému pouze řekl, že v kuloárech koluje, že do Boleslavi má přijet Handlíř. Že by se touto informací chlubil i v kabině rozhodčích, to Kudela vylučuje.

"Co potom delegát napíše do své zprávy, to pochopitelně ovlivnit nemůžu. Ale jak vás tak poslouchám, pan Veltruský si to hodně přibarvil," dodal Kudela nazlobeně.    

A co na to redaktor Strnad?

"Ve středu jsem seděl s jedním známým a ten mi říká. Člověče, já bych moc nedal za to, že v Boleslavi bude pískat Handlíř," řekl redaktor Sportu s tím, že jméno onoho známého neprozradí ani náhodou. "Chtěl jsem si ten tip ověřit, tak jsem druhý den zavolal Kudelovi a povídám, jestlipak víte, že vás bude pískat Handlíř. A on na to, že to samozřejmě neví, a že ho to vůbec nezajímá."

Nasazování rozhodčích v sídle fotbalového svazu podle Macely proběhlo ve středu, jména sudích znali pouze on a místopředseda komise Oldřich Rott. "Doufám, že věříte, že nikdo z nás dvou nic neprozradil," poznamenal Macela.

Strnad poté ještě na vysvětlenou dodal: "Ze své novinářské profese a pak také proto, že náš deník chtěl ověřit, jak toto utajování delegací bude fungovat, jsem se pokoušel zjistit nasazení rozhodčích ve všech osmi zápasech. Ale musím přiznat, že se mi to nakonec nepodařilo ani u jednoho."Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
4. AC Sparta Praha 17 9 4 4 23:12 31
5. FC Slovan Liberec 17 9 3 5 24:18 30
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. FK Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. FK Teplice 17 6 5 6 21:19 23
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 17 5 5 7 19:30 20
11. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
12. FK Mladá Boleslav 17 5 2 10 19:30 17
13. 1. FC Slovácko 17 3 6 8 15:24 15
14. Zbrojovka Brno 17 4 3 10 12:24 15
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 17 2 5 10 22:34 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze