Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chystáte se na Euro na Ukrajinu? Lékaři radí očkovat se proti spalničkám

ilustrační foto | foto: Reuters

28 2012
Čeští fotbalisté sice odehrají skupinu i případný čtvrtfinálový duel na červnovém mistrovství Evropy v Polsku, lékaři však přesto vydali varování před cestou na Ukrajinu, kam si národní tým mohl přesunout po postupu do semifinále. V zemi totiž trvá epidemie spalniček.

Fanoušci, kteří se  na Ukrajinu chystají, by se podle předsedy Koalice pro podporu očkování docenta Rastislava Maďara měli dát očkovat proti spalničkám. V zemi trvá epidemie, nemoc je vysoce infekční a může vést k vážným komplikacím jako zánět plic nebo mozku. Od začátku roku je na Ukrajině přes 5000 případů, země navíc od roku 2010 bojuje s nedostatkem vakcíny.

"Povinné očkování z dětství vydrží jen časově omezenou dobu, takže většina české populace je neimunní. V inkubační době mohou neimunní osoby přenést infekci po návratu domů na své rodiny," varoval lékař.

Nemoc se přenáší vzdušnou cestou kapénkami, postižený má horečku, zánět spojivek a vyrážku na kůži. Epidemiologové se obávají, že by se infekce mohla přenést ze západní Ukrajiny do příhraničních oblastí východních částí EU - východního Slovenska, Maďarska a Polska. Odtud je podle nich možný rychlý přenos i na území Česka.

V Česku je očkování dětí proti spalničkám součástí povinného očkovacího kalendáře. Trojvakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím dostávají od 15 měsíců věku, dospělí jen v případě rizika infekce. Přeočkování je šest až deset měsíců po první dávce, v některých případech i později.

Koalice se představuje jako občanské sdružení nezávislé na výrobcích vakcín. Na svém webu uvádí, že jejím cílem je přinést objektivní informace ke zvýšení proočkovanosti populace Česku, a tak snížit počet zbytečných obětí nemocí, před kterými se dá chránit očkováním.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze