Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česká trenérská fotbalová unie představila svou elitní skupinu

Verner Lička, předseda Unie českých fotbalových trenérů | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

18 2013
O vrácení prestiže a postavení domácích trenérů dlouhodobě usiluje Unie českých fotbalových trenérů. Tomu by mělo napomoci nedávné ustavení elitní čtrnáctičlenné skupiny trenérů.

Setkání s novináři se vedle předsedy unie Vernera Ličky zúčastnili trenéři Vítězslav Lavička, Jaroslav Šilhavý a Josef Csaplár. Právě tito tři jsou v elitní skupině trenérů, kterou unie v létě ustavila. Mezi elitou jsou rovněž Jakub Dovalil, Dušan Fitzel Jaroslav Hřebík, Ivan Hašek, Karel Jarolím, František Komňacký, Luboš Kozel, Verner Lička, Zdeněk Psotka, Dušan Uhrin starší a Pavel Vrba.

Letos v dubnu šéf trenérské unie Lička řekl: "Elitní skupina, kterou ustavíme, by měla mít respektovaný vliv na fotbalové dění."

A co říká Lička dnes? "Věřím, že elitní skupina o sobě dá vědět. Volal jsem v minulých dnech šéfovi asociace Peltovi a on slíbil, že se sejdeme. Doufám, že to bude do konce roku."

Csaplár poté připomněl, že otázka reprezentačního trenéra je pro unii podružná, nicméně připustil: "Pokud by zvítězila moudrost a byli bychom osloveni, samozřejmě bychom svým hlasem rádi přispěli a prestiž trenérské unie by to samozřejmě zvedlo."

Jak vedení českého fotbalu zatím trenérskou unii vnímá, o tom výmluvně svědčí události z jara 2009. Když byl od národního mužstva odvolán Petr Rada, unie na tento exponovaný post doporučila Dušana Uhrina staršího. Výkonný výbor tehdejšího fotbalového svazu však reprezentačním koučem jmenovala Františka Straku...

Na otázku, zda se může stát, že Pelta se unii ozve až poté, co jmenuje nového trenéra, Lička odpověděl: "To se samozřejmě stát může." Zároveň Lička přiznal, že unie o složení elitní skupiny českých trenérů asociaci vůbec neinformovala.

Unie českých trenérů se snaží působit na všech frontách, stará se nejen o doškolování trenérů, ale zároveň se snaží přispět odborným poradenstvím i u přípravek.

"Našim hlavním posláním jistě není jmenovat trenéra národního mužstva, ostatně pan Pelta se s mnoha odborníky jistě radí. Ale naše činnost musí jít i hodně dolů. Například můj šestiletý vnuk taky začíná s fotbalem a když slyším nekteré pokyny trenérů, nestačím se divit."Najdete na iDNES.czmobilní verze